Jelentős hozamot értek el a magán- és önkéntes nyugdíjpénztárak az utóbbi években – derült ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) tegnapi sajtóbeszélgetésén. Tavaly a magánnyugdíjpénztárak reálhozama 1,7 százalék, a 2002 és 2006 közötti időszakban pedig éves szinten 4,2 százalék volt, s a teljesítmény minden esetben meghaladta az infláció mértékét – közölte Juhász Istvánné, a PSZÁF ügyvezető igazgatója. A befektetések szerkezete általában hasonló képet mutat, ám nem igaz az az állítás, hogy a nagy, pénzügyi csoporthoz tartozó pénztárak jobban teljesítenének, mint a kis, független társulások. A felügyelet adatsorából kiderül, hogy az utóbbi öt évben a magánnyugdíjpénztárak közül a Dimenzió, az Életút, a Honvéd és a Vasutas ért el 10 százalék feletti átlagos éves hozamot, ám a nagy pénztárak hozama is meghaladta a 9 százalékot.
A teljesítmény tovább nőhet azáltal, hogy a pénztárak 2009-től kötelesek háromféle – egy csekély, egy mérsékelt kockázatú és egy dinamikusabb – befektetési csomagot kínálni a tagok számára. Amennyiben a tag nem él a szabad választás lehetőségével, a pénztár az alapján sorolja be valamelyik típusba, hogy hány éve van még a nyugdíjig. Ha ez az idő kevesebb, mint 5 év, a tag a legbiztonságosabb, ha viszont több, mint 15 év, akkor a kockázatosabb, de ígéretesebb portfólióba kerül. A felügyeleti szakemberek szerint az új szisztéma bevezetése valószínűleg 2008 elején lesz.
Az viszont már az idén életbe lépett, hogy a befizetéseket és a bevallásokat nem a pénztárakhoz, hanem az adóhatósághoz kell küldeni. Az átállás miatt jelenleg több tízmilliárd forintnyi befizetés függő tételként szerepel mindaddig, amíg március 31-én sor nem kerül az első adatszolgáltatásra. Ám hozamveszteség nem éri a tagokat – közölték a PSZÁF-nál. A két szisztéma ugyanakkor 2011-ig párhuzamosan létezik, hiszen az ötéves elévülési időn belül a 2006-os vagy korábbi ügyeket továbbra is a pénztárakkal kell rendezni. Gondot okozhat, ha a munkáltató az idén is a pénztárnak utal, az adóhatóságnál ugyanis ekkor hiány keletkezik, ami késedelmes fizetésnek minősül, így bírságolható. Sokan viszont már január 12-én a decemberi elszámolásokat is az APEH-nek továbbították, holott ezeket még a pénztárakhoz kellett volna.

Fiktívszámla-gyárat számolt fel a NAV