A tengeri állatok tekintélyes részének élőhelyül szolgáló korallfajták egész sorát kipusztulás fenyegeti a karibi térségben. Elsősorban az amerikai Virgin-szigetek és Jamaica körül sok fajtájuk teljesen eltűnhet a következő ötven évben – közölte Peter Edmunds, a kaliforniai egyetem biológusa.
A már abnormálisan meleg víz, a tengerbe jutó szennyező anyagok és a túlhalászat együttes hatása miatt gyors pusztulás vár a szirtépítő csillagkorallokra is, amelyeknek pedig sok évszázad kellett, hogy többméteresre növekedjenek – nyilatkozta a professzor az AP-nek. Jamaicánál már majdnem mindenütt elfoglalta a helyüket egy másik fajta, amely képtelen nagy zátonyokat létrehozni. A kutató szerint nemsokára ez lesz a legelterjedtebb korall a Karib-tengerben.
Peter Edmunds, aki két évtizeden át tanulmányozta a Virgin-szigetek körüli tenger élővilágát, most Tahiti és Tajvan környékén vizsgálja a korallokat, és az eredményeket egybeveti a karibi tapasztalatokkal. Nem kétli, hogy az új helyszíneken sem jósolhat nagy jövőt a különleges lényeknek. A globális felmelegedés mindenütt érvényesíti a hatását, a kutatások pedig bebizonyították, hogy a melegebb vízben lassabban nőnek a korallok.
Amerikai tudósok a hét elején arra figyelmeztettek, hogy Puerto Rico körül a tengervíz hőmérséklete második éve haladja meg azt a szintet, amelyet a korallok károsodás nélkül elviselhetnek, s csak reménykednek abban, hogy a hoszszú, forró nyár után a víz lehűl. Ausztrál kutatók friss tanulmánya szerint 2030-ra a korallszirtek hatvan százalékáról eltűnik az élet.
Büntetést követel az Air India katasztrófa egyik áldozatának édesapja + videó
