Nem kellett különösebb jóstehetség annak előrelátásához 2001-ben, hogy a Sung Miung Moon szekta befolyása alá került nyugalmazott zambiai érsek, Emmanuel Milingo előbb-utóbb visszatér a katolikus egyházba, és semmisnek tekinti a koreai akupunkturistával, Maria Szunggal kötött házasságát. Öt évvel később azonban sokkal bonyolultabbnak látszik a helyzet. Milingo, vezeklését letöltve, ismét eltávolodott Rómától, s ezúttal a cölibátus ellen harcol.
Nem a bűnbánat lehetősége lett nehezebb, és talán Milingo legújabb vétke sem nagyobb a korábbiaknál. Inkább úgy látszik, mára sokkal szövevényesebb ideológiai hálóba került a könnyen befolyásolható püspök, mint korábban, vagyis a körülmények változtak meg.
Milingo évtizedek óta botladozott a nagy nyilvánosság előtt, s ennek következményeként II. János Pál már 1982-ben eltávolította a lusakai érseki székből. Az afrikai püspök ugyanis azt kezdte hirdetni, hogy „megvilágosodott”, és különféle kultikus kuruzslásokkal, tánccal és énekkel tudja kiűzni a gonoszt a megszállottakból. Módszerei nem voltak ismeretlenek hazájában, s így a püspök növekvő népszerűségnek örvendett. A probléma csak az, hogy a varázslás teljesen összeegyeztethetetlen a katolicizmussal. A Szentszék segíteni akart, és az öregedő püspök számára – annak reményében, hogy a környezetváltozás jobb belátásra bírja – felajánlotta a római kúria „migrációs és turisztikai tanácsadói” funkcióját, amelyet Milingo el is fogadott.
Hogy korunk jellemző tünete-e, ami ezután történt, vagy a kísértés természetrajzához tartozik, nehéz lenne eldönteni, de Milingo a katolikus Olaszországban ahelyett, hogy megerősödött volna katolikus hitében, ismét eltávolodott tőle, miközben népszerűsége nőttön-nőtt, televíziós műsorok ünnepelt sztárja lett az afrikai „ördögűző”, aki ismét elemében érezhette magát. Olaszországban ugyanis nem csupán egyetlen satanista szekta működött, hanem több tucat, s így az idős Milingo sokkal több kiűznivalóval találta szemben magát. Szeánszain gyakran több ezer ember volt jelen, és a botrány sem maradt volna el, ha váratlanul újabb fordulatot nem vesz az élete.
Milingo ezúttal teljesen hátat fordított az egyháznak, és 1999-ben a Moon szektához csatlakozott, februárban pedig egy tömeges koreai esküvőn is részt vett, egyelőre külső szemlélőként. Ebben a helyzetben a Szentszéknek is lépnie kellett: hamarosan felmentették pozíciójából. Milingo panaszkodni kezdett, nyilatkozatokat adott, hogy a Vatikánban csak gúnyolták és gáncsolták tevékenységét, viszont a Moon szektában megtalálta az üdvözítő utat. S hogy új közössége iránti lojalitását kimutassa, 2001. május 27-én „megnősült”, egy New York-i tömegesküvőn „vette el” a szekta vezetői által kijelölt negyvenhárom esztendős arát, akit néhány nappal a szertartás előtt mutattak be neki. Valószínű, hogy nem a 71 esztendős Milingo szíve kezdett el hevesebben dobogni a menyasszony láttán, hanem e gesztus inkább a közösséghez való tartozás megerősítését szolgálta, és a cölibátus elleni elvi tiltakozás kifejeződése volt. Ez utóbbi feltevést erősítik a legfrissebb hírek is. Sung Miung Moon tanításában központi szerepe van a szexualitásnak, szerinte a bűn az ember ördögi származásával van kapcsolatban, ugyanis Éva valódi férje nem Ádám, hanem maga a sátán volt. Moon követői, az Egyesítő Egyház hívei hivatottak az emberiséget megmenteni a végső pusztulástól, Éva ivadékai ugyanis vagy Káin, vagy Ábel vonásait hordozzák mind a mai napig, viszont azok a szektatagok, akik a házasodásban és később a házaséletben követik a vezetők instrukcióit, olyan gyermekeknek adnak életet, akik már mentesek lesznek a terhes káini örökségtől.
Az idős érseknek erre persze már nem volt lehetősége, és amikor rádöbbent, hogy tettével radikálisan szembekerült Rómával, a pápához menekült. II. János Pál zsenialitása volt, hogy személyesen fogadta a zavaros múltú érseket, aki penitenciát tartott, és egy időre eltűnt a nyilvánosság elől. Még könyvet is írt megpróbáltatásairól, és az interjúkötetben azt állította, hogy szabályos agymosás következménye volt színlelt házassága. A média érdeklődése persze a bűnbánat ideje alatt sem csökkent Milingo iránt, de mivel a botrányhős elérhetetlenné vált, egy ideig a tömegtájékoztatási eszközök a koreai természetgyógyásznőt tüntették ki figyelmükkel, aki feljelentéssel és római sztrájkkal igyekezett ébren tartani az érdeklődést.
„A szakadék szélén álltam, s láttam, milyen a pokol” – mondta Milingo a Moon szekta vonzásában eltöltött kitérőjéről. Majd lassan visszatért a nyilvánosság elé. Amit újabb ténykedéséről tudni lehet, arra utal, hogy gyökeres változás a bűnbánat ellenére sem történt, s hogy azok az árnyak, amelyek korábban eltávolították Rómától, ismét rátámadtak. Ezúttal azonban nem az Egyesítő Egyházhoz közeledett. Júliusban arról olvashattunk, hogy Dan Brownnal, a Da Vinci-kód szerzőjével találkozott, aki legújabb ördögűző könyvéhez gyűjt anyagot. Majd egy washingtoni sajtótájékoztatón szorgalmazta, hogy a Vatikán legyen rugalmasabb a papi nősülés tekintetében.
Milingónak ez a kalandja sokkal körültekintőbb szellemi hátteret feltételez. Akik most eszközül használják a labilis idegzetű 76 esztendős papot, jól tudják, hogy erre a témára lényegesen nyitottabb lesz a nyugati világ, mint az Egyesítő Egyház személytelen tömegesküvőire. S hogy a Vatikán is figyel az idős püspök botladozására, az kitűnik abból a közelmúltban megjelent interjúból, amelyet Tarcisio Bertonéval készített a Trenta Giorni című olasz katolikus lap. Bertone Angelo Sodano bíboros utóda, vatikáni államtitkár, akinek Milingo első botlása után tevékeny szerepe volt a helyzet rendezésében. „Imádkozom érte, hogy végleg visszatérjen, és elfoglalja helyét a katolikus egyházban” – mondta az új államtitkár.
A helyzet azonban most sem egyszerű, Milingo ugyanis a papi nőtlenség elleni harc hevében nemcsak sajtótájékoztatókat tartott, hanem egyenesen „püspökké is szentelt” négy házas embert Amerikában, s bár ezek az akciók az egyházjog értelmében automatikusan érvénytelenek, a szertartáson részt vevők kívül kerültek a katolikus közösségen. Nem lesz könnyű tehát utat találni az újabb, ezúttal lényegesen jobban kitervelt és megvalósított agymosás áldozatává vált Milingóhoz.

Ukrán befolyás alatt állhat a Tisza Párt − itt vannak a bizonyítékok