Szlovák iszapáradat zúdult a Szigetközbe

Nagy mennyiségű vizet és iszapot engedett át a Duna szigetközi szakaszára a szlovák fél. Janák Emil, az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója szerint karbantartási művelet történt, amely nem járt semmiféle káros hatással. Hajósy Adrienne, a Duna-mozgalom ismert alakja ezzel szemben azt állítja, a dunacsúni víztározó költségkímélő, de környezetkárosító és a horgászokat, vízitúrázókat veszélyeztető tisztítási műveletéről volt szó.

Dékány Lóránt
2006. 10. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szabályos, előre bejelentett és egyeztetett vízátengedés történt szeptember 20-án a Duna szigetközi szakaszán a szlovákiai víztározó felől – nyilatkozta kérdésünkre Janák Emil. Az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság igazgatója, akit helyiek és környezetvédők bejelentése nyomán kerestünk fel, elmondta, a bős–nagymarosi vízerőmű üzemrendjében szükség volt erre a karbantartási műveletre. Janák úgy véli, ha Magyarország álláspontja az, hogy a sok víz a Szigetközben jó, akkor ez a lépés hazánknak is hasznos volt. A vízügyi szakember hozzátette, a szlovák tározótóból a leülepedett mérgező iszap csak nagy árvizek esetén – mint amilyen a tavaszi is volt – jöhet át hozzánk. – Mivel a folyómeder, ahova a többletvizet engedték, közös területen fekszik, a szlovák félnek nem érdeke szennyezni a saját folyószakaszát – vélekedett Janák.
Hajósy Adrienne, a Magyar Környezetvédők Társaságának munkatársa, a Duna-mozgalom ismert alakja szerint nem indokolható a vízátengedés azzal, hogy így nagyobb lett a víz mennyisége, mert ahhoz ez a mennyiség kevés volt. – Csak három-négy órán keresztül lehetett nyitva a tározó zsilipe, viszont legalább egy hétre lenne ahhoz szükség, hogy a több víz érdemben hasson az élővilágra – magyarázta. Hajósy elmondta, ilyen eseményre eddig még nem került sor, ezért tartja kizártnak, hogy szokásos karbantartás történt volna. Úgy véli, az sem megfelelő érv, hogy a szlovákok ezzel maguknak is ártottak volna, mivel akkor sem törődtek a saját folyószakaszukkal, amikor 14 éve elterelték a Dunát. A környezetvédelmi szakember rámutatott, a legnagyobb probléma a Szigetközben az eliszaposodás, ezzel a hirtelen vízáteresztéssel viszont nagy mennyiségű folyami üledék került a mederbe, ami nemcsak az élővilágot fenyegeti, de a Szigetköz alatti ivóvízbázist is. Hajósy Adrienne korábban a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnak levelében azt írta, a tározó zsilipének megnyitásával betóduló víztömeg „ökológiai szempontból káros zavart okozott a flóra és a fauna szempontjából”. Levelében valószínűsítette, a művelet célja nem volt más, mint hogy ezzel megtisztítsák a víztározót egy költségkímélőbb megoldással, ezáltal nem kell kimerni a sok felesleges iszapot. Kifogásolta azt is, hogy a tájékoztatás hiánya miatt horgászok, kirándulók kerültek veszélybe a Duna hirtelen, 2,5-3 méteres vízszintemelkedése miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.