Ludwig Erhard élő öröksége

Stefan Lázár
2007. 03. 02. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Immár hat évtizede, hogy a világ megismerkedhetett a német „gazdasági csoda” alapjául szolgáló szociális piacgazdaság fogalmával. Az NSZK 1948-as parlamenti választásának kampányidőszakában került be e gondolat először a köztudatba. A gazdasági érdekek és a szociális felelősségvállalás összekapcsolása vitte aztán előre a demokratikus államrend, az anyagi jólét rohamos kialakulását és megerősödését. E „csoda” atyjának tartott Ludwig Erhard legendaként él az emberek emlékezetében. A kereszténydemokrata politikus érdeme elsősorban abban rejlett, hogy sikeres választási jelszóként használta fel a kölni egyetemen dolgozó Alfred Müller-Armack professzor felismerését, miszerint minél szabadabb a gazdaság, annál szociálisabb is. Erhard ebből azt a tanulságot vonta le, hogy az állam csak akkor avatkozhat be a piac alakulásába, ha azt csőd fenyegeti.
A politikus és a közgazdász összefogása az NSZK akkori helyzetéből adódott, hiszen az ország romokban hevert, a megszálló hatalmak – angolok, amerikaiak, franciák – felügyelték a gazdasági kezdeményezéseket és szabták meg az áruk elosztását. E központosított rendszerrel állította szembe Ludwig Erhard a szabad piac versenyképességében bízó elméletét, összekötve azoknak a támogatásával, akiknek az ereje nem volt elegendő ahhoz, hogy az új körülmények között is helytálljanak. Történészek megítélése szerint zseniális ötlet volt összekapcsolni a szabad piac és a szociális támogatás tényezőit, és egészséges középutat találni a radikálisan kapitalista amerikai gyakorlat és az államhatalom diktálta keleti tervgazdaság között.
A bonni, majd berlini kormányok szociális büdzséje – a beteg- és nyugdíjbiztosítás, munkanélküli- és szociális segély – 1960 és 2005 között évi 35 milliárd euróról 715 milliárdra emelkedett, és a bruttó belföldi termelés egyharmadát teszi ki. A „békét adományozó” formula képviselőire egyre nagyobb nyomás nehezedik. Ennek ellenére Bert Rürup, a kabinetet tanácsokkal ellátó gazdasági szakértő tanács vezetője továbbra is bízik a szociális állam jövőjében: „A szociális hálózat elveszi az emberek félelmét és elősegíti a gyors szerkezetváltást” – hangzik a szakértő véleménye. A CDU/ CSU–SPD nagykoalíciónak tovább kell haladnia azon az úton, amelyen Gerhard Schröder a maga Agenda 2010 terveivel elindult, rákényszerülve, hogy a globalizáció támasztotta kihívások hatására az eddigi szociális rendszeren is változtatni kell. A nemzetközi fordulatoktól befolyásolt gazdasági lehetőségek fokozott személyes felelősségvállalást követelnek meg a polgároktól, emelkedő anyagi terhektől kísérve. Ugyanakkor a szociális piacgazdaság fogalma – mint a vélt ellentéteket összekötő kapocs – olyan mélyen gyökerezik a német társadalomban, hogy attól egyetlen párt sem tud eltávolodni. A politikusok nem térhetnek ki a feladat elől, hogy hatékony gazdasági együttműködéssel és szociális felelősségvállalással ápolják továbbra is a német „gazdasági csoda” feltételeit a szociális piacgazdaság jelszavával lefektető Ludwig Erhard-örökséget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.