A bankok nem érzik a megszorítást

A megszorítások ellenére kimagaslóan sikeres évet zártak tavaly is a hazai bankok, amelyek jövedelmezősége háromszorosa volt az uniós átlagnak – derül ki a Pénzügykutató Zrt. jelentéséből. A kutatók arra is felhívták a figyelmet, hogy a kormány által sokat emlegetett nyolcezermilliárd forintos uniós támogatás a valóságban lényegesen kevesebb lesz.

Szabó Eszter
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kiemelkedő haszonnal zárta a tavalyi évet is a magyar bankszektor, amely jövedelmezősége annak ellenére fennmaradt, hogy a nyereségét a különadó némileg megnyirbálta – derül ki a Pénzügykutató Zrt. legfrissebb jelentéséből. Eszerint a hazai pénzintézetek a múlt évben is jelentős kamatjövedelemre tettek szert: 3,7 százalékos átlagos kamatmarzsuk mintegy háromszorosa volt az uniós átlagnak. A bankok 22 százalékos tőkearányos jövedelmezőséggel zárták a múlt esztendőt, ami másfél-kétszer olyan jó megtérülést biztosított a tulajdonosoknak, mint az euróövezet más országaiban. A kutatók az uniós támogatásokkal kapcsolatos túlzott reményeket alaposan lehűtötték. A 2007–2013-ra előirányzott, sokat emlegetett nyolcezermilliárd forintos forrás egy része nem uniós támogatás, hanem hazai ráfordítás, s a teljes összegből le kell vonni a kötelező befizetéseket – mutat rá a Pénzügykutató jelentése, amely megjegyzi azt is, hogy a nemzetközi tapasztalatok szerint az uniós támogatások tényleges felhasználása soha nem éri el az elvi lehetőség mértékét. Mindezt beszámítva a támogatásokból befolyó bevétel a GDP-hez viszonyítva olyan mértékűre zsugorodik, ami felelős politikusokat nem csábíthat könnyelműségre – teszik hozzá a kutatók.
A Magyar Nemzeti Bank által a múlt hét végén közzétett folyó fizetési mérleg kimutatásával kapcsolatban az intézet tegnap veszélyes átrendeződésre hívta fel a figyelmet. Tavaly 1,2 milliárd euróval kevesebb működő tőke érkezett hazánkba, mint egy évvel korábban, ám ez a kutatók szerint még a kisebbik probléma. Jóval nagyobb aggodalomra ad okot a beérkező tőke összetétele, a visszaforgatott profit mértéke ugyanis a felére esett vissza, s ezt a kutatók kedvezőtlen jelként értékelték. A jelentés arra is emlékeztet, hogy a zöldmezős beruházások vonzásában hazánk tavaly lemaradt a környező országoktól. Összességében a jelentés szerint olyan folyamatok zajlottak le tavaly, amelyek a külföldi befektetők elbizonytalanodását mutatják. A Pénzügykutató ez évre vonatkozó előrejelzése azt mutatja, az egyensúly javulásáért súlyos árat kell fizetni: a gazdasági növekedés üteme 2,5 százalékra lassul le, az infláció éves átlagban eléri a 6,8 százalékot, a reálkeresetek 4,5 százalékkal csökkennek, a háztartások fogyasztása pedig egy százalékkal esik vissza.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.