Moszkva osztja a lapokat

Az EU hivatalosan egységes álláspontot kíván képviselni az energiakérdésekben, Vlagyimir Putyin orosz elnökkel találkozva azonban mégis mindenki a saját nemzeti érdekeit tartja a legfontosabbnak. A függőség csak erősödhet, s ez a Lahtiban rendezett EU-csúcs résztvevői nagyon is jól tudják.

Munkatársainktól
2006. 10. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kemény álláspontot kell elfoglalni Putyinnal szemben! – hívta fel a tagországok figyelmét még az orosz elnökkel folytatott megbeszélések előtt Jose Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke, hozzátéve, meg kell követelni a Kremltől, hogy állítsa bíróság elé Anna Politkovszkaja gyilkosát. A találkozó időpontjához közeledve a soros elnök Finnország miniszterelnöke, Matti Vanhanen már finomított e retorikán, s úgy fogalmazott, hogy az Európai Unió közös céljai és aggodalmai közül meg kíván osztani néhányat
Oroszországgal. Az emberjogi fenntartások tehát inkább csak a körítést szolgáltathatták a tárgyalások fő témájához, az energiabiztonság kérdéséhez.
Az EU képviselői arra vártak választ, hogy Moszkva miként képzeli el magát Európa legfőbb energiaszállítójaként, milyen tervei vannak az alternatív szállítási útvonalak kiépítésére, s milyen szerepet szán a külföldi tőkének az energiatartalékok kitermelésében. Ez utóbbi kérdésre az orosz fél már jó előre rögzítette az álláspontját, bejelentve, nem ratifikálja az energiachartát, ami megkönnyítené az EU vállalatainak a hozzáférést az orosz energiamezőkhöz. Nagyjából ez volt az üzenete a Szahalin–2 mező körüli, a külföldi cégeket hátrányosan érintő vitának is. Mindez persze nem azt jelenti, hogy Oroszország ne engedné be a külföldi tőkét, a Gazprom eddigi gyakorlatából azonban kiderül, feltétele, hogy viszonrészesedést kapjon az európai elosztó- és szolgáltatórendszerekben. Ami az ellátás biztonságát illeti, a Gazprom még növelné is a szállításait. Ezt jelzi az a bejelentés, hogy a Barents-tengeri Stokman mezőből kinyerendő gázt nem Amerika, hanem Európa kapja. A kártyákat tehát Moszkva és a Gazprom osztja, mert miközben az unió országainak energiaigénye rohamosan nő, a mostani csúcs is bizonyította, hogy egységes energetikai politikáról továbbra sincs szó. Angela Merkel német kancellár mindenesetre a szerződéses viszony erősítését sürgette Oroszország és az EU között az energiaügyi együttműködés biztonságának érdekében.
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Lahtiban úgy fogalmazott: „az EU-n belül nem Magyarország esetében várható drámai változás az orosz energiától való függésben, hanem azon tagállamokban, amelyek jelenleg kevésbé vannak ráutalva erre a forrásra.” A kormányfő megemlítette, partnerei a magyar helyzetről szólva általában bátorító és támogató megjegyzéseket tettek.
A finnországi csúcson persze nem csak erről volt szó. Több résztvevő például felhívta a figyelmet arra, hogy az EU-nak többet kell közösségként tennie az illegális bevándorlás megfékezéséért. Josep Borrell Fontelles, az Európai Parlament elnöke sajtóértekezletén kiemelte, hogy az EU már számos határozatot hozott e témában, de ezek közül sokat a tagországok nagy része még nem hajtott végre. José Luís Zapatero spanyol és Romano Prodi olasz kormányfő főként azt tartotta fontosnak, hogy a többi tagország segítse támogatásával egységesebb uniós fellépéshez az e szempontból nehéz helyzetben lévő déli tagországokat. A spanyol miniszterelnök külön felhívta a figyelmet a szüleikkel érkező fiatal menekültek problémájára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.