A hitleri „barna örökséget” politikai szervezet formájába öntő Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) meg akar szabadulni a tömegekben visszataszító benyomást keltő külső megjelenési formáktól. A kopaszra nyírt, hosszú szárú bakancsokat viselő, hangosan ordítozó, náci szimbólumokkal menetelő „bőrfejű” bajtársi alakulatokról mindenki azonnal tudta, hova tartoznak, milyen célt követnek. „Ezeknek a polgárokat megrettentő időknek véget kell vetni” – hangzik a pártelnökség alaptétele. Az NPD hűvösen kalkuláló, fiatal generációjához tartozó Thorsten Crämer szerint a párt aktivistáinak „meg kell szabadulniuk a náci- és proletárimázstól, ha orvosokat, ügyvédeket, tudósokat akarnak megnyerni”.
Az NPD soraiban kétszáz körüli azoknak az intelligens, menedzser típusú fiataloknak a száma, akik jóravaló civilként lépnek a nyilvánosság elé, nyitott füllel a kisemberek gondjai iránt, és szívós igyekezettel próbálnak tartósan beépülni a társadalom bázisrétegeibe. A keleti tartományok számtalan településén az NPD máris az ifjúsági kultúra egyik legfontosabb mozgatójának számít. Tagjai kiveszik a részüket a szemét eltakarításából, indulnak a regionális sportversenyeken, és igyekszenek feltűnés nélkül megjelenni nyilvános rendezvényeken, vitafórumokon, hogy ott ápolt stílusban adják elő áldemokrata mondanivalójukat. Thüringiában egy, a szélsőjobboldali veszéllyel foglalkozó kerekasztal-beszélgetésen az NPD tartományi ügyvezetője, Patrick Wieschke úgy érvelt: „Ahhoz, hogy a polgárok higgyenek a demokráciában, szükséges a demokráciát illően élni, és alkalmazni azt. Mindehhez olyan készséges emberek szükségesek, akik azt a véleményt képviselik, hogy meg kell hallgatni a nép akaratát. Ezt a felfogást pedig az országban kizárólag az NPD vallja.”
A szélsőjobboldal a „szóhoz jutás stratégiája” címszó alatt meglepő sikerrel jelenik meg szerény polgári külsőt öltő képviselőivel a különböző rendezvényeken. A demokratikus pártok lokálpolitikusai nincsenek felkészülve és felkészítve arra, hogy egyenrangú érvekkel válaszoljanak. Mint Roland Roth, a magdeburgi egyetem professzora megjegyzi, „számtalan alkalommal fordul elő, hogy a rendezők – tapasztalt politikai szereplők – meghátrálnak, és azt a benyomást keltik, hogy ki akarnak térni az összeszólalkozás elől”. Szászország-Anhalt belügyminisztériuma beismeri: a hivatali alkalmazottak és a rendezők nagy része nem tudja, miként reagáljon az NPD új stratégiájára. A tárcát vezető Martin Krems megítélése szerint „a hatóságok új helyzettel állnak szemben, hiszen az újnácik eddig csak saját klientúrájukat agitálták, míg most a másként gondolkodókkal – közönség előtt – közvetlenül keresik a kapcsolatot”. Ebből a felismerésből az alkotmányvédő hivatal azt a következtetést vonja le, hogy a nagy német néppártokat nyomasztja a szokatlan neonáci stratégia.

Luxusnyaraló csak milliárdosoknak? – Így szálltak el az árak a Balatonnál