Több, jelenleg mentességet élvező rétegre is kiróná az egészségbiztosítási járulék fizetését a kormány. Veres János pénzügyminiszter a Joint Venture Szövetség legutóbbi fórumán jelentette be, hogy az állam a háztartásbeliek és az őstermelők helyett a jövőben már nem fizetné az egészségbiztosítási járulékokat. Eszerint 2007 elejétől a foglalkoztatókra 8, a dolgozókra pedig 7 százalékos járulékteher nehezedik, és ha az összesen 15 százalékos terhet e két csoport valóban köteles lesz befizetni, az a minimálbérre vetítve is havi 9-10 ezer forintot jelent.
Eközben szinte napról napra tovább bővül az eredetileg csak kiigazításnak szánt őszi adócsomag, annak ellenére, hogy a pénzügyi tárca korábban hosszú hónapokon át fogadkozott: a közeljövőben már nem kerül sor az adószabályozás módosítására. Azt hetek óta tudni, hogy a változások érintik a minimum társasági adót és a különadót, részben azért, mert a nyári rendelkezések több ponton elmaradnak az uniós elvárásoktól. Hasonló okokból kerülhet sor a regisztrációs adóról szóló szabályozás átírására is: a kormánynak nemcsak a visszatérítéseket kell szabályozni, hanem lapértesülések szerint felvetődött az év eleje óta hatályos új jogszabály felülvizsgálata is. Úgy tűnik, a mostani csomagban sor kerülhet arra is, amit a kormány már tavasz óta ígér: adókedvezmények lépnének életbe az elektronikus adóbevallással járó súlyos költségek ellentételezése gyanánt. Az új adócsomag közel száz passzusa között azonban nem szerepel a külföldi feketejövedelmek hazahozatalát elősegítő törvény, amelynek megalkotását a kormány szintén őszre ígérte.
A kicsiket nem segítik. A kutatásra és fejlesztésre fordított pénzekkel mérsékelhető lesz a szolidaritási adó alapja – összegezhető az Audi és a kormány közötti „összetűzés” eredménye, ami szintén bekerült a ma benyújtandó adócsomagba. – Bár az adókedvezmény természetesen jó dolog, üröm az örömben, hogy a magyar kis- és középvállalkozások többsége ezzel nem tud élni, hiszen örülnek, ha a szigorodó feltételek mellett működőképesek maradnak – közölte lapunk kérdésére Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Hozzátette: ily módon a tőkeerős, jól működő nagy cégek részesülnek könnyítésben a küszködő kis magyar vállalkozások helyett. Kérdéses az is, hogy a kieső bevételeket a kormány kinek a rovására kívánja pótolni – vetette fel Dávid Ferenc, aki szerint aggályos, hogy míg a kormány a bértárgyalások kapcsán arról beszél, hogy az adómértékek minimális módosítására sincs lehetőség, most mégis engedett e téren. Ez tovább erősíti a jogbizonytalanság érzését, amit maguk a nemzetközi befektetők is nagyobb gondnak neveznek, mint az adók összegét – vélekedett a főtitkár.

Schobert Norbi megszólalt a stroke után, így van most