Rajtra készen a biztosítók

Napokon belül kezdetét veszi az átkötési szezon a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítások (kgfb) piacán: a biztosítók hétfőn közlik a 2007-es tarifákat, az autótulajdonosok pedig az év végéig igazolhatnak át másik társasághoz. Az izgalom az idén sem maradhat el: a biztosítóegyesületeknek a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletével (PSZÁF) gyűlt meg a bajuk, a nagy társaságoknál pedig kartellezés gyanúja bizonyosodhat be.

Kiss Roland
2006. 10. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Figyelemmel kíséri a PSZÁF a 2006-os „kötelező” szezonban is a kgfb-t kínáló biztosítók tevékenységét, s a szervezet az idén először a társaságok bevonásával ajánlást is készített – közölték a szervezet tegnapi sajtótájékoztatóján. A PSZÁF reméli, hogy az ajánlás segítségével sikerül minimalizálni a november 1-jétől december 31-ig tartó időszakban már-már hagyományossá váló zűrzavart. Tény, hogy jelenleg két társaság, a MÁV és a TIR egyesületek is úgy vágnak neki a két hónapos csúcsidénynek, hogy felügyeleti határozatok tiltják el őket új szerződések kötésétől. A felfüggesztés a MÁV esetében november 30-án lejár, amennyiben tehát a felügyelet nem talál további gondokat a biztosító működésében, az december 1-jétől már szerezhet új ügyfeleket. A TIR esetében azonban március végéig szól a tilalom, az egyesület tehát teljesen kimarad a 2006-os szezonból.
Igaz, a kgfb-piac ilyen esetek nélkül is igen kényes területnek számít: mivel az ügyfelek nem a saját, hanem egy majdani ismeretlen károsult érdekében kötnek biztosítást, nem meglepő módon szinte kizárólag az ár alapján döntenek. Az alacsony díjak azonban sokszor nehézkes ügyintézéssel párosulnak. A PSZÁF ezért is érezte fontosnak, hogy ajánlásával olyan sarokköveket fektessen le, hogy a biztosító minden ügyfél számára tegye lehetővé a kár két munkanapon belüli bejelentését, ezután három munkanapon belül kerüljön sor a kár felvételére, a kárösszeget pedig a dokumentumok megérkezése után 15 napon belül fizesse ki a biztosító. Ez a folyamat jelenleg sokszor hónapokon keresztül húzódik. Az ajánlásban az is szerepel, hogy a határidők betartását egy komoly állománynövekedés se sodorja veszélybe, vagyis a társaságok időben készüljenek fel a rohamra.
Ami minden eddiginél komolyabbnak ígérkezik: a megszorítások hatására az idén a tavalyi 360 ezernél jóval több, akár 500 ezer autótulajdonos is új biztosítót kereshet magának. További kedvezmények és piaci szeletek jelennek meg, a díjszámítás bonyolódásával pedig tovább nőhet az on-line alkuszok szerepe. Színre lép a Signal Biztosító, és sokak szerint tovább folytatódik az olcsó társaságok, köztük az egyesületek előretörése is. Igaz, a piac közel háromnegyedét uraló három nagy társaságot sem kell félteni: sajtóhírek szerint az idén további társaságok követik az Allianz Hungária példáját, amely tavaly komoly vitát kavart azáltal, hogy a már meglévő ügyfelek tarifáját nem tette közzé, s utóbb a felügyelet fellépésére is pusztán egy szorzószámot közölt. Az átkötési szezon kellős közepén, lapértesülések szerint december elején születhet meg a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) ítélete a nagy biztosítók, valamint a márkakereskedők közötti kartellezés ügyében. Mint arról korábban beszámoltunk, a független javítóműhelyek szerint a biztosítók hátrányosan megkülönböztetik őket, s csak komoly késésekkel fizetik ki a károkat. Tegnapi számában pedig a Figyelő azt vetette fel, hogy a nagy biztosítók a magas díjak formájában gyakorlatilag az ügyfelekkel fizettetik ki azt, hogy drága márkakereskedőkkel és -szervizekkel állnak kapcsolatban. Olyan kereskedőkkel, amelyek a náluk vásárlóknak igyekeznek a velük szerződésben álló nagy biztosítótársaságok termékét ajánlani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.