Nem engedik Koszovót

Sebestyén Imre
2006. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szerbiai parlament szombaton késő este megszavazta az ország új alkotmányát, amelyet azonban még referendumon kell elfogadniuk az ország polgárainak. A népszavazást október 28–29-re írta ki a képviselőház elnöke.
Hatéves tartozásának tett eleget az alkotmány meghozatalával a demokratikusnak nevezett szerb hatalom, amely már a megnyert választásokat követően szilárd ígéretet tett annak életre hívására. Ám azóta is – hat évvel a Milosevics-rezsim megdöntése után – a milosevicsi alaptörvény van hatályban.
Hat évig halogatták, most pedig szinte néhány nap alatt megszerkesztették és a parlament elé utalták a legfelső jogi dokumentumot. Igyekeztek ugyanis megelőzni a nemzetközi döntést Koszovó végleges jogállásáról, s az új alkotmányban is kimondani: Koszovó Szerbia területének része, és lényegi autonómiával bír. Nem valószínű azonban, hogy ez a lépés befolyásolni fogja a hatalmak állásfoglalását.
Koszovó kérdésében nagy volt az egyetértés, a Vajdaság alkotmányos helyzetének kérdése azonban vitákat kavart. A vezető belgrádi pártok tanácskozásairól kiszivárgott hírek szerint a Vajdaság akkora autonómiát kap, amekkorát a radikálisok el tudnak viselni. Miután a törvény szövege nyilvánosságra került, láthatjuk, hogy a vajdaságiak nem lehetnek elégedettek a sebtében meghozott alkotmánnyal. Nincs alkotmányos védelme a tartomány vagyonának, sem bevételeinek. Kasza József, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke a minap még bojkottot jelentett be, ha az alkotmány nem szavatolja a kisebbségi jogokat és az autonómiát, a Vojiszlav Kostunica miniszterelnökkel folytatott megbeszéléseken azonban ígéretet kapott, hogy a VMSZ-nek minden követelése benne lesz az alaptörvényben, a területi autonómiát kivéve. A referendum előtt e párt is összevetheti az ígéreteket azzal, amit már a parlament által megszavazott okmány tartalmaz. Több párt máris sorolja az okmány hibáit, hogy az alkotmány szerint Szerbia a szerbek és minden itt élő polgár állama, a bíróságok védtelenek a végrehajtó hatalom ellenőrzésétől, a parlament leválthatja a közvetlenül választott államfőt, s hogy alkalmazhatatlan az emberi jogok védelme… Nagyon látszik, hogy a lóhalálában meghozott alkotmány legfőbb célja megerősíteni: Koszovó Szerbia része.
A referendum után Szerbiában választásokat tartanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.