Halotti beszéd a Hírszerzőn

2007. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mit kívánhat a magyar nemzet? Ha igazán jót akarunk magunknak, akkor azt, hogy szűnjünk meg népben-nemzetben tételezni a jövőnket. A nemzeti gondolkodási rendszert vessük oda, ahová ma már való: a történelem zsúfolt szemétdombjára – ezekkel a sorokkal kezdődik a Hírszerzőn Farkas András „jövőbiztosítási szakértő” két nappal ezelőtt megjelent publicisztikája, amelynek címe is sokatmondó: A magyar nacionalizmus vegytiszta önkínzás. Bár a Seres László vezette portálon jelzik, hogy „a publicisztika rovatban megjelenő írások nem feltétlenül tükrözik a szerkesztőség álláspontját”, azért az írás beleillik abba a politikai-erkölcsi vonulatba, amellyel indulásuk óta megörvendeztetik olvasóikat.
Bevallom, nem tudom, mit jelent a „jövőbiztosítási szakember” kifejezés – ez talán valami olyan lehet, mint a „miniszterelnök-képző”, ahova csak nagyon kevesek kerülhetnek be. A szerző – akit már a nemzet szó hallatán is „piros-fehér-zöld kiütések lepnek el” – kerek perec kijelenti: a nemzeti keretekben gondolkodás mára egészen egyszerűen életveszélyessé vált, mert semmi, ami mára fontossá vált az életünk szempontjából, nem ismer nemzeti határokat. Sem a globalizáció, sem a globális felmelegedés, de még a globális terrorizmus sem – így aztán a világ nem képes már a régi nemzeti keretek között működőképes maradni, mert a nemzet korlátoz, megoszt, elkülönít, kirekeszt. „Nem kompatibilis a modern világgal: ütközik vele, súrlódik, recseg-ropog az uniós, szövetségi, sokoldalú keretek között, feszültséget szít, és elkerülhetetlenül ellenségességet gerjeszt” – írja. Ha a nálunk erősebbek is nemzetben gondolkodnak – véli –, akkor esélyünk sincs, így a magyar nemzeti gondolat erőltetése „perverz mazochizmus”. Egyenes út a pokolba, általa tönkretesszük a környezetünket, háborút gerjesztünk, és talán még a cunami miatt is mi leszünk a hibásak.
Az eredeti gondolatokat olvasgatva – miközben a zsebemben minduntalan kinyíló bicskát próbáltam összecsukni – felötlött bennem a (szerintem) jogos kérdés. A szerző – akit nevezzünk egyszerűen Mister Wolfnak – miért nem eszperantóul fogalmazta meg ezeket a nagy ívű gondolatokat? S ha már ily görcsösen ragaszkodik anyanyelvéhez, mi ez a fölösleges magyarkodás a sok hosszú ű, í meg ő betűvel? A szabványos (globalizált) százegy gombos billentyűzeten nem találni ezeket a cafrangokat, miért hát a különcködés? Már Márai is kijelölte az irányt a Halotti beszédben: „Az ohioi bányában megbicsaklik kezed / A csákány koppan és lehull nevedről az ékezet.” Jó a piros-fehér-zöld kiütés is, csak kár, hogy plágium: Tomcat ellőtte már ezt a patront, amikor megjelent a közterületen piros (Ár-
pád-) pöttyös fehér zászlójával.
Különben tényleg fantasztikus stratégia volna levetni – mint ruhát a boldog szerelemben – a nemzeti gondolkodást magunkról most, amikor a szomszédaink többsége – fiatal nemzetállamként – a csak magára jellemző értékeit keresi és értékeli görcsösen. Még Ausztria is gyakran Németországgal szemben definiálja önmagát, s akkor még nem is beszéltünk Romániáról, ahol a sokmilliónyi kisebbség ellenére sem törlik az alkotmányból az egységes nemzetállam kifejezést. Annyira jó lenne a vegetarianizmus előnyeit hirdető táblával bevonulni az éhes oroszlánok közé – mindössze annyit kérnénk, hogy a Hírszerző szerkesztősége álljon a sor élére.
Félre ne értsenek, nem vagyok sem a globalizáció, sem a modern világ dühös, esküdt ellensége. Van bankkártyám, és gyakran használom a mobiltelefonom barangoló szolgáltatását, a cikkeim sokszor a világháló segítségével jutnak el a szerkesztőségbe, és örülök, hogy percenként hat centért tudok beszélgetni telefonon az Alaszkában élő ismerősökkel. De ebből nem vonnám le azt a következtetést, hogy minden, ami jó, az nemzetietlen. A sors kifürkészhetetlen akaratából a magyar miniszterelnök már egyszer jégre ment az össze nem illő adatok értelmezésével (a vadházasság fokozza a gyermekvállalási kedvet), de talán ebből nem kellene gyakorlatot csinálni.
A globalizáció ugyanis elsősorban a jelenleg erőseknek és egyeduralkodóknak fontos. Én személy szerint cseppet sem örülök annak, ha egy kolumbiai boltban is ugyanannak a húsz cégnek az ötven termékét tudom könnyen megvenni, mint Indonéziában vagy éppen Balassagyarmaton, és ha valami speciális, helyi ízre vágyom, akkor – jó esetben – percekig kell keresgélnem a hátsó polcokon. A globalizáció mindenhatósága akkor fog megkérdőjeleződni végérvényesen, amikor Amerika – Európa – elveszíti utolsó monopóliumait is. A gyártásban-gazdaságban már elveszítették, de kulturális értelemben és marketingerőben még nem – amikor a fejlesztés központja is Ázsiába tevődik át (az amerikai agyelszívás még erősebb, így oda mennek a fiatal kutatók), és a trendeket is onnan diktálják, mindjárt nem lesz annyira fontos a fene nagy határnélküliség. Nem kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy megmondjuk: addig él ez a doktrína, ameddig Hollywood erős, és a nagy marketinggépezetek New Yorkban vannak. Ha Ázsiában megtanulnak az európai–amerikai fogyasztók számára könnyen befogadható kulturális termékeket létrehozni, akkor hirtelen nem lesz ciki nemzetben gondolkodni – ők ugyanis (akárcsak Latin-Amerikában) a világpiacból csak azt fogadják el, ami nekik hasznos, de világért sem gondolkodnak nemzeti értékeik feladásán a nagy internacionalista összeborulás és az idióták világbékéje jegyében. Arról nem is beszélve, hogy az amerikaiak nem kapnak csillagos-sávos kiütéseket akkor, amikor bugyin, zsebkendőn, autómatricán és minden elképzelhető helyen látják a nemzeti lobogójukat, hanem inkább büszkék arra, hogy amerikaiak.
Az okos emberek azt mondják, az utazók három dologért képesek elindulni. Ha a célországban jó a kaja, érdekes-izgalmas személyes kapcsolatokat lehet létrehozni (idetartozik a szexturizmus is), a harmadik pedig az emlékezetességre törekvés, vagyis ha valami olyat lehet megnézni, ami másutt nincs. Vessük le magunkról a nemzeti jegyeket: építsünk Disneylandet, és ebédeljünk gyorsétteremben – tódulni fognak hozzánk a turisták. Ráadásul a sült krumpli hizlal, így a „gyönyörű magyar lányok” toposzát gyorsan felváltja a „kövér disznók” sztereotípiája, így semmi nem zavar meg a szürkeségben.
Egyre nyilvánvalóbb: valakik nyílt sisakos harcot hirdettek a magyar nemzeti gondolat ellen. Februárban Vásárhelyi Mária a 168 Óra hasábjain a középosztályról elmélkedve a nemzeti-keresztény gondolkodású embereket minden rossz okozójaként írta le (Márai-idézettel megspékelve), ezzel szemben a baloldalon kialakult egy tökéletes, „alapvetően ideológiamentes, pragmatikus középosztály”, amelynek „első számú rekrutációs bázisát a Kádár-rendszer idején az alsóbb rétegekből a középosztályba emelkedettek egy része, valamint a rendszerváltást követően kialakuló, a modernizáció motorjává váló, a versenyt és a teljesítményelvet elfogadó, ezekhez alkalmazkodó vállalkozói réteg tagjai képezik”.
Magyarországon tehát egyesek szerint – a vallási ateizmushoz hasonlóan – egyedül a nemzeti ateizmus hívei számára van létjogosultság. Ők lesznek azok, akik piros-fehér-zöld kiütéseket kapnak akkor, amikor megváltozik a világ, és ott állnak bután, gyökértelenül és kiszolgáltatva egy becsődölt multinacionális cég által tulajdonolt földdarabon, amelyet egykor Magyarországnak hívtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.