Tavaly a kormányzati szektor hiánya a nemzeti számlák előzetes adatai alapján 1434 milliárd forintot tett ki, ami a GDP 6,5 százaléka. A hiány közel 100 milliárd forinttal magasabb az Eurostatnak tavasszal jelentettnél – írja a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) tegnap közzétett tájékoztatója. A statisztikai jelentés a jelentős – több mint hétszázalékos – eltérést „a kormányzati szektor magasabb állóeszköz-felhalmozásával” és a kormányzati szektorban elszámolt „magánnyugdíjpénztárak kisebb többletével” indokolja. A KSH a 2005-ös GDP-arányos hiánymutatót is kénytelen volt felülvizsgálni: a magán-nyugdíjpénztári befizetéseket tartalmazó deficit a tavasszal közölt adatokhoz képest 0,4 százalékponttal lett magasabb, míg a magánnyugdíjpénztárak nélkül számolt GDP-arányos hiány 7,8 százalékra emelkedett, ami 0,2 százalékponttal rosszabb az áprilisban közöltnél. Az államadósság már tavaly is a hatvanszázalékos maastrichti plafonérték felett volt: a kormányzati szektor adóssága a most közölt adatok értelmében 2005 végén 12714,2 milliárd forintra rúgott, ami kétmilliárd forinttal magasabb az áprilisban jelentettnél. A magánnyugdíjpénztárakkal számolt adósság így a GDP 57,7 százaléka volt, míg a nyugdíjkorrekció nélküli adósság a GDP 61,6 százalékára rúgott. A Pénzügyminisztérium az idei évre vonatkozóan előrejelzést küldött az Eurostatnak, eszerint a magánnyugdíjpénztárak nélküli adósság az év végére a GDP 68,4 százalékára emelkedik.
Eközben az Eurostat tegnap közzétette az uniós tagállamok tavalyi hiány- és adósságadatait: hazánk továbbra is az utolsó helyen áll a kelet- és közép-európai országok között, miután valamennyi versenytársunk lényegesen alacsonyabb államháztartási hiányt és államadósságot produkált 2005-ben. Lemaradásunkat mutatja, hogy a második legmagasabb adósságot felhalmozó Lengyelországban tavaly 42 százalékos volt a GDP-hez mért közadósság, 2,5 százalékos államháztartási deficit mellett.
Az EU-ban jobb a helyzet. Mind az euróövezetben, mind az egész EU-ban csökkent tavaly az összesített államháztartási hiány aránya a GDP-hez képest, viszont a közadósság aránya nőtt – állapította meg az EU statisztikai hivatala a hétfőn kiadott jelentésében.

Egészen elképesztő dolog derült ki Sztálinról, a hidegvérű diktátorról