Perbeszédek a maffiaügyben

Szegeden eddig soha nem látott biztonsági intézkedések mellett kezdődött el tegnap a kecskeméti maffiaperként ismert büntetőügy másodfokú tárgyalása. Az ügyészség többek közt emberölés előkészületével, fegyvercsempészettel és lőfegyverrel visszaéléssel vádolja az általa bűnszervezetnek nevezett társaság tagjait.

MTI
2006. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli biztonsági intézkedések közepette kezdődött el tegnap a Szegedi Ítélőtáblán a kecskeméti maffiaperként elhíresült büntetőper másodfokú tárgyalása. Emlékezetes: az egykori olajosok alkotta szervezet vezetői és alvezérei ügyében a Bács-Kiskun Megyei Bíróság áprilisban hirdetett ítéletet. Az elsőrendű vádlott, R. László bűnszervezet tagjaként elkövetett emberölés előkészületéért, illetve folytatólagos fegyvercsempészetért felbujtóként 12 év fegyházbüntetést kapott. A bíróság szerint a fegyvercsempészetben a bűnszervezet vezetői közül M. Péter és M. Richárd vett még részt, ezért rájuk 10 és 8 évi szabadságvesztést róttak ki. A csoport további két vezetőjét, Cs. Zsigmondot és F. Attilát azonban „csak” az emberölés előkészülete miatt marasztalták el: öt, illetve hat év fegyházat kaptak. A csoport egyik végrehajtóját, a szerb állampolgárságú Endrigo N.-t tíz év, a két Kecskeméten lebukott futárt, Z. Imrét és Á. Zsoltot hét-hét év fegyházbüntetésre ítélték. A szintén szerb Vladimir S.-re hároméves büntetést szabtak ki, két férfit viszont felmentettek: G. Nándor egykori birkózót és P. Józsefet. Utóbbi ítélete jogerőssé vált.
Perbeszédében a ügyész hangsúlyozta: továbbra is kitart amellett, hogy a vádlottak súlyosabb büntetést érdemelnek, s megalapozatlannak tartja a védői fellebbezésekben megfogalmazott észrevételeket. Az elsőfokú bíróság szerinte nem megfelelő tényállást állapított meg G. Nándor esetében. Az ügyész azt kérte az ítélőtáblától, hogy a volt sportolóra vonatkozó ítéletet helyezze hatályon kívül, és rendeljen el új bizonyítási eljárást.
Több védő is megkérdőjelezte, hogy valóban bűnszervezetként működött-e a csoport. Jován László, az elsőrendű vádlott védője szerint csupán egy baráti társaságról van szó, amelyet nem célszerű kriminalizálni. Jován arra kérte az ítélőtáblát, hogy a bírósági eljárás alatt elkövetett hibák miatt helyezze hatályon kívül az elsőfokú ítéletet. A másodrendű vádlott, M. Péter ügyvédje leszögezte: védence anyagi helyzete siralmas volt, így képtelen lett volna a fegyverek beszerzését finanszírozni. A védő vitatta azt is, hogy ügyfele a bűnszervezet egyik irányítója lett volna. Cs. Zsigmond harmadrendű vádlott védője szerint a férfi nem vett részt az emberölés előkészületében. Az ötödrendű vádlott jogi képviselője pedig azt hangsúlyozta: M. Richárd nem tartozott a csoport irányítói közé, csupán baráti kapcsolatban állt R. Lászlóval, akivel gazdasági jellegű gondjait osztotta meg, tanácsot kérve tőle.
Ismert: R. Lászlót és tíz társát azzal vádolják, hogy egy rivális bűnszervezet vezetőjét külföldi bérgyilkosokkal meg akarták öletni, amelyhez Szerbia-Montenegróból fegyvereket csempésztek Magyarországra.
A másodfokú eljárás ma reggel további perbeszédekkel folytatódik. A Szegedi Ítélőtábla várhatóan pénteken mondja ki a végső szót a monstre perben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.