A Népszabadság értesülései szerint a négy állami költségvetési hely helyett egyetlen központi kasszát javasol, a törvényjavaslatokhoz kötelező pénzügyi hatástanulmányokat, új pénzátcsoportosítási és szigorúbb pótköltségvetési előírásokat javasol a számvevőszék a leendő közpénzügyi törvénybe.
Magyarországon hiányzik a teljesítményorientált költségvetési tervezés, a tényleges döntési lehetőségeket, az alternatívákat nem mutatják be a döntéshozóknak, miközben meglehetősen hézagos a közpénzekkel való elszámolás és a felhasználásukkal kapcsolatos beszámoltatás intézményrendszere – írja az Állami Számvevőszék (ÁSZ) abban a tézisgyűjteményben, amely az új közpénzügyi szabályozás alapját jelentheti.
Az ÁSZ korábban számos alkalommal tett javaslatot a szabályok módosítására – többnyire sikerrel –, ám a közpénzek kezelésének átfogó reformja eddig elmaradt. A számvevők indokoltnak látnák (bár nem tartják elengedhetetlennek), ha a közpénzügyi szabályozás alkotmányos kereteit magában az alaptörvényben rögzítenék. Így elérhető lenne például, hogy azonos elvek szerint épüljenek fel a központi és az önkormányzati költségvetések. Az ÁSZ szerint szembetűnő a jogbiztonság hiánya, amelyet az állam nemcsak jogalkotóként idéz elő, hanem jogalkalmazóként, esetenként piaci szereplőként is. Számos, a közszektor működését érintő jogszabályt a közintézmények sem tartanak be. A jogszabályok ugyanis áttekinthetetlenek, a szakmai törvényekben megfogalmazott követelményeknek nincs meg a pénzügyi hátterük, a jogalkotó túlságosan gyakran és koncepció nélkül módosítgatja az előírásokat.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok