Népfelség nép nélkül

2007. 03. 22. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánynak nem kell foglalkoznia a népszavazás „álkérdéseivel”, hanem következetesen meg kell valósítania reformterveit – hangoztatta legutóbbi parlamenti felszólalásában Kuncze Gábor. A szabad demokraták leköszönő elnöke emellett kijelentette: na, most ment el a kedve az egésztől. Közlései fontosak. A politikus egyfelől azt hozta tudomásunkra: nem érdekli a népszavazás, semmibe veszi a népfelség megnyilvánulásának ezt a formáját, a közvetlen demokrácia intézményét. Másfelől befejezi pályafutását.
Kuncze megelégelte a vezetői tisztet, s bár ez részben a magánügye, amennyiben mégis a közre tartozik, azt mondhatjuk: ideje volt, hogy távozzon a posztról. Az SZDSZ ugyanis feladta liberális elveit. A párt először a rendszerváltáskor hangoztatott antikommunizmusát tagadta meg azzal, hogy 1994-ben koalícióra lépett az MSZP-vel. Innentől kezdve már nem volt érdekes az 1989. évi négyigenes népszavazás, s a kérdésekre adott válasz sem. A referendumnak addig volt csak jelentősége, amíg az SZDSZ-t népszerűvé nem tette. Amíg a nép azt nem mondta, igen, egyetért azzal, hogy a munkahelyeken ne működjenek pártszervezetetek, az állampárt számoljon el a vagyonával, oszlassák fel a Munkásőrséget.
Amíg hasznuk származott belőle, addig fontos volt számukra maga a referendum intézménye. Az önmagában is kormányképes szocialista párt segédcsapataként nem volt ugyan könnyű kormánytényezőnek lenni, az SZDSZ azonban leküzdötte kisebbrendűségi komplexusát. A hatalomban töltött négy év ugyanis nem jött rosszul neki. Az állami vagyon privatizálásának korát éltük. Azt az időszakot csak a Tocsik-ügy csúfította el.
Ezt követően az SZDSZ már nem kezdeményezett népszavazást. Sőt sértve érezte magát, amikor 2001-ben az MSZP négy kérdésről referendumot hirdetett. A szocialisták ugyanis elorozták a liberális párt egyik fő programpontját. Az MSZP egyebek között azt szerette volna megkérdezni a néptől, egyetért-e a sorkatonai szolgálat eltörlésével. Kenyértörésre az akkor ellenzékben működő két párt között azonban nem került sor. Már csak azért sem, mert az Alkotmánybíróság (AB) a négy kérdés közül kettőt megsemmisített. Az egyik éppen a sorkatonai szolgálat ügye volt. A bírói testület szerint az igenlő válasz az alkotmány módosítását jelentette volna. Ez pedig tilos. Az MSZP négy kérdése közül 2001-ben kettő maradt meg. Az AB úgy látta, a munka törvénykönyvének a munkaidő-kedvezmény számítására vonatkozó szabályáról nem lehet népszavazást kezdeményezni. Csak az első nyelvvizsga ingyenes megszerzését és a nyugdíjszámítás módját bocsáthatták volna referendumra. Nem helyeselte az AB azt sem, hogy a szocialisták egy kérdőíven próbálták felsorolni a négy tárgykört. Ugyanis négy külön kérdőívre lett volna szükség.
A szocialisták kudarcos népszavazási kísérlete után senki sem nyilatkozta azt, amit most az MSZP szóvivője, e hét elején pedig a parlamentben a miniszterelnök mondott, hogy a kezdeményezők még kérdezni sem tudnak alkotmányosan. Vastagh Pál korábbi igazságügy-miniszter, a szocialista frakció akkori vezetője az AB-döntés után úgy érvelt: nem gondolták volna, hogy a katonai szolgálat ügyében nem kérdezhetik meg a népet. A parlamenti pártok végül közös egyetértéssel módosították az alkotmányt.
Kormányzásának elmúlt öt éve alatt a szociálliberális kabinet nemcsak az ország gazdasági, erkölcsi alapjait tette tönkre, de megkérdőjelezte az alkotmányos alapjogokat is. Tavaly ősszel, amikor a zavargásokat követően a köztársasági elnök állást foglalt az őszödi beszéd nyomán kialakult erkölcsi, politikai válságról, arra az újságírói kérdésre, mi a garancia, hogy a jövőben nem hazudnak többet, Kuncze Gábor pártelnök a Sándor-palota előtt azt nyilatkozta: ő nem hazudott senkinek. A költségvetés adatait, tényeit eltitkoló kormányzatnak ugyanakkor az SZDSZ is tagja volt. Az ő értelmezésük szerint dübörgött a gazdaság, ők szavazták, szavaztatták meg a több évre szóló, kedvező, de utóbb negligált közteher-viselési törvényt.
Az azonosító nélküli, álarcos rendőrök a liberális kurzus idején végezték világbotránynak számító ámokfutásukat a pesti utcákon. A budapesti főkapitányt ezt követően az SZDSZ-es városvezető tüntette ki. Az Alkotmánybíróság a magát szabadelvűnek nevező főpolgármester rendeletét semmisítette meg amiatt, mert az sértette a gyülekezési törvényt. Gergényi Péter a fővárosi rendelet elfogadásával egyidejűleg zárta le tavaly októberben a Kossuth teret. A kordon, a vasrács nemcsak az Országház előtti térről zárta ki a népet, a választópolgárokat, hanem a szabadságjogokból is.
Érthető, ha Kuncze Gábornak elege lett az egészből. Az általa képviselt politizálásból is sokaknak elegük van, még a pártjában is. Erre utal, hogy az SZDSZ-től később megvált, hajdani alapító Kis János a jelek szerint Fodor Gábort támogatja az elnöki posztért folyó versenyben. Fodor kampánya egyértelmű kritikát fogalmaz meg az emberi jogok elmúlt években tapasztalt semmibevétele ellen. Maga Kuncze ugyanakkor Kóka Jánost támogatja. A verseny szabadsága és az úgynevezett öngondoskodás áll a gazdaságot dübörögtető Kóka elnökjelölti programjának középpontjában.
Ha azt nézzük, hogy a jelenleg éppen a társasház-felújítási kormányzati programmal kampányoló gazdasági miniszter részt vett Demszky március 15-i botrányos megemlékezésén, elmondhatjuk: a kör bezárult. A privatizáció s a társadalom még létező összetartó erejének szétzilálása folytatódik. Az iskolák, a kórházak egy részét bezárják, a telket, az épületet eladják. A közhasznú társasággá már átalakított intézmények önkormányzati tulajdonrészeit áruba bocsátják. Az egészségügyi szolgáltatások működtetését a terv szerint magánbiztosítókra bízzák. A mezőgazdaságban a családi gazdálkodókkal szemben a nagybirtokok térnyerését szorgalmazzák. A felsőoktatás vékony, kivételezett réteg tanulói számára válik elérhetővé. A tandíj bevezetése a jelenlegi formájában megfosztja a szegényebb családok gyermekeit a továbbtanulástól. A társadalmi mobilitást nemcsak a fizikai feltételek kiiktatásával – a vasútvonalak megszüntetésével, az iskolák, a posták, a patikák bezárásával – gátolják meg, hanem szellemi értelemben is. Nem lesz mód arra, hogy az öngondoskodásra képtelen rétegek változtatni tudjanak a sorsukon. Kirekesztettségük anyagi, erkölcsi és jogi értelemben is teljes lesz.
Nem csoda tehát, ha a kormányerők s főként az úgynevezett reformokat szorgalmazó liberálisok önmagukat tekintik a népfelséget alkotó tényezőnek. A nép, a reformok alanya, elszenvedője furcsamód nem tartozik ebbe a fogalomkörbe. A gyülekezés, a demonstráció botránypolitizálásnak minősül, a referendumra szánt kérdés pedig népszavazási álkérdésnek tekintendő. A kormányfő közölte, kötelezőnek tartaná egy érvényes és eredményes referendum döntéseit. Ez látszólag megnyugtató. Kérdés azonban, hogy Balatonőszöd óta mennyit ér az ő ígérete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.