Rendőri túlkapás utasításra?

Ügyvédek sokasága vállalta el ingyen a két hete kedden és szerdán lezajlott utcai megmozdulások során őrizetbe vettek, majd előzetes letartóztatásba kerültek védelmét. Az ügyvédek némelyike már büntetőfeljelentéseket is tett a rendőri brutalitás miatt.

Joó István
2006. 10. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Van egy olyan benyomásom, hogy felsőbb parancsra válhattak szinte egyöntetűen brutálissá két hete kedden és szerdán a rendőrségi intézkedések, majd születhetett meg „futószalagon” az előzetes letartóztatásról szóló elsőfokú bírósági döntések sokasága – mondta érdeklődésünkre Hardy F. Gábor ügyvéd, aki az előzetes letartóztatásba vettek egyikét védi. Hittanár védencét például, aki állítása szerint a zavargásoktól távol tartotta magát, és egy sarkon beszélgetésbe elegyedett ismeretlen, szintén békés fiatalokkal, 40–50 fős rendőrosztag rohamozta meg pajzzsal, kézifegyverrel és gumibottal. Futásnak eredtek, de valamelyik mellékutcában utolérték őket. A rémtörténet ütlegelésükkel, őrizetbe vételükkel, órákig való térdepeltetésükkel, éheztetésükkel folytatódott, majd azzal, hogy előzetes letartóztatásba kerültek. Ilyen esetek miatt több személy tett ismeretlen tettesek ellen büntetőfeljelentést, úgy vélvén, szeptember 18–20. között a rendőrök súlyos és közfelháborodást, köznyugalmat, az ország demokratikus rendjét megzavaró bűncselekményt követtek el.
Hardy F. Gábor beszámolt arról: 20–30 ügyvédről tud, akik semmiféle munkadíjat nem kérve vállalták el a jogi képviseletet. Mint mondta, nem vitatja, hogy kedden, szerdán néhány helyen (például az Oktogonnál) jogellenes cselekmények is voltak. A rohamrendőrök azonban a jogellenes cselekmények szétzavarása után a környező utcákból sokakat, akik az utcán indifferens céllal tartózkodtak – közöttük fiatal lányokat –, durva tettlegességgel befogtak és a rendőrségre hurcoltak. Az ügyészség igen sok esetben azt állította az előzetes letartóztatásba helyezésük indítványozásakor, hogy csak négy-öt rendőr intézkedett, további két-három rendőr pedig tanúskodott. Az ügyvéd által megismert esetekben abszurd ráfogásokról van szó, melyeket mindössze rendőrök tanúsítanak. Az elsőfokú bíróságok – pusztán néhány szó erejéig hallgatva meg a gyanúsítottat – jobbára iratokból tájékozódva döntöttek a legsúlyosabb kényszerintézkedés, az előzetes letartóztatás mellett.
– Másodfokon viszont, sorra születnek a szabadlábra helyező döntések – tudatta Hardy. Szerinte ez is azt bizonyítja, hogy túlkapások történtek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.