Kedves elvtársak! – Vitányi Iván szocialista képviselő ezekkel a szavakkal kezdte ’56-os megemlékezését az MSZP szombati kogresszusán, ahol hangsúlyozta, a párt megalakulása óta vállalja a forradalom örökségét. Ez az örökség – a politikus szerint – Nagy Imre és legközelebbi harcostársainak az öröksége, akik hűek maradtak a szocializmus, a szociáldemokrácia eszméjéhez, Kéthly Annáé, Bibó Istváné, akik a nemzeti-népi megújulás eszméjétől jutottak el a szocializmus gondolatáig. – Nagy eredményeket értünk el a forradalom célkitűzéseinek megvalósítása útján, a további előrehaladást azonban akadályozta az elmúlt kormányok mellébeszélése – fejtegette Vitányi, aki szerint a hazugságok mókuskerekéből az MSZP-nek sikerült kitörnie. – Tisztelt párt, kelj fel, és járj! Tisztelt kormány, kormányozz! – adta ki az utasítást a szocialista képviselő. Mécs Imre egykori 1956-os elítélt (jelenleg ő is az MSZP-ben politizál) azt hangoztatta, hogy ’56 a munkásosztály legjelentősebb forradalma volt.
– Gyurcsány Ferenc mögött kiáll az MSZP, miniszterelnök úr, ezt tudd! – ezt Hiller István pártelnök jelentette ki a küldöttek előtt, aki szerint az MSZP-t fenyegetéssel nem lehet eltéríteni politikájától, az ultimátumokkal szemben egységesen és erősen fognak fellépni. Az oktatási és kulturális miniszter úgy látja, a szocialisták előtt ma két feladat áll: a kormány politikájának támogatása, illetve a párt működésének átalakítása, az alapszabály módosítása.
A miniszterelnök mindenekelőtt kijelentette, „hát nem egy egyszerű helyzet ez”, a bonyolult problémák megoldása azonban egyszerű kérdések feltevésével, egyszerű válaszokkal kezelhető. – Teljesen világos, hogy nyílt hatalmi küzdelem zajlik ma Magyarországon, a harmadik köztársaság politikai rendszere ’89 óta a legátfogóbb kihívással néz szembe – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A kormányfő úgy vélte, egy nagyon jelentős támogatással bíró parlamenti párt ad muníciót a kabinet legitimitásának megkérdőjelezéséhez. Szerinte a küzdelem a nemzeti progresszió és a nemzeti radikálisok között van. Hangsúlyozta: nincs ok ebben a kérdésben kompromisszumot kötni, mert a kompromisszum a harmadik Magyar Köztársaság sérelme. Megjegyezte ugyanakkor, ha össze kellene állítani, milyen hibákat követett el a kormány az elmúlt négy hónapban, „takaros kis listát” tudna összeállítani. – Higgyék el, nem felejtettünk el kormányozni, higgyék el, nem felejtettük el, mi az a felelősség – igyekezett megnyugtatni a közvéleményt Gyurcsány Ferenc, aki saját bevallása szerint is többször alulmaradt az igazsággal szemben vívott küzdelmében. A miniszterelnök szólt arról is, hogy elfogadja jelölését a pártelnöki posztra, mert a kormány és a párt politikája közös, ezért mindent annak érdekében kell felhasználni, hogy ennek a politikának az egysége fennmaradjon.
– Nem szeretnék olyan országban élni, amelyben a politikai viták végére a rendőrség tesz pontot – mondta a kormányfő, kifejtve meggyőződését, hogy ami a Kossuth téren történik, az nem jogszerű, ám hangsúlyozta, ennek eldöntése az illetékes szervek feladata.
Gyurcsány szerint a szocialistáknak hinniük kell magukban, mert csak így mondhatják az embereknek: „a jó Isten áldjon meg benneteket, tessék bízni bennünk”.
A kongresszuson vendégként megjelent Gyenesei István független országgyűlési képviselő is.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok