Vitányi Iván: Kedves elvtársak!

Gyurcsány Ferenc saját tökéletlenségét hangsúlyozta az MSZP szombati kongresszusán, ahol más mellett arról is beszélt, többször is alulmaradt az igazsággal szemben vívott küzdelemben. A miniszterelnök takaros kis listát tudna összeállítani csak az elmúlt négy hónap hibás döntéseiből, ám kifejtette, nem felejtettek el kormányozni.

Török László
2006. 10. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedves elvtársak! – Vitányi Iván szocialista képviselő ezekkel a szavakkal kezdte ’56-os megemlékezését az MSZP szombati kogresszusán, ahol hangsúlyozta, a párt megalakulása óta vállalja a forradalom örökségét. Ez az örökség – a politikus szerint – Nagy Imre és legközelebbi harcostársainak az öröksége, akik hűek maradtak a szocializmus, a szociáldemokrácia eszméjéhez, Kéthly Annáé, Bibó Istváné, akik a nemzeti-népi megújulás eszméjétől jutottak el a szocializmus gondolatáig. – Nagy eredményeket értünk el a forradalom célkitűzéseinek megvalósítása útján, a további előrehaladást azonban akadályozta az elmúlt kormányok mellébeszélése – fejtegette Vitányi, aki szerint a hazugságok mókuskerekéből az MSZP-nek sikerült kitörnie. – Tisztelt párt, kelj fel, és járj! Tisztelt kormány, kormányozz! – adta ki az utasítást a szocialista képviselő. Mécs Imre egykori 1956-os elítélt (jelenleg ő is az MSZP-ben politizál) azt hangoztatta, hogy ’56 a munkásosztály legjelentősebb forradalma volt.
– Gyurcsány Ferenc mögött kiáll az MSZP, miniszterelnök úr, ezt tudd! – ezt Hiller István pártelnök jelentette ki a küldöttek előtt, aki szerint az MSZP-t fenyegetéssel nem lehet eltéríteni politikájától, az ultimátumokkal szemben egységesen és erősen fognak fellépni. Az oktatási és kulturális miniszter úgy látja, a szocialisták előtt ma két feladat áll: a kormány politikájának támogatása, illetve a párt működésének átalakítása, az alapszabály módosítása.
A miniszterelnök mindenekelőtt kijelentette, „hát nem egy egyszerű helyzet ez”, a bonyolult problémák megoldása azonban egyszerű kérdések feltevésével, egyszerű válaszokkal kezelhető. – Teljesen világos, hogy nyílt hatalmi küzdelem zajlik ma Magyarországon, a harmadik köztársaság politikai rendszere ’89 óta a legátfogóbb kihívással néz szembe – fogalmazott Gyurcsány Ferenc. A kormányfő úgy vélte, egy nagyon jelentős támogatással bíró parlamenti párt ad muníciót a kabinet legitimitásának megkérdőjelezéséhez. Szerinte a küzdelem a nemzeti progresszió és a nemzeti radikálisok között van. Hangsúlyozta: nincs ok ebben a kérdésben kompromisszumot kötni, mert a kompromisszum a harmadik Magyar Köztársaság sérelme. Megjegyezte ugyanakkor, ha össze kellene állítani, milyen hibákat követett el a kormány az elmúlt négy hónapban, „takaros kis listát” tudna összeállítani. – Higgyék el, nem felejtettünk el kormányozni, higgyék el, nem felejtettük el, mi az a felelősség – igyekezett megnyugtatni a közvéleményt Gyurcsány Ferenc, aki saját bevallása szerint is többször alulmaradt az igazsággal szemben vívott küzdelmében. A miniszterelnök szólt arról is, hogy elfogadja jelölését a pártelnöki posztra, mert a kormány és a párt politikája közös, ezért mindent annak érdekében kell felhasználni, hogy ennek a politikának az egysége fennmaradjon.
– Nem szeretnék olyan országban élni, amelyben a politikai viták végére a rendőrség tesz pontot – mondta a kormányfő, kifejtve meggyőződését, hogy ami a Kossuth téren történik, az nem jogszerű, ám hangsúlyozta, ennek eldöntése az illetékes szervek feladata.
Gyurcsány szerint a szocialistáknak hinniük kell magukban, mert csak így mondhatják az embereknek: „a jó Isten áldjon meg benneteket, tessék bízni bennünk”.
A kongresszuson vendégként megjelent Gyenesei István független országgyűlési képviselő is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.