Üzemszerű rendőri őrizetbe vétel

Felgyújtott, felborított autók, szétvert éttermek képei, a rendőrökkel való összecsapásokról szóló tudósítások kísérték rendszerint a WTO, illetve a G8 tanácskozásainak helyszínén a globalizációkritikus tüntetéseket. De az a differenciálatlan, megtorló jellegű rendőri fellépés, mint amit a magyar hatóság alkalmaz az utcai zavargások kapcsán, igen ritkán volt tapasztalható – vélik magyar jogvédő szervezetek. Az Amnesty International információkat gyűjt a rendőri túlkapásokról, azonban – ellentétben az Orbán-kormány idején történtekkel – most nem tervezik a hazai rendőri brutalitás elleni nemzetközi figyelemfelkeltő kampány indítását. A Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért nemrég 16 személy panaszát továbbította a Legfőbb Ügyészségnek. Időközben a másodfokú eljárás több mint negyven gyanúsított előzetes letartóztatását szüntette meg. Sólyom László köztársasági elnök felszólította a hatóságokat a szigorú jogkövetésre.

Munkatársainktól
2006. 10. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fejlett európai demokráciákban is van példa a a súlyos rendőri túlkapásokra – ezt bizonyítja Genova esete is. 2000-ben pedig Prágában magyar fiatalokat tartottak fogva méltatlan körülmények között és jogtalanul, szintén egy globalizációkritikai megmozdulást követően mondta el Schiffer András, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet képviseletében. Mint ismeretes, 2001-ben Genovában – ahol a G8 ellen demonstráltak – egy húszéves fiatal tüntetőt lelőtt a rendőrség. Később komoly belpolitikai botrány kerekedett az ügyből. Az olasz államügyészség megállapította: a rendőrség bizonyítékokat tüntetett el, tagjai hamis tanúvallomásokat tettek. A híradások szerint a Fekete Blokk maszkos verekedői között a neonácik mellett rendőrügynökök is garázdálkodtak.
Pénteken a másodfokon eljáró bíróság felülbírálva az előzetes letartóztatásról szóló elsőfokú végzést, és szabadlábra helyezte a Tilos Rádió két munkatársát is, akiket a TASZ védett, és akiket a budapesti utcai zavargások kapcsán tartóztattak le. Schiffer András hangsúlyozta: alapvető különbség, hogy a fejlett demokráciákban nemigen lehet példát találni arra, hogy a rendőrség üzemszerűen olyanokat is őrizetbe vegyen, és eljárás alá vonjon, akik ellen semmiféle valós tényállást nem lehet bizonyítani. Magyarországon az őrizetbe vettekkel szemben a bírói kontroll vélelmezhetően formálissá vált, a jelek szerint láthatóan egy ilyen kiélezett helyzetben nem működik jól az előzetes letartóztatások esetében. Például lefogott újságírókat térdepeltetnek a fogdában, az eljárás alá vont személyekre sok esetben olyan módon igyekeznek nyomást gyakorolni, ami nemzetközi egyezményekbe ütközik – vélte Schiffer András. Szerinte az is gond – ami az ország nemzetközi megítélésének is árt –, hogy az illetékes szervek nem is igen kívánnak odahatni, hogy legalább a törvényesség látszatát fenntartsák. Gyakorlatilag példastatuálásról, elrettentésről, megtorlásról van szó, aminek sok ártatlan issza meg a levét. Mint elmondta: a magyarországinál sokkal súlyosabb utcai harcokkal, gyújtogatásokkal, randalírozásokkal kísért globalizációkritikai tüntetéseken – legutóbb Athénban – a rendőrség például világosan különbséget volt képes tenni a marginális zavarkeltő csoportok és a békés tüntetők között. Ehhez megfelelő apparátus állt rendelkezésükre. Nem bizonytalan hitelességű videofelvételek és egyoldalúan kezelt rendőri vallomások alapján születtek ítéletek a rendőri kényszerintézkedések alkalmazásáról. Annyi kimondható: a fejlett nyugati demokráciákban a tapasztalatok szerint alapvetően más szemlélettel közelítenek egy olyan helyzethez, ami Magyarországon előállt.
Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Alapítvány kuratóriumi ügyvezetője szintén úgy véli: ami Magyarországon történt, mélyen ellentétes a fejlett nyugati demokráciák szellemiségével és gyakorlatával. Mint hangsúlyozta: a bíróság a kényszerítő intézkedések alkalmazásánál súlyosan figyelmen kívül hagyta a szükségesség és arányosság elvét, a rendőrség pedig úgy viselkedett a székház ostromát követően, mintha szabad kezet kapott volna a megtorlásra. Ez esetben felvethető a parancsnoki felelősség kérdése. Beszédes adat, hogy míg első fokon több mint 90 százalékban úgy ítélte meg a bíróság, hogy indokolt az előzetes letartóztatás mint a legsúlyosabb kényszerítő eszköz alkalmazása, másodfokon ez az arány már az elején jócskán megváltozott. A Nemzeti Jogvédő Alapítvány védencei közül négy, akiknek az ügyéről csütörtökön döntöttek, hazatérhetett: két személy szabadlábon védekezhet, egy lakhelyelhagyási tilalomban részesült, egy pedig házi őrizetbe került. Gaudi-Nagy Tamás hangsúlyozta azt is: az alapítvány megelégedéssel fogadta a Fővárosi Bíróság döntéseit, amelyek immár tükrözik a differenciálás szellemét, illetve a szükségesség és arányosság elvét. Ez azt jelenti, hogy működik a jogorvoslatok lényegét érintő korrekciós elv, és reményeik szerint ez a gyakorlat folytatódni is fog, meggátolva az elsőfokú döntéseknél tapasztalt, megtorló jellegű, futószalagelv érvényesülését.
A Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért csütörtökön 16 személy panaszát továbbította a Legfőbb Ügyészségnek. A szervezet ugyanis korábbi nyílt levelükre reagálva ígéretet tett, hogy a tudomására hozott konkrét ügyeket megvizsgálja – áll a két jogvédő szervezet közleményében. A panaszosok részben az ellenük indított büntetőeljárás és velük szemben elrendelt előzetes letartóztatás megalapozatlanságát sérelmezik, részben pedig azt állítják, hogy őket az eljáró rendőrök az intézkedés során vagy később a fogva tartás ideje alatt bántalmazták. A bántalmazásra vonatkozó panaszok között kifejezetten súlyosak is vannak – jelentik ki. A két szervezet az egyedi esetek feltárása mellett az előzetes letartóztatások elrendelésével kapcsolatos általános gyakorlat felülvizsgálatát, továbbá a bántalmazásra vonatkozó panaszok alapos és elfogulatlan kivizsgálását és az esetleges elkövetők felelősségre vonásához szükséges intézkedések megtételét kéri a Legfőbb Ügyészségtől.
A köztársasági elnök megengedhetetlennek nevezte vasárnapi beszédében a politikai jogok korlátozását azáltal, hogy nyilvántartást készítenek békés tüntetőkről, akik nem „moshatók össze” a Szabadság téren erőszakos cselekményeket elkövetőkkel. Felhívta a figyelmet arra, hogy a rendőrségnek szigorúan be kell tartania a törvényt abban is, hogy miként bánhat az előállított személyekkel.

Lecigányozott, összevert külföldi. Levélben kért magyarázatot a perui magyar konzulátus a Külügyminisztériumtól arra az esetre, amelyet egy perui állampolgár jelentett be a nagykövetségen. Angel Mendosa azt állítja, hogy a napokban lezajlott utcai összetűzések idején a rendőrök úgy megverték, hogy eltörött az egyik bordája, pedig nem követett el semmit, csak lement az utcára gíroszt enni. A harminchét éves közgazdász bejelentése szerint az ellene eljáró rendőrök a brutális akció közben lecigányozták, majd fogdába zárták, a Fiumei utcai kórházban készült orvosi látleletet pedig nem adták át neki. Santos Andrea, az ügyben eljáró perui magyar konzul munkatársa lapunkkal közölte: a férfi szerdán kereste fel a nagykövetséget, ahonnan a történtek miatt levelet küldtek a perui és a magyar Külügyminisztériumnak is. Információink szerint már a strasbourgi emberjogi bírósághoz is eljutott a közgazdász panasza. Fodor Márk, az Amnesty International magyarországi igazgatója szintén hallott az esetről. Mint elmondta, a szervezet jelenleg gyűjti az információkat a rendőrség túlkapásairól. Az adatok összegyűjtése után jelentést fognak írni az esetekről, de kampányfilmet vagy nemzetközi figyelemfelkeltő akciót nem terveznek az ügyben. Mint ismert, az Orbán-kormány idején a szervezet Magyarország példáján keresztül, világszerte vetített kampányfilmben hívta fel a figyelmet a cigányüldözés veszélyeire. Az indokolatlan rendőri brutalitás bemutatása Magyarország példáján keresztül azonban „nem szerepel a priorizált programjaik között” – tudtuk meg Fodor Márktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.