Tüntetésekre szólít az olasz ellenzék

Aláírta a Romano Prodi kormányfő fémjelezte megszorítócsomagot Giorgio Napolitano olasz államfő, így a 33 milliárd eurót (900 milliárd forintot) kitevő takarékossági intézkedések életbe lépnek a 2007-es költségvetéssel együtt. A főleg költségcsökkentésekre, ugyanakkor a felsőbb rétegek adóemeléseire támaszkodó csomag ellen utcai tüntetéseket szervez az ellenzék.

2006. 10. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mind a jobbközép, mind a balközép blokk határozott adócsökkentési ígéretekkel kampányolt az áprilisi választások előtt, ehhez képest viszonylag gyorsan pont került a megemelt adókulcsokat is tartalmazó, de leginkább az olasz költségvetés kiadási oldaláról lefaragó Prodi-csomag bevezetésére.
Nem sokkal azután, hogy Giorgio Napolitano államfő kézjegyével látta el a 2007-es olasz büdzsét, Silvio Berlusconi egykori kormányfő arcorei villájában már közös vacsorára gyülekeztek az ellenzéki pártok, és a Lovag közvetítésének köszönhetően sikeresen meg is állapodtak a büdzséellenes utcai demonstrációk szükségességéről. A megszorítócsomag elleni legfőbb vádjuk, hogy a közép- és a felsőbb rétegeket megsarcoló adókulcsemelések „megalázzák a középosztályt, és térdre kényszerítik az országot”.
A Berlusconi vezette ellenzék amúgy is szívesen visszavágna az előző ciklus szinte mindegyik költségvetése ellen milliós demonstrációkkal reagáló szakszervezeteknek, amelyek baloldali kötődésük miatt ezúttal nem fenyegetőznek általános sztrájkkal.
A több mint 33 milliárd eurós takarékossági intézkedéseket Berlusconiék gyorsan el is keresztelték Prodinhoodnak, mivel „bárkitől lop, aki éppen arra jár”. A Robin Hood-történethez hasonlított csomag valóban érzékenyen érinti az évi 28 ezer eurónál többet keresők kategóriáját, míg a legmagasabb adókulcs alsó sávját is leszállította évi 100 ezer euróról 75 ezer euróra. A megszorítások oroszlánrészét azonban a költségoldalon történő spórolás teszi ki, és elsősorban az egészségügyet, a családi pótlékokat és az iskolákat érinti. A felszabaduló összegeket főleg az államháztartási deficit lefaragására fordítják, az idei GDP-arányos 4,8 százalékos deficit így egy éven belül 2,8 százalékra csökkenthető.
Az eurózónán belül leginkább rendezetlen pénzügyekkel küszködő olasz gazdaságnak ugyanis nemcsak a GDP-arányos 105 százalékot meghaladó államadóssággal, hanem a maastrichti kritériumot szintén túlszárnyaló államháztartási hiánnyal is szembe kell néznie. Olaszországban ezenkívül igen magas a gyártáshoz kapcsolódó adóteher is, amelynek csökkentésére eddig már mindkét politikai tömörülés több ígéretet tett. Prodiék éppen ezért nem az adók növelésére, hanem a befektetések utáni kamatadókra és a központi költségvetés kiadásainak csökkentésére helyezték most a hangsúlyt. Kérdés, hogy a sztrájkok területén erős hagyományokkal rendelkező olaszok hogyan reagálnak a csomag hírére, és hányan mennek az utcára Berlusconi hívó szavára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.