Ötven év távlatából is vérzik a magyarok sebe – kezdte tudósítását a hétfői budapesti eseményekről az Ansa olasz hírügynökség, amelyik a „Megemlékezések egy népfelkelésről, a nép nélkül” alcímet adta beszámolójának. Az olasz lapok többsége Gyurcsány Ferenc kormányfő hazugságait nevezte meg a hetek óta tartó tüntetések, illetve az október 23-i összecsapások egyik mozgatórugójának.
Budapest egy ostrom alatt álló város benyomását kelti, útlezárásokkal, korlátokkal lekerített területekkel, és rohamrendőrök százaival – írta a La Repubblica olasz napilap, amelyik hangsúlyozta, hogy a kormányfő „azért hazudott, hogy megnyerje a választásokat.”
A Corriere della Sera keserű ünnepként jellemezte az évfordulót, és a kormányfő lemondását követelő tömegek ellen bevetett rendőri akciókat részletezte. A RAI közszolgálati televízió is a Gyurcsány ellen demonstrálók szétoszlatását helyezte „a feszültséggel teli” ünnepség központjába.
A La Stampa torinói lapnak adott szerdai interjújában Göncz Kinga külügyminiszter kifejtette, hogy „a Fideszben több a volt kommunista, mint a szocialista pártban”, a kiszivárogtatott hazugságokra, és a kampányban elhangzott ígéretekre utalva pedig úgy fogalmazott, hogy „csak így lehetett győzni”. Az interjúban Orbán Viktorról azt állította, hogy „amióta nincs hatalmon, azt hiszi, hogy minden más párt miniszterelnöke illegitim, és az emberek az utcára vonulva kell hogy megvédjék magukat”.
Az utolsó csepp. A miniszterelnök beszéde, amelyben beismerte, hogy szocialista pártja csupán a szavazók megtévesztésével, a párt valódi szándékainak titokban tartásával tudta megnyerni a választásokat, az utolsó csepp volt a pohárban – írta kommentárjában a Junge Welt. A német napilap szerint „egy olyan kormányt lemondásra felszólítani, amely parlamenti többségét hamis kijelentésekkel csalta el, nem a demokratikus intézmények iránti tiszteletlenség jele, hanem azokat a demokratikus törekvéseket fejezi ki, amelyeket a régebben alapított demokráciákban már régen elnyomtak. A becsapott nép tudja, hogy Brüsszelben található az a parancsközpont, amely e népet »takarékossági pályára« állította. És Brüsszel tudja, hogy Magyarországon melyik párt a legkevésbé gátlásos ahhoz, hogy a többség nemzeti és ezáltal szociális érdekei ellen kormányozzon. Ezért állt az EU feltétel nélkül Gyurcsány, a hazug miniszterelnök tábora mögé…” (MN)
Hamarosan indulhat a csődbe jutott utazási iroda utasainak kártalanítása
