Aggasztó a lakosság eladósodása

Gyorsuló ütemben adósodik el a magyar lakosság: szeptemberben 54 milliárd forintnyi kölcsönt vettek fel a háztartások. Eközben a Magyar Nemzeti Bank arra figyelmeztetett, hogy a lakosság többsége nem képes felmérni az eladósodás kockázatait.

Szabó Eszter
2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Aggasztó méreteket kezd ölteni a magyar lakosság eladósodása: a háztartások idén januártól szeptember végéig csaknem annyi hitelt vettek fel a pénzintézetektől, mint amennyit tavaly egész évben – derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adataiból. Szeptemberben a lakosság összesen 54 milliárd forint értékben vett fel hiteleket, míg az első háromnegyed évben több mint 830 milliárd forinttal nőtt a háztartások hitelállománya. Az eladósodás gyorsuló ütemét mutatja, hogy 2000-ben a magyar polgároknak tizedannyi adóssága sem volt, mint most: a hitelállomány szeptember végén 4620 milliárd forintra rúgott, ami 22 százalékkal haladta meg a 2005 végén mért értéket. A jegybanki adatok alapján látható, hogy a háztartások eladósodása 2003-ban kezdett felgyorsulni: ekkor több mint 890 milliárd forint értékű kölcsönt vettünk fel a bankoktól.
Folytatódik az a tendencia, hogy a kölcsönök túlnyomó részét immár devizában veszi fel a lakosság. A devizakölcsönök súlya a fogyasztási hiteleknél eléri az 57 százalékot, a lakáshiteleknél pedig a 31 százalékot. A különböző hiteltípusok közül a fogyasztási hitelek a legnépszerűbbek: állományuk ez évben 456 milliárd forinttal nőtt, ami több mint 37 százalékos emelkedésnek felel meg. A háztartások jelenleg 1650 milliárd forint értékű fogyasztási hitellel tartoznak a különböző pénzintézeteknek. A lakáshitelek mennyisége ugyan nem nőtt ilyen gyorsan, de szintén emelkedést mutat: szeptember végén az MNB-nél már 2626 milliárd forintnyi lakáskölcsönt tartottak nyilván.
Az eladósodással párhuzamosan a háztartások szeptemberben 28,5 milliárd forinttal csökkentették betétállományaikat. Annak ellenére, hogy szeptember elsejétől hatályba lépett a kamatadó, és ennek hatására a lakosság egy része átcsoportosította a pénzintézeteknél tartott pénzét, a lekötött betétek idei növekménye mindössze 3,3 százalékos bővülést takar.
Mindeközben az MNB arra figyelmeztetett, hogy a hazai pénzügyi kultúrát mielőbb fejleszteni kell. A jegybank legutóbbi felmérése azt mutatja, hogy a lakosság túlnyomó többsége még pénzügyi alapismeretekkel sem rendelkezik, így nem képes felmérni az eladósodás kockázatait. A hazai pénzügyi kultúra fejlesztését az MNB azért tartja fontosnak, mert a háztartások jelentős része olyan terheket vállalhat, amelyek meghaladják képességeiket, ez pedig alááshatja a pénzügyi stabilitást. A jegybank kimutatása szerint sokan rosszul mérik fel lehetőségeiket, így nem a megfelelő hitelt veszik fel a pénzintézetektől, ami viszont azt eredményezheti, hogy elveszítik a kölcsönből vásárolt eszközeiket. A tévesen megválasztott hiteleknél azonban még nagyobb veszélyt jelent a kölcsönök gyors ütemű növekedése, valamint az, hogy a lakosság többsége feléli jövedelmét. A háztartások egyharmadának semmilyen megtakarítása, félretett pénze nincs, 16 százalékuk pedig mindössze egy hónapig tudna megélni a tartalékából.
A jegybank e tárgyban feltett kérdéseire adott válaszokból kiderül: a lakosság döntő többsége nem részesült pénzügyi és gazdasági oktatásban, és nem is rendelkezik ilyen tapasztalatokkal. Ezért a háztartások túlnyomó része nincs tisztában a hozam és a kockázat közötti összefüggésekkel, és általában csak a hagyományos megtakarítási formákat választja. Kockázatokat hordoz magában az is, hogy a hoszszú távú megtakarítások részaránya igen alacsony. Annak ellenére, hogy a demográfiai változások miatt a jelenlegi nyugdíjrendszer hosszú távon fenntarthatatlan, a hazai lakosság körében még mindig csekély az öngondoskodásra való hajlandóság. Az MNB kutatási tapasztalatai arra is rámutatnak, hogy a 14–30 éves korosztálynak csak minimális az érdeklődése az aktuálisan nem használt banki szolgáltatások iránt, s pénzügyi ismereteiket jellemzően a családtagoktól szerzik be. A jegybank javaslata szerint a pénzügyi ismeretek oktatását kötelezővé kellene tenni a középiskolákban, az alacsony pénzügyi kultúra ugyanis jelentős kockázatokat jelent az állami és a magánszférának egyaránt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.