Vizitdíj

Csontos János
2006. 11. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokan túl gyakran, fölöslegesen mennek orvoshoz – indokolta a vizitdíj bevezetésének szükségességét a bukott kórházigazgatóból lett egészségügyi miniszter. A hippokratészi eskün is szükségképpen túlesett kormánybürokratát az úgynevezett Szabad úgynevezett Demokraták úgynevezett Szövetsége szabadította e jobb sorsra érdemes országra – így aztán következetességet számon kérni rajta fölösleges demokratikus luxus. Ugyanez a miniszter ugyanis a vizitdíj elengedhetetlenségét máskor meg azzal támasztja alá, hogy annak bevezetése azért elkerülhetetlen, mert a hálapénz eltörlése a záloga a szocializmus berekesztésének az egészségügyben. A szocializmust a vigaszágon lett miniszter hivatali főnöke, a szocialista miniszterelnök tavasszal még sehogy nem akarta berekeszteni. Sőt a kormányfőjelöltek televíziós vitájában atyáskodó hangnemben pirított rá nem szocialista ellenlábasára: ugyan már, vonja vissza, hogy itt bárki is vizitdíjat szándékozna bevezetni!
Azóta tudjuk: ez a nekünk rendelt miniszterelnök csak akkor nem hazudik, amikor épp levegőt vesz, a fürdőkádban a samponhabos víz alá merül, vagy amikor alszik. Lám, egészségügyi minisztert is mifélét választott magának a reformelkötelezett koalíciós partner jóvoltából! Szerinte a háromszáz forintos, azaz egyeurós – majd idővel nyilván tetszőlegesen inflálható – vizitdíj nem csupán a gyalázatos nominális fizetést húzó orvostársadalom szarvait töri le; nemcsak a fehér köpenyes hivatás legjobbjait űzi külföldre a mindent megoldó piacgazdaság szellemében; nemcsak a tízezres léptékű hálapénzt szünteti meg varázsütésre, de még a „reform” bűvszavát is kölcsönzi minden idők legteszetoszább, legfantáziátlanabb kormányzásának.
E „reform” jegyében aztán meg kell alázni az orvost, a nővért, a gyógyszerészt. A szociálliberális ethosz szellemében azonban meg kell alázni a beteget is: azt kell mondani, hogy sokan szórakozásból járnak orvoshoz. Mindezt pedig annak tudatában kell állítani, hogy Magyarországon halnak Európa-szerte a legkorábban a férfiak; itt a legrosszabbak az aktív tb-fizetők életkilátásai; a több-biztosítós rendszer abszolút diadala pedig az előrejelzések szerint nem csupán fokozná e tendenciát, hanem egész rétegeket, sőt osztályokat roppant piackonform módon, de szociálisan teljességgel érzéketlenül kiiktatna az alkotmányban garantált egészséghez való jog gyakorlói közül.
A szabad demokrata kórház-privatizátorok már ugrásra készen állnak, hiszen az egészségügynél – azaz a mások betegségénél – nincsen jobb üzlet. Az álságos „reform” az öngondoskodásra huzamosan képes törpe kisebbség eminens érdekeit képviseli, miközben rövidlátó módon azzal számol, hogy az öngondoskodók és kényszersarcoltak továbbra is birkamód befizetik majd a kontinentális mértékben is rekordarányú társadalombiztosítási járulékot a nagy semmire. Nem is szólva az égbe szökő adókról, amelyekből olyan, teljességgel hasznavehetetlen bürokratikus képződményeket kíván fenntartani a pökhendi állam, mint a társadalmi szolidaritást lényegében felmondó egészségügyi kormányzat.
Kísérletezni persze a mind betegesebb társadalmon is lehet, akárcsak a fehér egereken. Az áldozati sorsra szánt rágcsálók anynyiban talán szerencsésebbek, hogy nekik nem kell mindezért még vizitdíjat is fizetniük. Azzal sem kell szembenézniük, hogy egy öngyűlölő egér akarja boldogítani őket. A vizitdíj atyja ugyanis véleményem szerint elsősorban azt a hivatást gyűlöli engesztelhetetlenül, amelyben oly sikertelennek bizonyult az évek során. E fóbia mellékhatásairól talán megkérdezhetné vizitdíj-adminisztrátorát, benzinkutasát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.