Jelentkezett egy magánszemély, aki a híradásokat látva méltánytalannak tartotta az intézményre kirótt 400 ezer forintos büntetést, s vállalta, hogy kifizeti azt – tájékoztatta lapunkat Harmat György, a Heim Pál Gyermekkórház főigazgatója. – Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár tavaly harminc százalékkal csökkentette a kórház működtetésére fordított pénzt. Ilyen körülmények között minden újabb elvonás érezteti hatását, hiszen a bírságot csak a működési költségekből tudtuk volna kifizetni – tette hozzá. Ismert, az Egészségbiztosítási Felügyelet azért büntette meg a napokban a gyógyintézetet, mert ott a taj-kártya, illetve a beutaló nélkül érkező gyermekek szüleitől 5000 forintot kértek. A taj-kártya utólagos bemutatásakor a pénzt visszafizették.
– Nem pénzt akartunk behajtani, hanem csak kötelezettségünknek szerettünk volna eleget tenni, az OEP ugyanis csak a beteg társadalom-biztosítási azonosító számának ismeretében fizeti ki biztosan a kezelés költségét – fogalmazott Harmat, aki elismerte: nincs olyan rendelkezés, amelyre hivatkozva kauciót lehetne szedni betegektől, taj-kártya hiányában azonban a páciens 2000 forint kifizetésére kötelezhető, ha a kezelést igénybe kívánja venni – jegyezte meg.
Kovácsy Zsombor, a felügyelet vezetője a napokban tartott sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a kórház szabálytalanul járt el az 5000 forintos díj beszedésénél. Hangsúlyozta: a jogszabály lehetőséget ad arra, hogy a taj-kártya nélkül érkező betegek ellátásának költségét elszámolja az intézmény – igaz tette hozzá –, ilyen esetben hosszadalmasabb, és vizsgálattal jár a finanszírozás utalása.
n
Magyarázkodás receptdíj miatt. Valóban az eddig térítésmentesen kiváltható gyógyászati segédeszközök csupán egy részénél vezetik be március végétől a 300 forintos receptdíjat. Mint arról lapunk tegnap már beszámolt: szakemberek sem értették pontosan, hogy a jogalkotó miért tett különbséget a száz százalékban támogatott segédeszközök között, és miért döntött úgy, hogy némelyik után kell fizetni vényenként 300 forintot, míg mások után nem.
Daubner Mónika, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár főosztályvezetője lapunknak úgy nyilatkozott: a társadalombiztosítási rendszerben kétféle százszázalékos támogatás létezik. Általában elmondható, hogy azon termékek után nem kell fizetni, amelyek csak százszázalékos támogatással rendelhetők – például a műláb –, míg azoknál bevezetik a receptdíjat, amelyek akár kisebb támogatással is felírhatóak. Szerinte a 300 forintos pluszköltség várhatóan nem jelent majd érzékelhető többletterhet a betegeknek, hiszen gyógyászati segédeszközre ritkábban szorulnak a páciensek, mint például gyógyszerre. Ráadásul egy recepten bizonyos termékekből akár három hónapra elegendő mennyiséget rendelhet az orvos, így ezekben az esetekben is csak egyszer kell megfizetni a receptdíjat.
Jóbai Zsolt, az Orvostechnikai Szövetség alelnöke úgy látja, nincs érthető magyarázat arra, hogy miért kell fizetnie az egyiknek, míg a másiknak nem, noha mindketten száz százalékban támogatott terméket váltanak ki. Megjegyezte azt is, hogy a változás miatt a biztosítóval való elszámolást megalapozó számítógépes programokat is módosítani, majd tesztelni kellene, de erről egyelőre nem kaptak információt, noha egy hét múlva már működniük kellene.

Megvannak a matematikaérettségi hivatalos eredménye