Demszky is hazugsággal nyerte meg a választást

Nemcsak Gyurcsány Ferenc, hanem minden bizonnyal Demszky Gábor is hazugságokkal nyerte meg a választásokat – derült ki a főpolgármesternek az MTV Nap-kelte című műsorában adott tegnapi nyilatkozatából. Kampányában végig azt mondta, hogy a BKV működéséhez szükséges pénzt biztosítja az állam, most közölte: „azt ki kell járni”.

Bákonyi Ádám
2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kijárjuk a kormánynál, hogy a jövő évi költségvetésben biztosítsa azt a sok tízmilliárd forintot, amely a BKV működéséhez szükséges – jelentette ki tegnap Demszky Gábor, aki a tavaszi és őszi kampányban is folyamatosan arról beszélt, hogy a „Gyurcsány-kormány Budapest barátjaként” finanszírozza a tömegközlekedést, és sok száz milliárd forintot ad majd a fővárosi fejlesztésekre.
Március 29-én, alig egy héttel az országgyűlési választás első fordulója előtt írta alá a Budapest-szerződést a főpolgármester és a miniszterelnök. Az ígéretözönt megismételték, sőt kibővítették augusztus 28-án, az MSZP és az SZDSZ közös főpolgármester-jelölti kampánynyitóján. Legutóbb szeptember 20-án, a gyurcsányi hazugságok lelepleződése után erősítették meg: „a BKV csaknem háromszoros támogatást kap”.
*
A főpolgármester tévényilatkozatában arról is beszélt, hogy az infláció, illetve a béremelések miatt jegyáremelés lesz, Aba Botondot pedig meneszteni kell még jövő május előtt, amikor is lejár a szerződése. – Cserbenhagyott engem a kampányidőszakban, és elment szabadságra. Válságmenedzseléshez nem ért, de mivel jó közlekedési szakembernek tartom, máshol keresünk állást neki. Én a végkielégítést is szeretném megúszni – tette hozzá Demszky.
Ezzel szemben Dancs Gábor SZDSZ-es képviselő szerint a törvények szerint nem lehet megúszni a végkielégítést. Molnár Gyula, az MSZP fővárosi frakcióvezetője, aki korábban a BKV Zrt. átalakításával kapcsolatban sokadrangúnak nevezte a személyi kérdést, tegnap többszöri megkeresésünkre sem jelentkezett. Aba Botond pedig csak annyit mondott, hogy neki van egy mércéje, ahhoz tartja magát, ezért nem nyilatkozik az ügyben.
Ugyanakkor tizenkét BKV-s szakszervezet nyílt levélben fordult Demszky Gáborhoz, amelyben kijelentik, hogy ha „mi lennénk az ön munkáltatói jogkörgyakorlói, már nem kéne a városházára bejárnia”. A levél szerint az érdekképviseletek bizalma megrendült a főpolgármesterben, mivel Demszky rontja a vállalat hírét, nem tartja be ígéreteit, a dolgozókat pedig nem vonják be a céget érintő döntések előkészítésébe. A szakszervezetek emlékeztetik Demszkyt, hogy a választást csaknem annyi szavazattal nyerte meg, mint ahányan (12 600) a BKV-nál dolgoznak, ezért sérelmezik, hogy a választás óta egyetlen megkeresésükre sem reagált. „Nem tagadjuk, hogy megbántuk az ön mellé leadott voksokat” – áll a levélben. Hangsúlyozzák, a főpolgármesternek tudnia kell: „tagságunk érdekérvényesítő képességét lebecsülni végzetes hiba volt”. Ha a munkavállalókat hátrányosan érintik a cégnél várható tevékenységkiszervezések, az esetleges privatizáció, akkor a munkahelyek biztonságának megőrzése érdekében sztrájkra is készek a szakszervezetek.
– Egyetértek a szakszervezetekkel: ha Demszky Gábor nem vette volna észre, a BKV évek óta válságban van – közölte Tarlós István, a fővárosi Fidesz-frakció vezetője, aki szerint a főpolgármester egyre zavarodottabb, mondatai összefüggéstelenek. Hozzátette: Budapest liberálisnak mondott vezetője Atkári János és Bőhm András után most Aba Botonddal akar leszámolni, miközben tudja, hogy a közlekedési társaság átalakításához, a kormány által ígért finanszírozáshoz nincs meg a fedezet.

vezércikk a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.