Itt a digitális forradalom

A digitális technológia az előttünk álló években a telefonálásban, az internetezésben és a tévézésben is átalakítja a felhasználói szokásokat, s átrendezi a piacot. A változásban benne van az a lehetőség, hogy a technológiák és a cégek versenyében megszűnnek bizonyos monopóliumok, amivel végül a felhasználó jár jól.

Munkatársainktól
2007. 03. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Korosabb olvasóink még emlékeznek azokra az időkre, amikor évtizedeket kellett várni egy telefonkiutalásra. Manapság sokkal gyorsabban mennek az ügyek a távközlés terén. Éppen ezért már nem csodálkozunk, ha az emberek a villamoson a telefonjaikat többnyire olvassák, míg a számítógépükön telefonálnak. Az új iránt fogékony s jó helyen lakó internet-előfizetők tévézhetnek is széles sávjuk segítségével, mások a kábeltévé-szolgáltatójuk révén interneteznek és telefonálnak. Emellett már kísérleti szakaszban üzemel a digitális földfelszíni televízióadás, amely persze rádiócsatornákat is sugároz, s ugyanígy tesz a műholdas digitális műsortovábbítás.
A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) célja az, hogy az egyetlen adattovábbító eszközön háromféle, telefon-, internet- és tévétartalom-szolgáltatást is nyújtó – szakkifejezéssel: triple play – cégek versenyezzenek egymással a vevőkért. Méghozzá legalább három pályán, szaknyelven platformon: vezetékes rézérpáron, koaxkábelen és mobilon. A háztartások jelentős részében van vonalas telefon, de több kábelszolgáltató is kínál már hangszolgáltatást, emellett a mobilszolgáltatók is szinte az egész országot lefedik. Széles sávú internet tekintetében kevésbé jó a helyzet: korántsem minden telefonvonal alkalmas ADSL-szolgáltatásra, a kábeltévék sem kínálnak mindenhol internetet, a mobil internettechnológia pedig meglehetősen drága. Ami a televíziózást illeti, jelentős fejlődés előtt áll a világhálón nézhető IP-tv technológia. Jelenleg csak két szolgáltató kínál ADSL-kapcsolattal rendelkezőknek ilyen szolgáltatást, s ezek csak a főváros és több nagyváros egyes részein elérhetők. De valószínű, hogy a szolgáltatás mind több háztartásban elérhető lesz. A kétféle technológia harcának kimenetele egyelőre megjósolhatatlan. Az ADSL-alapú triple play előnye az, hogy 3,6 millió háztartásban ma is jelen van. Emellett a T-Com révén Közép-Európa egyik legtőkeerősebb cége áll mögötte. Hátránya, hogy a hangtovábbításra kiépített infrastruktúra sok helyen csak jelentős fejlesztés árán alkalmas széles sávú szolgáltatásra, és ezeknek is csak egy része használható az IP-tv továbbítására.
A kábeltechnológia technikai szempontból sokkal használhatóbb a triple play szolgáltatásra, mert nagyobb sávszélességgel rendelkezik, mint az ADSL – mondta el kérdésünkre Kéry Ferenc, a Magyar Kábelkommunikációs Szövetség elnöke. A kábelesek baja a széttagoltság, a tőkeszegénység. A kis kábeles cégek számára két lehetőség kínálkozik – vélekedett Kéry Ferenc. Az egyik, ha összefognak, a másik pedig az, hogy csődbe mennek, és felvásárolják őket. Akár így, akár úgy, de néhány év alatt létrejön az az országos kábeles hálózat, amely komoly konkurenciát támaszt majd az ADSL-alapú triple play-szolgáltatók számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.