Stílust váltó német neonácik

A szélsőjobboldali eszmekincs ideológusai céltudatosan igyekeznek megváltoztatni Németországban eddigi fellépéseik stílusát. A modern nacionalizmus jelszavával próbálják befészkelni magukat a társadalom középosztályába.

Stefan Lázár
2007. 01. 30. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hitleri „barna örökséget” politikai szervezet formájába öntő Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) meg akar szabadulni a tömegekben visszataszító benyomást keltő külső megjelenési formáktól. A kopaszra nyírt, hosszú szárú bakancsokat viselő, hangosan ordítozó, náci szimbólumokkal menetelő „bőrfejű” bajtársi alakulatokról mindenki azonnal tudta, hova tartoznak, milyen célt követnek. „Ezeknek a polgárokat megrettentő időknek véget kell vetni” – hangzik a pártelnökség alaptétele. Az NPD hűvösen kalkuláló, fiatal generációjához tartozó Thorsten Crämer szerint a párt aktivistáinak „meg kell szabadulniuk a náci- és proletárimázstól, ha orvosokat, ügyvédeket, tudósokat akarnak megnyerni”.
Az NPD soraiban kétszáz körüli azoknak az intelligens, menedzser típusú fiataloknak a száma, akik jóravaló civilként lépnek a nyilvánosság elé, nyitott füllel a kisemberek gondjai iránt, és szívós igyekezettel próbálnak tartósan beépülni a társadalom bázisrétegeibe. A keleti tartományok számtalan településén az NPD máris az ifjúsági kultúra egyik legfontosabb mozgatójának számít. Tagjai kiveszik a részüket a szemét eltakarításából, indulnak a regionális sportversenyeken, és igyekszenek feltűnés nélkül megjelenni nyilvános rendezvényeken, vitafórumokon, hogy ott ápolt stílusban adják elő áldemokrata mondanivalójukat. Thüringiában egy, a szélsőjobboldali veszéllyel foglalkozó kerekasztal-beszélgetésen az NPD tartományi ügyvezetője, Patrick Wieschke úgy érvelt: „Ahhoz, hogy a polgárok higgyenek a demokráciában, szükséges a demokráciát illően élni, és alkalmazni azt. Mindehhez olyan készséges emberek szükségesek, akik azt a véleményt képviselik, hogy meg kell hallgatni a nép akaratát. Ezt a felfogást pedig az országban kizárólag az NPD vallja.”
A szélsőjobboldal a „szóhoz jutás stratégiája” címszó alatt meglepő sikerrel jelenik meg szerény polgári külsőt öltő képviselőivel a különböző rendezvényeken. A demokratikus pártok lokálpolitikusai nincsenek felkészülve és felkészítve arra, hogy egyenrangú érvekkel válaszoljanak. Mint Roland Roth, a magdeburgi egyetem professzora megjegyzi, „számtalan alkalommal fordul elő, hogy a rendezők – tapasztalt politikai szereplők – meghátrálnak, és azt a benyomást keltik, hogy ki akarnak térni az összeszólalkozás elől”. Szászország-Anhalt belügyminisztériuma beismeri: a hivatali alkalmazottak és a rendezők nagy része nem tudja, miként reagáljon az NPD új stratégiájára. A tárcát vezető Martin Krems megítélése szerint „a hatóságok új helyzettel állnak szemben, hiszen az újnácik eddig csak saját klientúrájukat agitálták, míg most a másként gondolkodókkal – közönség előtt – közvetlenül keresik a kapcsolatot”. Ebből a felismerésből az alkotmányvédő hivatal azt a következtetést vonja le, hogy a nagy német néppártokat nyomasztja a szokatlan neonáci stratégia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.