Szinte már közhelyszámba megy, hogy a megújuló energiahordozók közül idehaza a biomassza rendelkezik a legnagyobb potenciállal. Szakértők szerint másfél évtizeden belül elméletileg akár a teljes energiaigényünk 18-20 százalékát is kinyerhetnénk a folyton megújuló energianövényekből. Lehetőségeink Európában talán csak Finnországéval vethetők egybe, a gyakorlat terén azonban a legutolsók között kullogunk.
A biomassza igazi haszna nem csupán az, hogy környezetbarát módon lehet energiát termelni a technológia megfelelő alkalmazásával. Legalább ugyanilyen fontos, hogy alkalmazása komplex gazdaságélénkítő hatással jár, de csak akkor, ha az erőművi tüzelőanyag termesztésében az erdészetek mellett szerepet kaphat a mezőgazdaság is. Az idehaza működő három nagy biomassza-tüzelésű erőmű jelen pillanatban még csupán az erdészetekre támaszkodhat, vagyis a kazánokban fa ég. Ez pedig joggal ébreszt sokakban kétséget: vajon miért az erdőkből kell kitermelni az alapanyagot, amikor az megteremne a gyengébb minőségű termőföldeken is?
– Ahhoz, hogy az energetikai célú növénytermesztés általánossá váljon, három feltételnek mindenképpen teljesülnie kell – nyilatkozta érdeklődésünkre Braun Attila, a részben már biomasszára átállt pécsi Pannonpower Holding Zrt. fejlesztési igazgatója. – Először is szükség van fizetőképes keresletre, ez adva van. A Pannonpower kész arra, hogy hosszú távú szerződéssel garantáltan vásárolja meg a tüzelőanyagot a gazdáktól – ha a gazdáknak lennének energiaültetvényeik. Ehhez nemcsak a szándékot tudjuk biztosítani, de a technológiát is. Ígéretes kísérleteket folytatunk különböző fafajtákkal, és támogatjuk az energiafű-kísérleteket is. A második feltétel, hogy a technológiát a társadalom elfogadja. Megítélésünk szerint ez a feltétel is adott, hadd utaljak csak azokra a komplex felmérésekre, hatástanulmányokra, amelyeket több egyetemmel karöltve végeztünk. A harmadik és ugyanilyen fontos feltétel, hogy a gazdák kiszámítható, ösztönző és világos szabályozás mellett vághassanak bele a termesztésbe, ez idáig még hiányzik. Hogy ez a feltétel is teljesüljön, abban az államnak van óriási szerepe, mert ha nem teremt megfelelő jogszabályi környezetet, a gyakorlatban instabil marad a rendszer – véli Braun Attila.
A szabályozás fontosságát a hírek szerint az állam is felismerte, ám egyelőre a jogalkotás folyamata lemaradt e felismerés mögött. A témával foglalkozó szakemberek remélik, hogy az energetikai célú növénytermesztéssel kapcsolatos szabályozás nem az energetikát érintő döntések megszokott tempójában történik. Ismeretes, hogy az ország középtávú energetikai programját – amelynek nyilvánvalóan csak egy része kell hogy legyen a megújulókkal kapcsolatos terv – már évekkel ezelőtt el kellett volna készíteni. Igazság szerint egy munkaverzió el is készült csaknem három éve, de a szakma az anyagot annyi kritikával illette, hogy a gazdasági tárca kénytelen volt teljesen új anyag készítésébe belefogni. Ennek elkészültére már számos határidőt bejelentettek, de a nyilvánosságra hozatal azóta is várat magára.
A bizonytalanság ellenére a Pannonpower elkötelezett a biomassza-alapú energiatermelés mellett, és az erőmű két blokkjának átalakításába is belevágott annak érdekében, hogy növelje a megújulókból származó teljesítményét. Ezek közül az egyiket már kifejezetten lágy szárú növényekre tervezik, azaz energiafűből és mezőgazdaságból származó melléktermékek (szalma, kukoricaszár stb.) elégetésére. A beruházás elkészülte után teljesen kizöldül Pécs távfűtése, és a földgázfelhasználás megszűnik. A másik fejlesztés energiahordozóját a fás szárú energiaültetvényekből kapja (energianyár, -fűz, -akác stb.), ezzel kiváltva az erdészeti tűzifakereslet növekedését. De hogy a megoldások működjenek, ahhoz az is kell, hogy a gazdák döntési helyzetbe kerüljenek – nyilatkozta Braun Attila.
Hat éve nem történt ilyen, Olaszország ismét szakaszgyőztest ünnepelhet a Tour de France-on
