Készítik az új elvárt adót

Második felvonását éli a minimum társasági adó, közkeletű nevén az elvárt adó bevezetése, a kormány ugyanis új jogszabállyal kényszerítené adófizetésre a veszteséges vállalkozásokat. Ám az új változat jogszerűsége is aggályosnak tűnik.

Kiss Roland
2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan jogszabályra van szükség, amely az Alkotmánybíróság (AB) határozatának figyelembevételével képes arra, hogy a tartósan veszteséget kimutató vállalkozásokat is rászorítsa a közteherviselésben való részvételre – nagyjából ez szerepel abban a kormányzati dokumentumban, amely a héten az elvárt adóval kapcsolatos megbeszélésekre invitálta a különböző szervezeteket. Kedden a gazdasági kamarákkal tárgyalt, ma pedig társadalmi szervezeteket avat be a Pénzügyminisztérium (PM) az új adó tervezetébe. Egyelőre csak anynyi derült ki, hogy ez az adó is az árbevétel 2 százalékára, mint alapra róna ki 10 vagy 16 százalékos adómértéket, de új vonás, hogy a vállalkozó a bevallásában világossá tehetné: valóban veszteségesen működik, ezért nem kívánja befizetni az elvárt adót. Ám egyidejűleg fel is készülhet a revizorok látogatására, az APEH ugyanis a bejelentések alapján ellenőrzéseket folytatna le a „gyanús” vállalkozásoknál. Ennek során az adózónak kellene bebizonyítania: a bizonylatok valós gazdasági eseményeket rögzítenek, s a költségek valóban a vállalkozás érdekében merültek fel. A bizonyítást egy, a PM-ben készülő költségtáblázat segítené, ám a keddi ad hoc ülésen sem ezt, sem komoly háttéranyagokat nem láthattak a gazdaságot képviselők, akik igencsak aggályosnak ítélik a terveket.
Nem szerencsés, hogy az új adót július 1-jén, év közben vezetnék be, ahogy az sem, hogy az árbevétel képezné az adó alapját, vagyis ismét fennáll a veszélye annak, hogy az új jogszabály nem valós jövedelmeket adóztat meg – közölte Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára. Hozzátette: az adófizetők körének szélesítésével egyetértenek, ám helytelenítik, hogy a szabályozás az adózókra hárítaná a bizonyítás terhét, jogállamban ugyanis ez a hatóság feladata. Ezzel a kormány a kétszeres járulékalapnál bevezetett irányvonalat követi, ám ez a jogszabály is az AB ítéletére vár – mutatott rá Dávid Ferenc, aki szerint érdemes volna megvizsgálni, hogy az alultervezett inflációból származó állami bevételi többlet nem ellensúlyozza-e önmagában az elvárt adóból éves szinten remélt 60 milliárd forintot. Hasonló véleményt fogalmazott meg a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, valamint a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara is. A kormány döntésére március 28-án kerül sor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.