Megváltoztak az illegális tüntetésekre vonatkozó szabályok, így már március 15-én is szabálysértésnek számít, ha valaki be nem jelentett demonstráción vesz részt, és a rendőrségi felszólításra sem hagyja el a helyszínt. Eddig csak a szervező volt büntethető, a résztvevő csak akkor, ha támadt, rongált, de ezentúl már a passzív ellenállást tanúsítók is szétzavarhatók. Aki nem megy el, 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
Vagy válogatott eszközökkel verhető.
Volt egyszer, s van is országban ma is egy szimpatikus rendőrfőnök, a neve: Gergényi Péter. Aki felháborodottan tagadta, hogy október 23-án kollégái viperát (teleszkópos acélbotot) alkalmaztak volna a demonstrálók „megfékezésére”. A vérengzésben részt vevő rendőrök egyikén sem volt azonosító, az arcukat pedig a terrorelhárításnál használt maszkokkal fedték le. Ezek mind azt a célt szolgálták, hogy a rendőrök még véletlenül se legyenek felelősségre vonhatóak.
De hogyan került a nem rendszeresített vipera a rendőr kezébe? „49. § (1) A rendőr a szolgálatban rendszeresített, vegyi vagy elektromos sokkolóeszközt, illetőleg rendőrbotot vagy kardlapot alkalmazhat” – fogalmaz a rendőrségi törvény. A rendőrbot nincs pontosan definiálva, mindenesetre a magyar rendőrségnél nincs rendszeresítve a golyós végű, teleszkópos vipera.
A rendőrség szolgálati szabályzata csak annyiban módosítja a képet: „55 § (2) A rendőrbottal (gumibot, tonfa) egy tekintet alá esik minden más alkalmi eszköz, amelynek hatása a rendszeresített rendőrbotéval azonos.” Annak eldöntése tehát, hogy a vipera alkalmazható-e, szakértői és nem jogi kérdés. A rendőrök ennek ellenére tisztában lehetnek azzal, hogy mi szabályszerű és mi nem, hiszen a viperázáson kapott karhatalmisták oldalán – a felvételek tanúsága szerint – egytől egyig ott lógott a szolgálati tonfa vagy gumibot is.
Miután a rendőröknél nincs rendszeresítve a vipera, azt maguk szerzik be. Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány szerint a „piacon lehet ilyet vásárolni”, de azt nem tudta megmondani, hogy a rendőrök pontosan hol szerezték be ezeket.
– Nem szerepel a rendőrség eszköztárában a vipera, vagy legalábbis nem így hívják – mondta Gergényi Péter, Budapest rendőr-főkapitánya az akkori sajtótájékoztatón. „Bizonyos egységeknek van rendszeresített [eszköz], de más az, ami a kínai piacon kapható, és más a miénk. És mi nem viperának nevezzük, hanem teljesen más a neve. Kérném szépen, mindent, ami a saját élete, testi épsége megőrzése érdekében adott esetben még fegyverrel egy tekintet alá is esik – így fogalmaz a törvény –, használhat” – nyilatkozta akkoriban Gergényi.
Akkor menjünk el mi is a józsefvárosi piacra, és nézzük meg, hogy mit kaphat ott a hétköznapi vásárló, adott esetben rendőr. Legyünk civilben, ugyanakkor nem árt a határozott fellépés, borostás arc és a fekete, hosszú bőrkabát sem.
A vipera, hivatalos néven taktikai tükörtartó (TTT) vagy a rendőri szakzsargon szerint teleszkópos bot veszélyes kézifegyver, amellyel bénító ütést lehet mérni, de akár halálos sérülést is okozhat. Pszichológusok szerint birtoklása a félelemérzettel vagy a biztonságérzet hiányával magyarázható, a vipera tartói, illetve használói nagy arányban a fegyvert hatalmi szimbólumnak tekintő, önértékelési zavarokkal küzdő fiatal férfiak.
A piac egyik bejáratánál tábla: egy revolver rajza van áthúzva. Belépni fegyverrel nem lehet. És kifelé…? Szinte rögtön egy lovagkardokat, pallosokat, szamurájkardokat árusító kínai fiatalember standjához lépek. Több száz kést, szuronyra emlékeztető hegyes tárgyat, bajonettet látok. Meg is tapintok egyet-kettőt. Nem műanyagból vannak, hegyesek, élesek.
– Kell más? – kérdezi tőlem a magyarul nagyon keveset tudó, alacsony fiatalember. Kicsit megmozgatom a szemeimet, hogy láthassa, a biztonságos üzletkötés számomra is fontos, majd megkérdem, hogy viperája van-e? És most az jön, amire legkevésbé sem számítottam. A férfi lép kettőt, majd a szemközti fehérneműárus standjához lép, lehajol, egy ruhahalom alá nyúlva kivesz valamit, és a kezembe nyomja. Jó nehéz. Kicsit kihúzom, kétségtelen, a fekete viaszosvászon tokban egy fekete színű fém teleszkópos bot található. Mivel ez nem az a helyzet, amikor azt mondhatom, hogy köszönöm, csak kíváncsi voltam, üzletet kötünk. Ezerötszáz forintot fizetek érte…
Van itt büfé áthúzott malacfejjel mohamedánoknak, mobiltelefonok százai, Cartier óra 3500 forintért és illemhely, amelynek bejáratán „A díj csak 1X jogosít használatra” feliratú tábla van. Rátérve idejövetelem céljára: már négyszáz és ötezer forint közötti áron vásárolhatnék túlélőkéseket, némelyik penge éle a huszonöt centit is eléri, bokszert nyolcszáz forintért, „kihga ninja” feliratú három- és ötágú dobócsillagot is, amely szintén emberélet kioltására alkalmas. Itt a dobócsillagárus standjánál nemigen foglalkoznak velem, a kínai aszszonyság éppen számlát állít ki. A magyar úr bajonetteket vásárolt nála, a végösszeg negyvenhétezer forint. Kezembe veszek egy CCCP feliratú közepes kést, mire az eladó odaveti: – Ha veszel sok, lenni olcsó.
Jól megférnek itt a népművészeti tárgyakat áruló határon túli árusok, a hímzéseket, terítőket kínáló nyugdíjas nénik, a játékosok, órások, késesek, parfümárusok. Arab ételek illata tolong, majd egy nálam egy fejjel alacsonyabb magyar férfi lép elém, s csak annyit kérdez: – Számla…? – Nem, nem – hárítom el tolakodó kérdését, mire mondja: bármit megszerez, amire szükségem van. – Hát éppen lenne itt valami, de ugye, nem vagy nyomozó? – förmedek rá barátságtalanul. Kicsit meghökken s azt mondja, nem, dehogy, majd végignéz magán, s felkiált: – A fene egye meg ezt a bőrkabátot! Dehogy vagyok én rendőr!
– Sokkoló kellene – mondom neki foghegyről, mire szemrebbenés nélkül kérdi, milyen és mennyi. Otthagy, és a lelkemre köti, hogy várjam meg.
Sokkoló. Az elektromos sokkoló vitatott és ellentmondásos fegyver. Nagyfeszültségű, de rendkívül csekély áramerősségű eszköz, amely megbénítja a központi idegrendszert, blokkolja a mozgatóizmokat, ezáltal a célszemély cselekvésképtelenné válik. Szakszerű alkalmazás esetén – a behatási időtartamot betartva – az egészségre veszélytelen, maradandó károsodást nem okoz. Ellenkező esetben viszont légzőizomgörcsöt, vakságot, esetleg gerincvelő-károsodást okozhat. Több fajtája ismert: létezik közvetlen érintéses vagy kilőhető elektródás, továbbá övbe, pajzsba szerelt változat is. A kilőhető elektródás típus (taser) 3–5 méterig hatásos. Hatékonysága megközelíti egy harmincnyolcas kaliberű lőfegyverét.
Emberem visszajön, majd egy eldugottabb helyre invitálva két dobozt vesz elő a zsebéből. Benne a sokkolók.
– Olasz – mondja nekem nyomatékul. Forgatom, mint egy szájharmonikát, nem láttam még hasonlót sem. Ötezer forint lenne darabja, de mivel nincs szándékomban sokkolót venni, mit mondhatnék válaszként? – Ha gyengélled, van erősebb is! Mennyi kell? Tíz, húsz vagy száz? – próbál hatni rám újdonsült ismerősöm. Behúzott nyakkal már távozni készülök, mire már négyezerért is ideadná.
– Beszerzésre kértek, de elbizonytalanodtam, nem tudom, hogy milyen típus kellene. A megbízót hívtam, míg te a szajrét hoztad, de ki van kapcsolva – mondom neki mind a 184 centim és kilencvenöt kilóm súlyával. Megszabadulok tőle, de az üldözési mániám még jó ideig tart, olyannyira, hogy az eldugott helyen található kínai kifőzdében vietnami menüt kérek: szójapörköltet tengeri algával, szalonnával és égnek meredő csirkelábakkal.
A rendőrségi jogszabályból az is kiderül, hogy a rendőrség még nem vetett be mindent, ami az arzenálban van: a szolgálati kutyák, az elfogóháló, a kardlap, az útzár, az elektromos sokkoló, valamint a „járműkötelékes tömegoszlatás” még hátravan. Hiszem azt, hogy erre nem fog sor kerülni. A kínai piac várja az egyéni felszerelésüket bővíteni akaró rendőröket és a demonstrációk lejáratására készülőket is.

Ezzel a technikával bújtatják Magyar Pétert a mentelmi jog mögé