Orosz fenyegetés Lengyelországnak
Varsó. Oroszország ellenintézkedéseket tesz, ha Lengyelország befogadja az amerikai rakétavédelmi rendszert – figyelmeztetett tegnap Varsóban Szergej Lavrov orosz külügyminiszter. Washington Lengyelországot szemelte ki az egyik olyan közép-európai országként, amelyek területén tíz-tíz elfogó rakétát telepítene saját tervezett rakétavédelmi programja keretében. A tervezett támaszpon-tok helyszínéről várhatóan még az ősszel döntenek a Pentagonban. (MTI)
Osztrák ellentétek
Bécs. Az Eurofighter vadászgépek vásárlására kötött szerződések jelenthetik a legkeményebb vitatémát a vasárnapi választásokon győztes, Alfred Gusenbauer vezette Szociáldemokrata Párt (SPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) közti koalíciós tárgyalásokon. Martin Bartenstein leköszönő gazdasági miniszter közölte, a vásárlást elutasító SPÖ-nek változtatnia kell tervein, ha koalíciót akar. Az Osztrák Szabadságpárttal és a Szövetség Ausztria Jövőéért párttal kötendő esetleges koalícióra vonatkozó kérdésre a Der Standard szerint a miniszter azt felelte, nincs még itt az ideje a tárgyalásoknak. (Gy. Zs.)
Rice Irakban
Bagdad. Közel-keleti körútja állomásaként váratlanul Bagdadba érkezett tegnap Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter (MN)
Megállapodtak a reformról
Berlin. A német nagykoalíciót alkotó kereszténydemokraták (CDU), a keresztényszocialisták (CSU) és szociáldemokraták (SPD) kompromisszumos megállapodásra jutottak az egészségügyi reformról – jelentette be tegnap Angela Merkel kancellár. A reform célja a több mint 250 állami, illetve magánbiztosítókból álló bonyolult rendszer egyszerűsítése és átszervezése, továbbá életképességének biztosítása a növekvő egészségügyi kiadások, a lakosság elöregedése és a tömeges munkanélküliség közepette. (MTI)
Késik a csatlakozás?
Luxembourg. Decemberben dönt az EU a schengeni határok kiterjesztéséről, vagyis a 2004. május 1-jén belépett tíz új tagállam és a régi uniós tagok közötti határellenőrzések megszüntetéséről – erről határozott Luxembourgban csütörtökön az EU igazságügy- és belügyminisztereinek tanácskozása. Az eredeti tervek szerint a tíz új tagállam 2007 októberéig került volna be a szabad övezetbe, kiderült azonban, hogy a döntést halasztani kell, többek között a közös rendőrségi adatbázis létrehozásának késése miatt. (MTI)

Kémbotrány 6 lépésben: a legsúlyosabb válság a magyar–ukrán kapcsolatokban