Tisztelt Professzor Úr!
A 2006. szeptember 18-án és az azt követő napokban Budapesten történt demonstrációk, valamint a súlyos rendbontások rendőri intézkedéseivel kapcsolatban – Petrétei József miniszter úrhoz és hozzám intézett nyílt levelében – felvetett kérdéseire válaszolva az alábbiakról tájékoztatom.
Amint az a hivatalos forrásokból, továbbá a média híradásaiból, valamint a rendkívüli események során készült videofelvételekből is ismert, a Magyar Televízió Szabadság téri székházánál 2006. szeptember 18-án súlyos rendzavarások történtek. Ennek következményeként az ott szolgálatot teljesítő rendőrök többsége megsérült, sokan közülük súlyos töréses, szúrt, vágott sérüléseket szenvedtek. Mindemellett a gyújtogatások, rongálások eredményeként több millió forint kár keletkezett eszközökben, közterületen, épületekben, gépkocsikban.
Az azt követő napokban, így szeptember 19-én és 20-án a rendőrség – az előző napi események értékelését követően – felmérve a rendzavarás megfékezéséhez szükséges erő- és eszközszükségleteket, határozottan lépett fel a rendzavarókkal szemben, amelyhez jogalapot a rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény biztosít. E jogi norma rendelkezései részletesen szabályozzák a rendőrség intézkedési kötelezettségét, illetve azt, hogy eljárása során minden esetben köteles betartani és betartatni a hatályos törvényeket. A rendőrségi törvény – a nemzetközi normáknak is megfelelve – rendelkezik továbbá a rendőrség eljárásának garanciáiról, többek között a rendőri intézkedések szükségességéről és arányosságáról, valamint a kényszerítő eszközök alkalmazásának feltételeiről és követelményeiről.
A Magyar Köztársaság független és demokratikus jogállam, amelynek alkotmánya és hatályos törvényei a nemzetközi jog szabályaival összhangban széleskörűen biztosítják a polgárok politikai és szabadságjogait. Sajnálatosnak tartom azonban, hogy e jogok szabad gyakorlásával többen visszaéltek, illetve e jogokat köztörvényes bűncselekmények elkövetése mellett – a rendőrök élete és testi épsége, a köztulajdon, illetve a polgárok anyagi javai ellen intézett támadással – gyakorolták. Az események óta eltelt idő alatt ennek tényét már több bírói ítélet is igazolta.
A levelében felvetett aggodalommal kapcsolatban – amely szerint a rendőrök feltehetőleg túlzott erőt, aránytalanul durva bánásmódot alkalmaztak a demonstrációk során – tájékoztatom arról, hogy a minisztérium és a rendőrség vezetése mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendőrség a hatályos jogszabályoknak és a nemzetközi elvárásoknak megfelelően járjon el.
Nem kisebbítve a rendőri szerveknek az intézkedéseikkel együtt járó felelősségét, fokozottan kell hangsúlyozni a demonstrációkban részt vevők egyéni és egymásért való személyes felelősségét is. Egyrészt a rendezvényeken való részvétel saját elhatározáson alapul, másrészt a résztvevő felelőssége az is, ha a rendőri intézkedés kezdetekor a felszólítás ellenére a cselekményt nem hagyja abba, illetve az adott helyszínt nem hagyja el.
Kiemelt figyelmet érdemel az a tény is, hogy szeptember 18-án, majd az azt követő erőszakos demonstrációkban többségében rendőrök sérültek meg. Közülük többen súlyosan, ami jelzi azt is, hogy a rendőrség igyekezett messzemenő toleranciát gyakorolni, s csak a legvégső esetben alkalmazta a számára törvényben biztosított kényszerítő eszközöket.
A túlzott rendőri erőszakra vonatkozó észrevétellel összefüggésben nyomatékosan indokolt rögzíteni, hogy jogrendünk széles körű jogorvoslati és panaszlehetőséget biztosít a rendőri intézkedés alá vont személyeknek az illetékes rendőri, illetve ügyészi szerv, s legvégső esetben a bíróság előtt. Az említett demonstrációkon foganatosított rendőri intézkedések miatt tett bejelentések alapján – az esetleges jogi felelősség megállapítása érdekében – az illetékes ügyészség a szükséges vizsgálatokat lefolytatja; ezek eredménye alapján lehet a kérdésben konkrétan állást foglalni.
Tisztelt Professzor Úr!
Bízom abban, hogy Ön, mint a civilisztikai tudományok művelője, hozzám hasonlóan elfogadja: a közelmúlt eseményeinek megítélése, értékelése körültekintő, gondos mérlegelést és objektív vizsgálatot igényel. A jogászi szakma sajátja, hogy művelőjének – az igazságosságra törekvés jegyében – az eléje kerülő kérdéseket több oldalról megközelítve, nemegyszer önmérsékletet tanúsítva kell elemeznie. Végezetül álljon itt Seneca idézete: „A jó bíró elítéli, de nem gyűlöli azt, amit helytelenít.”
Budapest, 2006. október 20.
Dr. Kondorosi Ferenc államtitkár,
Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros