Líbiában folytatják az ápolónők perét

Meghallgatásokkal folytatódott annak az öt bolgár ápolónőnek és egy palesztin orvosnak a pere Líbiában, akiket azzal vádolnak, hogy 1998-ban fertőzött vér átömlesztésével szándékosan AIDS-beteggé tettek 426 gyereket a bengázi kórházban. Egy szakértő véleménye szerint már az egészségügyiek érkezése előtt is voltak HIV-fertőzések az intézetben.

Hírösszefoglaló
2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Robert Gallo, a HIV vírus egyik felfedezőjének és több kollégájának a Science-ben megjelentetett tanulmányára hivatkozva érvelt védencei ártatlansága mellett Osman al-Bizanti vezető ügyvéd kedden annak az öt bolgár ápolónőnek és egy palesztin orvosnak az ügyében, akiket azzal vádolnak, hogy 1998-ban fertőzött vér átömlesztésével szándékosan AIDS-beteggé tettek 426 gyereket a bengázi kórházban. A Tripoliban megtartott meghallgatáson idézett tanulmány szerint az intézetben már 1997-ben, a bolgár és palesztin egészségügyiek megérkezése előtt fertőzéseket okozott a vírus, miután a személyzet nem fertőtlenítette megfelelően az injekciós tűket – írta az AFP. A fertőzött gyerekek közül 52-en már meghaltak.
Ismeretes: a vádlottakat már hetedik éve tartják fogva Líbiában. Tavalyelőtt valamennyiüket halálra ítélték, pedig a világ orvos szakértői kezdettől fogva azt állították, hogy a fertőzést a rossz higiénés viszonyok okozták. A líbiai legfelső bíróság a nemzetközi tiltakozás hatására tavaly decemberben perújrafelvételt rendelt el, miután Bulgária és az Európai Unió megállapodott Líbiával: nemzetközi alapot hoznak létre Bengáziban az AIDS-beteg gyerekek családjainak megsegítésére.
Líbia korábban azt javasolta Bulgáriának, hogy fizessen kompenzációt a megfertőzött gyerekek hozzátartozóinak, ennek fejében megkímélik a vádlottak életét. Az európai állam azonban erre nem volt hajlandó, mivel ez a vádlottak bűnösségének elismerését jelentené. Az újabb ajánlat úgy szólt: a halálos ítéleteket a hozzátartozóknak nyújtott humanitárius segítség fejében is meg lehet változtatni. A vádlottak szabadon bocsátása mellett kiállt az Egyesült Államok, az EU és Kofi Annan ENSZ-főtitkár is.
Augusztus végén a korábbi halálos ítélet megerősítését kérte a líbiai ügyész. Osman al-Bizanti azért is szót emelt, mert a rabokat láncra verve, szemüket bekötve tartották, és rendszeresen megkínozták. Ennek hatására védencei korábban beismerő vallomást tettek. Az egyik nővér öngyilkosságot kísérelt meg. A tárgyalást november 4-én folytatják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.