Szén a kertben

A mindössze kilencven kilométert két és fél óra alatt tesszük meg. Egyszer megállunk a nyílt pályán, állítólag elfogyott a levegő a mozdonyban. Pedig van itt bőven levegő a két virágzó település között. Dolgos nép lakik errefelé is, amely reméli, hogy a MÁV felülbírálja saját döntését.

Konkoly Edit
2006. 10. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Képtelenségnek tartom a vasút megszüntetését. Már csak azért is, mert Oroszlányban még termelnek szenet, ezt a környei vasútvonalon szállítják a bokodi hőerőműbe – mondja a hetvennyolc éves Glász József, aki a Ganz-MÁVAG-ban tanulta a szakmát a negyvenes évek elején. Később beleásta magát a hely- és irodalomtörténetbe, de megtanult festeni, követ faragni és fémet megmunkálni. Tőle tudom meg, hogy a környei vasút előzménye az ezerhétszázas évekre nyúlik vissza, amikor egy vértessomlói kovácsmester szenet talált a kertje végében. Ezt a szenet kutatták később a településen is, 1911-ben meg is találták a Tatabányához közeli Környebányán. Még abban az évben egy Kristófek nevű mérnök bányát létesített a helyszínen két teleppel, amelyeket a lányairól nevezett el. Hőerőművet először Tatabányán létesítettek, majd 1928-ban Bánhidán. Akkor már könnyű volt szállítani a lignitet, hiszen 1902-től vasúton lehetett utaztatni Bánhida és Kisbér között. Ez a vonal érintette Környét is.
A II. Endre alapította település a török hódoltság alatt elnéptelenedett, majd Csáky László, a környék birtokosa telepítette be 1643-ban Bars vármegyéből származó református vallású magyarokkal. Később jöttek tótok, bolgárok, de érkeztek telepesek Szerbiából és Franciaországból is. A katolikus vallású svábok az ezerhétszázötvenes években kiszorították a helyükről a református magyarokat Esterházy József, Környe akkori birtokosának jóvoltából.
1757-ben Fellner Jakab tervei alapján templom épült, amely aztán leégett, a helyére Ybl Miklós tervezett romantikus stílusú templomot, ez ma is áll. A kiegyezés után Környe gyorsan fejlődött. Itt alakult meg az első vidéki hitelszövetkezet, sőt csillagvizsgáló és meteorológiai megfigyelőállomás is létesült a környéken. De működött a faluban henger- és vízimalom, magántulajdonú gyógyszergyár és orvosi rendelő is. A második világháború után a svábokat kitelepítették, helyükre magyar ajkú családokat hoztak a Felvidékről. A negyvenes évek végén már Környén ágazott el az oroszlányi szénmedencéhez vezető szárnyvonal. A harmincas években Glász József és nővérei például vonattal jártak Bánhidáról a kisbéri iskolába. A szerelvény ötkor indult, mégis tele volt utasokkal, köztük kofákkal, akik a környék piacaira vitték áruikat.
Ma gyér az utasforgalom, talán azért, mert munkahely akad helyben is. Erről már Horváth Miklós, Környe leköszönő polgármestere tájékoztat. Elmondja, hogy akadtak mélypontok a munkalehetőségeket illetően, az 1990-es évek elején Környén privatizálták az ország egyik legnagyobb mezőgazdasági nagyüzemét. Felszámolták a sertés- és szarvasmarhatelepeket, a nyúl- és sertésvágóhidat, s erre a sorsa jutott a jóval kisebb termelőszövetkezet is. Megszűntek a környező bányák és kohók, valamint a textilüzemek. Azóta újra üzemel a nyúlvágóhíd, és munkahelyet teremtett egy magyar–német érdekeltségű, villamos targoncával foglalkozó cég.
Környén jó élni annak ellenére, hogy a településen átmenő kamionok egyre jobban zavarják a lakosok nyugalmát. A forgalom várhatóan növekedni fog a vasút megszüntetése után, véli Horváth Miklós. Gyermekkorában a legtöbben vonattal jártak, annyira rossz volt a buszközlekedés, de most is csak alig jobb. A polgármestert korábban megkeresték a MÁV-tól, javaslatot kértek, hogyan tudná részben átvállalni az önkormányzat a szállítási feladatokat. Horváth Miklós szerint a szállítás üzleti alapon működik, az önkormányzat pedig – csökkenő költségvetéssel – közfeladatokat lát el. Nem is érti, mit akar a MÁV, amikor Nyugat-Európában állami támogatással fejlesztik a vasútvonalakat.
Az állomás a nagyközség közepén található, jókora horgásztó mellett. Fél tizenegykor érek ki a Pápára induló vonathoz, de tizenkét percet késik. Csupán néhány ember várakozik a piros motorvonatra, amely Tatabányáról érkezik, és két és fél óra múlva ér Pápára, bár a távolság mindössze kilencven kilométer.
Négyen vagyunk a vonaton. Egy kalapos középkorú úr telepszik mellém, beszélgetni kezdünk. Ő sem érti, hogyan lesz ezután, annál is inkább, mivel a buszjáratok télen nem jutnak el a környező településekre az emelkedők miatt. Szerinte a Volán autóbuszparkja nem kielégítő. A reggeli és a délutáni vonatok egyébként tömve vannak, hét végén pedig a diákok annyira megtöltik a szerelvényeket, hogy nincs ülőhely. Az rendben van, hogy december 12-től elővárosi vasút lesz Oroszlány és Tatabánya között, de vajon Kisbérről hogyan járnak majd be reggel az emberek dolgozni? Környéről Kisbérre most egy óra alatt lehet vonattal eljutni. Arra a kérdésre, hogy tiltakoztak-e az emberek, legyint. „Annyira elfásultunk már, hogy erre nincs energiánk. A mindennapi gondjaink lekötnek bennünket.”
Nyárfás, Kecskéd, Dad, Császár – olvasom a kopott feliratokat, és arra gondolok, amit nemrég egy vasutas mondott. Nem értette ő sem, miért kell az utakat még jobban megterhelni, a környezetet szennyezni. Miért nem lehet a Hegyeshalomnál vagy Győrnél bejövő kamionokat vonaton végigvinni az országon? A sofőrök pihenhetnének, és nem lenne annyi baleset. Szerinte az utasok a menetrend miatt fordultak el a vasúttól. Ha a MÁV csak egy kicsit is odafigyelne a csatlakozásokra, ismét visszatérnének.
Császárnál ketten szállnak fel. A vonat kukorica- és napraforgóföldek mellett zakatol. Ete települést csak egy rozsdás tábla és egy nyílászáróktól megfosztott épület jelzi. A lepusztultság az egész vonalra jellemző Dad kivételével, ahol az állomásépület valamennyire rendben van. Kisbérnél a vonat kicsit többet áll, heten szállnak föl, köztük egy nő biciklivel és kisgyerekkel. Bakonybánknál elhagyják a vonatot, Veszprémvarsányig egyedül utazom. Ott ismét akad egy útitársam, aki Celldömölkre igyekszik a testvéréhez. A veszprémvarsányi állomáson áll egy másik halálra ítélt járat is, a Veszprém–Veszprémvarsány között közlekedő. Nagy találkozás. Bár ennek megszüntetése ellen folyamatosan tiltakozik a lakosság. A Bánhida–Pápa között közlekedő vonat megmaradásáért is küzdenek, főképp a franciavágásiak. Az ajkai hőerőműbe ugyanis az Ugod külterületének számító franciavágási fatelepről vonattal szállítja a fát a Bakony Zrt. Ha megszűnik a vasút, akkor Áldozó Tamás pápai alpolgármester szerint két dolog történhet. Ha közúton nem éri meg a Bakony Zrt.-nek fát szállítani Ajkára, akkor megszünteti a franciavágási telephelyet, ezzel megszűnik százötven munkahely, és az ottani iparűzési adó kiesésével elapad Ugod község bevételi forrása is. Nehezebb lesz fenntartani az intézményeket, így a vonal megszüntetése akár az iskola bezárását is előidézheti. A másik lehetséges következmény, hogy megéri közúti szállítással is fenntartani a telepet. Akkor viszont a kistelepülések útjai tönkremennek, hiszen nem kamionforgalomra tervezték őket.
– Kíváncsi vagyok, hogy figyelembe veszik-e ezeket a szempontokat, amikor a vasút fennmaradását mérlegelik. Ha a menetrend ésszerű lenne, használnák az emberek a vasutat. Különben is először csak arról volt szó, hogy a személyszállítás szünetel, aztán kiderült, hogy a pályafenntartás is. Ha azonban egyszer elveszik a vonal működési engedélyét, akkor később nem adják meg újra, mert nem felel meg azoknak a feltételeknek, amelyeket egy új vonallal szemben támaszt a vasúti hatóság – véli az alpolgármester.
Nemrég nyolc település igazolt át Győr-Sopron megyébe Veszprémvarsány közelében. Azzal érveltek, hogy Veszprém megyében rosszabb a közlekedés, mint Győr-Sopronban. Szerintük a Bakony Volán alacsonyabb színvonalon működik, mint szomszédja. A vasútvonal megszüntetése pedig szintén a Bakony Volánra ró nagyobb terheket.
A város vasúttörténetének tanulmányozásakor kiderül, hogy viszonylag későn, 1871-ben jött létre a Pápán keresztül Győrt és Szombathelyt összekötő pálya. A Pápa–Bánhida vonalat pedig csak 1902-ben adták át. A pápai képviselő-testület ugyanis 1867-ben nem támogatta a Győr–Pápa–Szentgotthárd–Graz vasúti fővonal megépítését, ezzel elszalasztotta vasúti csomópont megszerzésének lehetőségét. Tehát sokáig elkerülték a várost a vasúti fővonalak. A Graz–Szombathely–Székesfehérvár–Budapest vasút csomópontja, elágazása a déli vasút felé nem Pápára, hanem Celldömölkre került. A Pápai Hírlap 1888-ban úgy fogalmazott, hogy a „Cellre épített csomópont tönkretette Pápát”. Ugyanígy ez a vonal biztosította az összeköttetést Graz–Szombathely–Győr között. A Duna jobb partján kígyózó Bécs–Budapest vasút pedig Győrön át vezet Ausztriába. Pápára a mellékvonalak csomópontjainak kiépülése megkésve tette lehetővé egy-két gyár betelepülését. Például a dohány-, majd a textilgyárét. Mindkét gyárépítkezés tisztviselő- és munkáslakások építésével járt együtt. A háztartási és gépgyár megmaradt, bár jelentősen csökkent a munkáslétszám. A pápai repülőteret a NATO újította fel három éve. A város a tizedik hellyel dicsekedhet az épített műemlékekkel rendelkező települések sorában, ezenkívül jelentős a termálkincse és a gyógyturizmus. Még a Széchenyi-terv segítségével létesült a fürdő. Lakosságának átlagkeresete alig haladja meg a százezer forintot, de a munkanélküliség mindöszsze hat-hét százalékos.
A pápai állomásépület viszont nagyon szép.
Folytatjuk

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.