Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette kezdődött el tegnap a Szegedi Ítélőtáblán a kecskeméti maffiaperként elhíresült büntetőper másodfokú tárgyalása. Emlékezetes: az egykori olajosok alkotta szervezet vezetői és alvezérei ügyében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság áprilisban hirdetett ítéletet. Az elsőrendű vádlott, R. László bűnszervezet tagjaként elkövetett emberölés előkészületéért, illetve folytatólagos fegyvercsempészetért felbujtóként 12 év fegyházbüntetést kapott. A bíróság szerint a fegyvercsempészetben a bűnszervezet vezetői közül M. Péter és M. Richárd vett még részt, ezért rájuk 10 és 8 évi szabadságvesztést róttak ki. A csoport további két vezetőjét, Cs. Zsigmondot és F. Attilát azonban „csak” az emberölés előkészülete miatt marasztalták el: öt, illetve hat év fegyházat kaptak. A csoport egyik végrehajtóját, a szerb állampolgárságú Endrigo N.-t tíz év, a két Kecskeméten lebukott futárt, Z. Imrét és Á. Zsoltot hét-hét év fegyházbüntetésre ítélték. A szintén szerb Vladimir S.-re hároméves büntetést szabtak ki, két férfit viszont felmentettek: G. Nándor egykori birkózót és P. Józsefet. Utóbbi ítélete jogerőssé vált.
Perbeszédében a ügyész hangsúlyozta: továbbra is kitart amellett, hogy a vádlottak súlyosabb büntetést érdemelnek, s megalapozatlannak tartja a védői fellebbezésekben megfogalmazott észrevételeket. Az elsőfokú bíróság szerinte nem megfelelő tényállást állapított meg G. Nándor esetében. Az ügyész azt kérte az ítélőtáblától, hogy a volt sportolóra vonatkozó ítéletet helyezze hatályon kívül, és rendeljen el új bizonyítási eljárást.
Több védő is megkérdőjelezte, hogy valóban bűnszervezetként működött-e a csoport. Jován László, az elsőrendű vádlott védője szerint csupán egy baráti társaságról van szó, amelyet nem célszerű kriminalizálni. Jován arra kérte az ítélőtáblát, hogy a bírósági eljárás alatt elkövetett hibák miatt helyezze hatályon kívül az elsőfokú ítéletet. A másodrendű vádlott, M. Péter ügyvédje leszögezte: védence anyagi helyzete siralmas volt, így képtelen lett volna a fegyverek beszerzését finanszírozni. A védő vitatta azt is, hogy ügyfele a bűnszervezet egyik irányítója lett volna. Cs. Zsigmond harmadrendű vádlott védője szerint a férfi nem vett részt az emberölés előkészületében. Az ötödrendű vádlott jogi képviselője pedig azt hangsúlyozta: M. Richárd nem tartozott a csoport irányítói közé, csupán baráti kapcsolatban állt R. Lászlóval, akivel gazdasági jellegű gondjait osztotta meg, tanácsot kérve tőle.
Ismert: R. Lászlót és tíz társát azzal vádolják, hogy egy rivális bűnszervezet vezetőjét külföldi bérgyilkosokkal meg akarták öletni, amelyhez Szerbia-Montenegróból fegyvereket csempésztek Magyarországra.
A másodfokú eljárás ma reggel további perbeszédekkel folytatódik. A Szegedi Ítélőtábla várhatóan pénteken mondja ki a végső szót a monstre perben.

Menczer: Zelenszkij elmondta, hogy ő is irányítja a Tisza Pártot