A legjobb helyen lévő A kategóriás irodák hozamai a múlt év végén 6 százalék, a kereskedelmi ingatlanoké 7 százalék, míg a logisztikaiaké 8 százalék alá esett, az ingatlanalapok eszközértéke ugyanakkor jelentősen emelkedett – áll az Eston International jelentésében. Tavaly 180 ezer négyzetméter új A kategóriás iroda készült el, idén 220 ezer négyzetméter átadása várható. Az üresedési ráta a múlt évben 11-ről 13 százalékra emelkedett, s várható, hogy az idén ez a trend folytatódik. Ugyanakkor a bérleti díjak nem változtak, s várhatóan ebben az évben sem módosulnak, marad az A kategóriában a 13–16 euró közti díj havonta és négyzetméterenként – tette közzé a távirati iroda.
Folyamatosan esnek viszont az ingatlanpiaci hozamok. A múlt év elején az irodapiacon még 6 százalék felett volt a megtérülési ráta, míg a kereskedelmi ingatlanoknál meghaladta a 7, a logisztikaiaknál pedig a 8 százalékot. Mára a hozam az előbbi százalékos értékek alá esett, de még mindig 1 százalékponttal magasabb, mint például a berlini ingatlanpiaci hozam. Ez a jelenség azonban nem váratlan, a kockázatok miatt minden új piacon előbb magasak a hozamok, majd ahogy a piac része lesz egy nagyobb egységnek, a hozamok is esnek.
A jelentés elemzi a befektetési ingatlanok piacát, illetve az ingatlanbefektetési alapokat is. A befektetési jellegű ingatlanügyletek továbbra is az iroda-, illetve a kereskedelmi ingatlanpiacon köttetnek, de még mindig kevés az ilyen célra alkalmas objektum a piacon. Ezért nem kizárt, hogy azok az ingatlanalapok, amelyek tulajdonosi környezetében fejlesztő cég is van, saját fejlesztésbe kezdenek.
A dokumentum a kamatadónak tulajdonítja, hogy az ingatlanalapok eszközértékei ugrásszerűen növekedtek. Az Erste alapja például a múlt évben 50 milliárdról 130 milliárdra, a Raiffeisené 92-ről 122 milliárdra, míg az OTP-é 74-ről 120 milliárd forintra növekedett.

Magyar Péter ezúttal a Magyar Nemzeti Bankot támadja, hogy elterelje a figyelmet a saját kényes ügyeiről