Más bőrébe bújva csalnak munkáltatók

Dénes Zoltán
2006. 11. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyre gyakoribb jelenség, hogy egyes „vállalkozók” egy másik cég nevében kötnek dolgozóikkal munkavállalási szerződést. Meglepetés akkor éri a vétlen cégek tulajdonosait, amikor a munkaügyi felügyelet feketefoglalkoztatás miatt keresi fel őket. Az utóbbi időszakban az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) 200 ilyen jellegű esetben fordult az ügyészséghez. Leginkább őrző-védő szolgáltatásokat végző cégeknél és az építőiparban fordult elő, hogy a dolgozókat egy, a nyilvános cégadatbázisból kinézett cég nevében foglalkoztatják, természetesen úgy, hogy arról a véletlenszerűen kiszemelt társaság tulajdonosai nem tudnak.
Az OMMF tájékoztatása szerint ha a hatóság az ellenőrzés során azt tapasztalja, hogy valamely vállalkozás adataival – a példa szerinti módon – visszaéltek, akkor bizonyítási eljárás során arra törekszik, hogy tisztázza a tényleges foglalkoztató kilétét, s magánokirat-hamisítás gyanúja miatt az ügyészséghez fordul. A hatóságot eljárása során tényállás-tisztázási kötelezettség terheli. Ezért annak kiderítése, hogy a munkavállalónak ki a foglalkoztatója, nem egyszerűen a szerződés felmutatásán alapul, hanem széles körű bizonyítási eljáráson. Önmagában egy megállapodás nem elegendő a felek személyének tisztázásához, a vizsgálatokkal járó tortúrát ugyanakkor a vétlen cégvezető is kénytelen elviselni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.