Mozart művét is elérte a „civilizációk harca”

A tiltakozások ellenére mégis műsoron tarthatja Mozart Idomeneo című darabját a német operaház. A Hans Neuenfels rendezésében színpadra állított darab azért válhatott volna kegyvesztetté, mert a címszereplő uralkodó a mű egy jelenetében Mohamed próféta levágott fejével jelenik meg a színpadon, ami egyesek szerint a jelen körülmények mellett – figyelembe véve a szentatya hetekkel ezelőtti regensburgi beszéde miatti konfliktust is – túl nagy kockázatot jelent.

Vörös Nóra
2006. 10. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrégiben újabb állomásához érkezett a Nyugat és Kelet összecsapása. A hadviselés ezen szárnya a tavalyi karikatúrabotránnyal kezdődött, idén pedig, úgy tűnik, más művészeti ágazatokra is kiterjed. Nyáron Irán nyilvánosságra hozta a holokausztot ábrázoló gúnyrajzpályázatának nyertes műveit, amelyet ez év februárjában írt ki, reagálva a Jylland-Posten 2005-ös, Mohamedet kifigurázó versenyére. A küzdelem ezen formája, mint a szemben lévő felek is magyarázzák, a szólás szabadságának kérdését hivatott alátámasztani, illetve próbára tenni. Az európai illetékesek tavaly arra hivatkoztak, hogy a nyugati demokráciák egyik alapjoga lehetővé teszi, hogy a kormányok beavatkozás nélkül a sajtó saját belátása szerint lehozzon olyan műveket is, melyek esetlegesen mások, más kultúrák nemtetszését válthatják ki. A „sértettek” pedig idei pályázatukkal arra keresték a választ, hogy akkor is így vélekednek-e a szabadság bajnokai, ha éppenséggel az őket is érintő történelmi-vallási esemény kerül terítékre. A kérdés azóta sem tisztázódott igazán. Igaz, az Európai Unió közzétett egy nyilatkozatot, amelyben felszólítja tagállamait, hogy a jövőben igyekezzenek elkerülni az ehhez hasonló problémás helyzeteket, természetesen szem előtt tartva a szólás és véleménynyilvánítás szabadságának sértetlenségét.
Hetekkel ezelőtt pedig XVI. Benedek egyik tett megnyilatkozása élesztette fel ismét a már enyhülni látszó helyzetet. Ratzinger regensburgi beszédében, egy bizánci dokumentumot idézett, amely bírálja az iszlám egyes tanításait. A szentatya szavait világszerte a mozlim világ nemtetszése fogadta. Indonéziában például pápát ábrázoló bábukat égettek, több, a mozlim világban található keresztény templomot pedig megtámadtak, megrongáltak. XVI. Benedek, felismerve a helyzet súlyosságát, azonnal bocsánatot kért, hogy az eredeti szándéka szerint egyáltalán nem sértőnek gondolt idézet ennyire rossz irányt vett – vélhetően a félreértelmezések és azon személyek konfliktusgenerálása következtében, akik minden lehetőséget megragadnak a keresztény és mozlim világ szembefordítására – és Castel Gandolfó-i rezidenciájára hívta az iszlám vallási vezetőit. A szeptember végi találkozón a pápa elmondta, hogy mély tiszteletet érez a világ valamennyi muzulmán hívője iránt, és véleménye szerint a legfontosabb a kultúrák és vallások közti párbeszéd. Végül a szentatya kezet fogott a jelenlévő vallási elöljárók mindegyikével, akik azt nyilatkozták a találkozót követően, hogy Castel Gandolfóban megkaptak mindent, amiért az olasz városba jöttek.
Épphogy elülni látszott a pápa beszéde miatti konfliktus, amikor egy újabb problémás kérdés került a nyilvánosságra. A német operaház, vallási és kulturális kockázatokra hivatkozva egy rövid időre levette műsoráról Mozart Idomeneo című zenés darabját. A produkció – amely kiegészült az eredetiben nem szereplő új jelenettel, amelyben levágott fejek szerepelnek, köztük Jézusé és Mohamedé is – a nemzetbiztonságiak szerint újabb konfliktus kialakulásához vezethet, ami csak rontana az amúgy is érzékeny Nyugat– Kelet viszonyon. Ezzel egyidejűleg azonban vezető értelmiségi és politikai körök – többek közt a német kancellár, Angela Merkel is – arra figyelmeztetett, hogy téves lenne az eset kapcsán helytelenül alkalmazni az öncenzúrát. Mint mondta, óvakodni kell attól, hogy az erőszakra is kész radikálisok ilyesfajta „behódolásra kényszerítsék” a Nyugatot. A kancellár asszony szerint a félelemből táplálkozó öncenzúra elfogadhatatlan. „Az öncenzúrát csak akkor lehet megengedni, ha a kultúrák teljesen erőszakmentes, valódi párbeszéde alapján felelősségtudatból alkalmazzák” – olvasható a Neue Presse című lapban megjelent interjúban.
Berlin egyébként nemrégiben házigazdája volt a történelminek is nevezett „iszlám konferenciának”, melyen a helyi kormány vezetői és a muzulmán szervezetek képviselői az együttélés és az integráció legégetőbb kérdéseit vitatták meg. Németországban egyébként első alkalommal volt ilyen jellegű tanácskozás, mely – mint azt az esemény egyik fő kezdeményezője, Wolfgang Schauble belügyminiszter is állítja – egy két-három évig tartó állandó párbeszéd kezdetét jelentheti, segítve a muzulmánok beilleszkedését, illetve megoldást találva az állam és az iszlám vallás közötti viszony legalapvetőbb kérdéseire. A berlini konferencián az integráció általános témakörén kívül olyan kérdéseket vitattak meg, mint az iszlám oktatása a német iskolákban, illetve iszlám papok állami képzése, mecsetek építése, továbbá a nők egyenjogúságának kérdése. A belügyminiszter kezdeményezését sajátos módon gyorsították a közelmúlt németországi vasúti merényletkísérletei, amelyeket az országban tartózkodó libanoni állampolgárok hajtottak végre. A terrorkísérletek nyomán felerősödött a muzulmánellenes hangulat Németországban, amelyre Schauble szerint mihamarabb megoldást kell találni. A német politikus hangsúlyozta továbbá, hogy a jövőben el kell érniük, hogy az iszlámot ne ellenségnek, hanem „Németország és Európa részének” tekintsék kontinens- szerte. Mint fogalmazott, a hazájában élő mintegy hárommillió muzulmán a német jelen és jövő részét alkotja. Ugyanakkor kiemelte annak szükségességét is, hogy a Németországban élő mozlimoknak „német muzulmánoknak” kell lenniük. Azaz el kell fogadniuk és tiszteletben kell tartaniuk az ország jogrendjét, hiszen – mint mondta – az alkotmányban foglaltak nem képezhetik vita tárgyát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.