Márciusra elkészül, néhány hónappal később pedig teljes kapacitással működhet az 526 kilowatt elektromos teljesítményű klárafalvai biogázüzem – jelentette ki Németh Sándor, a beruházásnak helyet adó ipari park tulajdonosa a helyszínen hétfőn. A távirati iroda tudósítása szerint a román határ mellett lévő település üzemében Magyarországon jelenleg egyedülálló technológiával állítanak majd elő villamos és hőenergiát kezdetben silókukoricából, majd cukorcirokból és más növényi hulladékokból. A csaknem 600 millió forint összköltségvetésű fejlesztéshez az építtető Csanád Kht. 372 millió forintnyi támogatást nyert az Európai Uniótól.
A klárafalvai beruházás tapasztalatai alapján elkészítik egy, a határ túloldalán, Romániában felépítendő hasonló biogázüzem megvalósíthatósági tanulmányát is, amely később, szintén uniós támogatással, a magyar fejlesztés „tükörprojektjeként” épülhet meg – közölte Németh Sándor.
Kovács Tibor, a beruházásban részt vevő Szegedi Tudományegyetem kooperációs kutatási központjának igazgatója elmondta, hogy az építkezéshez kapcsolódóan elkészül egy 200 köbméteres kísérleti fermentor, azaz erjesztőtank is. Itt az egyetem kutatói félüzemi körülmények között vizsgálhatják az általuk kidolgozott és szabadalmaztatott bioenergetikai eljárásokat.
Az egyetemmel való együttműködés célja olyan valóban piacképes technológia kidolgozása, amelynek segítségével a térségben több hasonló biogázüzem is létrehozható – tudatta a szakember.
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
