Rómer Flóris, a nagy polihisztor

Kákonyi Péter
2007. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jel februári számában egy új sorozat körvonalai bontakoznak ki. A lap Az egyházi mecenatúra kiemelkedő alakjai címmel ezúttal a nagy polihisztorra, a Pozsonyban 1815 áprilisában született Rómer Flórisra emlékezik. Az Európa-szerte ismert tudós pap alakját és munkásságát, jelentős életművét felelevenítő írásában Lovas Orsolya végigkíséri változatos, termékeny és viszontagságokban gazdag életútját. Rómer Flóris a bencés rendben szerzetestársa, Ipolyi Arnold hatására és buzdítására kezdte el tanulmányozni a Bakony botanikai, régészeti, geológiai és néprajzi értékeit. A győri bencés gimnázium tanáraként magyart és latint, később természetrajzot tanított. 1845-től a pozsonyi akadémián lett a fizika és a mezőgazdasági ismeretek profeszszora. „Az 1848-as szabadságharcban nevét – hazafiságát bizonyítandó – Rómaira változtatta, a nemzetőrségtől indulva számos ütközetben vesz részt, a századosi rangot is megkapja, végül árulás miatt az osztrák hatóságok kezére kerül, s nyolcévi várfogságra ítélik…”
1854-ben közkegyelemmel szabadult és a bakonybéli, majd a győri rendházban élt és dolgozott. Szenvedélyes régészeti gyűjtőmunkája eredményeképpen jött létre a győri gimnázium régiségtára, amelyet 1859-ben múzeummá nyilvánítottak. Rómer Flóris ezáltal létrehozta Magyarország első vidéki múzeumát. Ekkoriban adta közre mind a mai napig sokak által olvasott és számtalan kiadást megért Bakony című könyvét, amelynek hatására a Magyar Tudományos Akadémia tagjává választották. Jelentős publikációi láttak napvilágot az egyházi emlékek búvárkodását illetően is, Rómer felismerte a régi korok épületeinek, ötvösmunkáinak és miseruháinak becsét, amelyeket a korabeli szemlélet hajlamos volt ásatag és értéktelen kacatokká minősíteni.
1861-től Rómer Flóris lett a Magyar Tudományos Akadémia irattárosa, egyúttal a pesti katolikus főgimnázium igazgatója. Egyik feladatot a másik után bízták rá. Szerkesztette az Archeológiai Közleményeket, a pesti egyetemen régészetet tanított. Előadásain – mint Lovas Orsolya leírja – „rendkívül sokoldalúan oktatott: az őskor, ókor, középkor régészete és művészettörténete egyaránt szerepelt óráin, s az ő kezdeményezésére és irányításával indult meg a magyar régészképzés…” Sokoldalúsága meghökkentő. Részt vett a Magyar Történelmi Társulat megalapításában, és az ő kezdeményezésére tartották 1876-ban hazánkban az ősrégészek és antropológusok VIII. világkongresszusát.
1877-ben Nagyváradra helyezték, és itt tevékenykedett 1889-ben bekövetkezett haláláig. „Kiadatlan, saját rajzaival illusztrált, többkötetes naplója a hazai régészet, művészettörténet és műemlékvédelem értékes forrása” – zárja a tudós pap és polihisztor színes életútját bemutató cikkét a Jel szerzője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.