Palánk alatt, övön alul

A világszerte népszerű csapatsportágak közül momentán Magyarországon nem az egyből adódó labdarúgás, hanem a kosárlabda van legalul, legalábbis irányító szervezete, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetsége (MKOSZ) állapota alapján. Öt hónapja nincs elnök, nincs elnökség, határozatképtelen a küldöttgyűlés, miközben – főleg női vonalon – a tartozások kapcsán eszkalálódott a helyzet, s különböző bizottságok egymásnak dobálják a labdát. A játékosok helyett, mellett.

2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ahogy manapság szokás mondani, elfogtunk egy e-mailt, amit a hunbasket.hu honlap tett közzé: „Az Ügyésszel történt egyeztetés után közöljük Önnel, hogy a Küldöttgyűlést csak az Elnökség hívhatja össze. Mindezek alapján értesítse a csapatokat, hogy 2006. november 6.-án nem lesz küldöttgyűlés.” (sic) A levelet Németh László, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke (?) küldte Bodrogváry Iván főtitkárnak. Normális esetben e két pozíció betöltőjének nem kellene hivatalos hangú elektronikus üzeneteket váltania egymással szervezetük legfontosabb fórumáról, megbeszélhetnének mindent az irodában, de itt ez messze nem normális eset.
Öt hónapot kell visszamennünk az időben a kezdetekhez: május 29-én a MKOSZ közgyűlése némi meglepetésre az Angliában élő, ott többek között szövetségi kapitánykodó Németh Lászlót választotta meg a másfél évtizede „uralkodó” Bartha Ferenc helyett elnöknek, 64:56 arányban. Az elnökség minden tagjára már nem került sor, mert közben határozatképtelenné vált az ülés. Aztán az egész sportág, mivel egy hónap múlva többen (például Nyíri Dezső, a női liga azóta leváltott elnöke) törvénysértésre hivatkozva megtámadták a választási procedúrát. Ebben a szituációban a volt vezető, Bartha Ferenc számított volna elnöknek, ám ő augusztus 1-jén lemondott tisztségéről. Azóta az anarchia az úr. Németh a ligákat tette felelőssé a kialakult helyzetért, amelyek a szövetség tagozataivá váltak. A régi elnökség ügyvezetővé minősítette magát, de a törvényességi felügyeletet ellátó Legfőbb Ügyészség képviselője, Gyarmati Sándor jelezte, ez nem megy. Azt is megfogalmazta, mit kell tenni: közgyűlés helyett küldöttgyűlést összehívni, ott alapszabályt módosítani többek között a választás rendje tekintetében, valamint elindítani a bajnokságokat.
Utóbbi nagy nehézségek árán megvalósult, előbbi kettőre viszont képtelennek bizonyult a közben október 2-án összesereglett küldöttgyűlés. Az új ülés időpontjának november 6-át javasolták, ám az említett e-mail szerint ez sem biztos. Németh László pozícióit időlegesen megerősítette, hogy az ítélőtábla kötelezte a Fővárosi Bíróságot elnöksége bejegyzésére. Ám amíg ez nem történik meg, a szövetség nevében aláírási joggal bíró egyetlen funkcionárius, Bodrogváry Iván főtitkár a sportág „feje”. Őt kérdeztük, mi lehet a következő lépés. „Németh úr e-mailjét megkaptam, de sok másikat is, amelyek éppen azt feszegetik, hogy mégis össze kell hívni november 6-ra a küldöttgyűlést. Németh az ügyészre is hivatkozik, de ő mindegy, mit mond, az a lényeg, amit a Fővárosi Bíróság ítél. Ma (tegnap – a szerk.) reggel még Bartha Ferenc volt a bíróságon bejegyzett elnök, de ha megtörténik is Németh László bejegyzése, ez ellen tizenöt napon belül lehet fellebbezni. Konkrétumról még nem tudok, de elárulhatom, kilencvenkilenc százalék, hogy lesz fellebbezés.” Már ebből is látszik, a főtitkár nem igazán az új elnök embere, amit el is ismer. „Amikor megválasztották, gratuláltam neki, majd kértem, teremtse elő a nyolc válogatott nyári selejtezős szereplésének feltételeit, mert első a nemzeti csapat. Azt mondta, meglepte, hogy nyert, s erre neki nincs pénze, mire én közöltem, hogy akkor mi nem tudunk egymással együtt dolgozni.” Bodrogvárynak egyébként, mint elmondta, május 31-ig szólt a szerződése, azóta határozatlan idejű kontraktusa van, ez Némethnél nyilván azonnal megszűnne. „Frusztrál a mostani helyzet, sajnos nincs felettesem, azt szeretném, hogy legyen végre elnök, munka és pénz.”
S a belső ügyeknek sosincs végük, ma ül össze a női tagozat több bizottsága, hogy végre-valahára eldöntse, tartozik-e több csapat a játékosainak, vagy sem, így jogosan rajtolhatott-e a bajnokságban. Csoda, hogy ebben a helyzetben a női és a férfiválogatott is elvérzett az Eb-selejtezőkön? Csoda, hogy a nemzetközi porondon csak a Pécs és a Sopron női csapata számottevő, de már saját bevallásuk szerint sem esélyesek a korábban célként kitűzött, s néha elért Euroliga négyes döntőre?

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.