Nyugaton békében tüntethetnek

Nyugat-Európában a rendőrség nem vet be könnygázt, gumilövedéket vagy egyéb, a demonstrálók testi épségét sértő eszközt a politikai pártok által szervezett megmozdulások résztvevői ellen.

Munkatársainktól
2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olaszországban a tüntetések, sztrájkok és népszavazások a szó szoros értelmében a mindennapi élethez tartoznak. Szinte nem telik el hét, hogy valamelyik szakmai szervezet ne tüntetne érdeksérelmei miatt, ne gyűjtenének köztereken aláírásokat, ne sztrájkolnának. Demonstrálnak a tanárok, a mérnökök, a gyári munkások, a közalkalmazottak, az egyetemi hallgatók, az ügyvédek, a taxisok, az újságírók. Csak Silvio Berlusconi kormányfősége alatt nem kevesebb mint hat általános sztrájkra került sor, amelyek során munkavállalók milliói tüntettek mindenféle megtorlás nélkül. Minden nagyobb horderejű társadalmi ügyben bevett gyakorlat a népszavazás is, amelynek intézménye – a tüntetések mellett – évtizedek óta az olasz politikai kultúra szerves része. A rendőrök eddig egyetlen olasz szakszervezet vagy politikai párt megmozdulása kapcsán sem vetettek be olyan eszközt, amely sérüléseket okozott a jelenlévőknek.
A brit törvények értelmében a tüntetések szervezőinek be kell jelenteni szándékukat a felvonulások útvonalával, a tüntetők várható létszámával és a tüntetés tervezett időtartamával kapcsolatban. Gondoskodniuk kell arról, hogy megfelelő számú, karszalagot vagy jelvényt viselő rendező ügyeljen a megadott paraméterek betartására és arra, hogy a tüntetés hevében ne történjen erőszakos cselekmény, gyújtogatás, fosztogatás, szándékos károkozás. A rendőrség elrendelheti, hogy a tüntetők akár a forgalom zavartalansága, akár a rendbontás megelőzése érdekében elkerüljenek bizonyos útvonalakat vagy pontokat. A tüntető felvonulás mellett rendőrök haladnak, akiknek az a feladatuk, hogy elejét vegyék az ellentüntetők provokációjának. Aki a tüntetőket szóval vagy tettel provokálja, azt eltávolítják vagy letartóztatják. A menetet kísérő rendőrök fegyvertelenek. A módszer általában az, hogy a mindenkor csekély kisebbségben lévő garázdálkodó csoportokat leválasztják a tüntetésről, és az ellenállást tanúsítókat letartóztatják. A brit rendőrség az észak-írországi összecsapások elülte óta műanyag lövedéket akkor sem használ, ha a tüntetés dulakodássá és rendbontássá fajul.
Franciaországban a határozottságáról is ismert Nicolas Sarkozy belügyminiszter 2002-ben döntött úgy, hogy a rendőrséget nem halálos hatású eszközökkel szerelik fel, köztük gumilövedéket kilövő fegyverekkel és elektromos sokkolókkal. Az intézkedést akkor sokat bírálták a jogvédő csoportok. A rendőrség keményen lépett fel a 2005-ös külvárosi lázadások alkalmával, ahol használták a tömegoszlató fegyvereket, mivel az államfő rendkívüli állapotot hirdetett ki. Később nyolc rendőrt elítéltek, mivel televíziófelvételek alapján kiderült, indokolatlanul bántalmaztak egy letartóztatott személyt. A rendőrség az említett eszközöket csak zavargások során használja, tüntetéseken nem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.