Egy kis falu nagy pert nyert

A Legfelsőbb Bíróság (LB) kedden precedensértékű ítéletet hozott, hiszen jogerős döntése értelmében a 337 lelkes Komlóska postahivatalának ugyanúgy kell működnie, mint a 2003-as átszervezés előtt. Az LB kimondta, a zempléni kisközség önkormányzata törvényesen járt el, amikor azt kérte a Magyar Posta Rt.-től, hogy állítsa viszsza szolgáltatása régi rendjét, ugyanakkor nem ellenezte a mobil posta tevékenységének fenntartását sem.

Tolcsvai L. László
2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Három éve tartó jogi procedúra végére tett pontot az LB, ugyanis keddi döntése értelmében a Magyar Posta Rt. és a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) köteles visszaállítani a komlóskai postahivatal működésének 2003 előtti rendjét. Kovács János, a községi önkormányzat jogi képviselője elmondta, a per ideje alatt gyakran előfordult, hogy a küldemények nem jutottak el időben a címzetthez, miközben késett a nyugdíjak kifizetése is. Ebben az esetben hagytak egy értesítőt, amelyben arról tájékoztattak: a csomagot vagy az egyéb küldeményeket tíz kilométerrel odébb, Tolcsván vehetik át, vagy megvárhatják a mobil posta következő járatát.
A jogász kiemelte, Komlóskán ugyan napi két órában működött egy küldeményfelvételi pont, viszont a vegyesen alkalmazott szolgáltatások együttesen sem feleltek meg az előírt feltételeknek, amelyek a lakosság érdekeit szolgálták volna. Rámutatott: a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Bíróság tavaly decemberben jogerős ítéletet hozott az NHH Magyar Posta Rt. kontra Komlóska postaügyi perében, ám a két vesztes szervezet a döntés ellenére sem teljesítette az ítéletben megfogalmazott hiánypótló kötelezettségeit, helyette inkább a Legfelsőbb Bírósághoz fordult jogorvoslatért.
Köteles László polgármester vallja, hogy a postatársaság a faluban élőkön verte el a port, a per miatt bosszúhadjáratot indított a lakosság ellen. A helyiek ragaszkodtak bezárt hivataluk működésének visszaállításához, s a bíróság előtt szintén tanúsították, hogy számos törvénysértést kellett elviselniük. Köteles szerint a mobil postai szolgáltatás bevezetése óta a Magyar Posta Rt. illetékesei több ízben elismerték: nem állnak a helyzet magaslatán, késik a nyugdíjak kifizetése, nem érkeznek meg időben a levelek. Szándékosságot feltételez a döcögős postai szolgáltatás hátterében, s példaként említette az elhíresült Falurombolás című dokumentumfilmben szereplő hölgy esetét, akinek nyugdíját több alkalommal négynapos késéssel kézbesítették. Mint kiderült, elnézéskérés helyett a mobil postás csak annyit mondott: köszönje a polgármesternek, vele ugyanis nem lehet zöld ágra vergődni.
Ódor Ferenc, Borsod megye új közgyűlésének fideszes elnöke állítja, a komlóskaiak pere precedensértékű, mert kedden bebizonyosodott, az aprófalvak lakosságát megilleti a teljes körű postai szolgáltatás joga, amennyiben igénylik. Úgy gondolja, most elindulhat egy folyamat, ami az aprófalvak elnéptelenedésének megakadályozását segíti elő. Elmondta, 900 település hatvanezer lakója írta alá azt a nyilatkozatot, amelyben a komlóskaiak kezdeményezik: lépjenek fel a Magyar Posta és a Nemzeti Hírközlési Hatóság faluromboló törekvései ellen. Azt is megtudtuk, a hatszázas lélekszám alatti községek polgármestereinek többsége vissza szeretné kapni postahivatalát, s többek között Zoltai László, Fulókércs első embere közölte, napokon belül megteszi a szükséges lépéseket a helyi fix posta visszaállítása céljából.
Telefonon kerestük az ügyben Tomecskó Tamást, a Magyar Posta Rt. sajtószóvivőjét, de nem értük el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.