Januárban tervezi a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) az új géptámogatási pályázatok megjelentetését, amelyek elbírálását egyszerűbbé és gyorsabbá akarja tenni. A gépvásárlási támogatás mértéke azonban az eddigi negyven százalék helyett csak huszonöt százalék lenne, ugyanakkor volnának olyan kiemelt területek is, mint például a hígtrágya-kezelés, amelynél a támogatás mértéke akár a 60-70 százalékot is elérhetné. A támogatás negyedét a magyar költségvetés állná – bár pontos mértékét csak később határozzák meg –, a fennmaradó részt pedig az unió. Az FVM megerősítette értesüléseinket, kiegészítve azzal, hogy a támogatás az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap részét képezi majd, és elsősorban szerkezetátalakítási célokat szolgál. A támogatási keret nagysága azonban még nem tisztázott: éppúgy lehet huszonötmilliárd forint, mint ahogy elérheti a negyvenmilliárdot is. A bizonytalanság ellenére a szakértők úgy vélekednek, hogy – átlagosan 25 százalékos támogatottsági szintet alapul véve – jövőre elérheti a százmilliárd forintot a magyar mezőgazdaságban a gépberuházásokra fordított összeg.
A pályázat januári megjelentetése után viszont csak áprilisban várható a pályázatok elbírálása, ezért azt sem lehet megmondani, hogy mikor látnak pénzt az igénylők. A gépforgalmazókat és gazdálkodókat pedig emellett az is érdekli, hogy miként férhetnének bele ebbe a támogatási struktúrába a kombájnok, hiszen azokat a termelők már a kalászosok nyári betakarításakor szeretnék használni. A hazai elképzelésekre még az uniónak is rá kell bólintania, mégpedig az idén, ha az agrártárca januárban szeretné megjelentetni a géptámogatási rendeletet.
– Ilyen alacsony még sohasem volt a géptámogatás mértéke – jelentette ki lapunknak Obreczán Ferenc, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetségének főtitkára. – A gazdáknak nincs pénzük a 75 százalékos önrész kifizetéséhez, sem saját erőből, sem banki hitelből, hiszen sokukat már így is jelentős adósságok terhelik – folytatta a főtitkár, aki szerint a korábbi uniós fejlesztési támogatásokat a termelők még hatvan- százalékos saját hozzájárulással sem tudták igénybe venni. Obreczán Ferenc úgy látja: a juttatások ezért alapvetően a nagyüzemek érdekeit szolgálják, akik nem a mezőgazdaságból szerzik jövedelmük meghatározó részét.
Orbán Viktor: Vigyázzunk egymásra! + videó
