Az EU nem kedvez a kárpátaljai magyaroknak

Uniós csatlakozásunk óta csak speciális vízum birtokában vállalhatnak nálunk munkát a kárpátaljai magyarok, s vízumkérelmükhöz úgynevezett támogató dokumentumok is szükségesek – mindez tovább nehezíti a határon túl élők magyarországi munkavállalását. Míg 2005-ben 7560, 2006-ban már csak 2090 ukrán állampolgár dolgozott nálunk munkavállalási engedéllyel.

Varga Attila
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Igen nagy a szakadék a magyarországi és az ukrajnai életszínvonal között, s európai uniós csatlakozásunkat követően a határ most még inkább elszigeteli az anyaországtól a Kárpátalján élőket. A kárpátaljai magyarok számára tehát Magyarország EU-csatlakozása vízumkényszert jelent. Az ukrán útlevélhez jutás drága mulatság, szintúgy a vízumkérelem, s nehezen szerezhetők be a magyarországi papírok, így szinte kilátástalan azok helyzete, akik hivatalosan szeretnének munkát vállalni nálunk. Sokan a megnövekedett költségek miatt nem váltják ki ukrán útlevelüket, s nem kérnek munkavállalási vízumot.
A Foglalkoztatási és Szociális Hivatal adatai szerint Magyarországon 2005-ben 7560 ukrán állampolgár dolgozott munkavállalási engedéllyel, a ténylegesen munkát vállalók számára vonatkozóan azonban még megbízható becslések sem léteznek. Mint a hivataltól megtudtuk, tavaly már csak 2090 volt a kiadott engedélyek száma.
Az ukrajnai munkavállalók nemzetiségére vonatkozóan nincs nyilvántartás Magyarországon, csak sejthetjük, hogy körükben enyhe többségben lehetnek a magyarok. A nálunk boldogulni igyekvők körében a fizikai munkások vannak túlnyomó többségben, ezen belül is mindenekelőtt az építő- és a mezőgazdasági idénymunkások. Nyaranta egyre nagyobb számban fordulnak elő a kárpátaljaiak a Balaton vidékén is; üzletekben, vendéglátó-ipari egységekben, szállodákban alkalmazzák őket előszeretettel.
Sok esetben nem is világos a kárpátaljai vízumkérelmezők számára, hogy a Magyar Köztársaság ungvári főkonzulátusának vagy a beregszászi kirendeltségének a munkatársai a különböző típusú vízumok igénylése esetén milyen támogató dokumentum csatolását kérhetik. A schengeni egyezmény tagállamaiban kialakult gyakorlat szerint a külképviseletek a vizsgálat során az utazás célját és megalapozottságát hitelesen igazoló támogató dokumentumok bekérésére helyezik a hangsúlyt, ez egyébként jócskán megnöveli a kérelmezők költségeit is. Látogatási célú, C típusú vízumkérelem esetén a meghívó magyar fél személyi igazolványának és lakcímkártyájának fénymásolata szükséges, többszöri beutazást lehetővé tévő látogatóvízum-kérelem esetén, ha a kérelmező rokoni kapcsolatban áll a meghívóval, akkor az azt igazoló születési anyakönyvi kivonatok egyszerű másolatait is elkérik.
A munkavállalói vízum esetén bonyolódik a helyzet, munkaszerződéssel, valamint szállásigazolással vagy bérleti szerződéssel kell az igénylőnek rendelkeznie, s ebben az utóbbi esetben a bérbeadótól egy három hónapnál nem régebbi ingatlantulajdoni lapot is be kell szerezniük. A lakásbérleti szerződést a feleknek személyesen alá kell írniuk, és két tanúnak hitelesítenie kell a dokumentumot. Fontos feltétel, hogy a lakásbérleti szerződést a bérbeadó részéről minden, a tulajdoni lapon szereplő tulajdonosnak, illetve haszonélvezőnek alá kell írnia. Így a dokumentumok beszerzéséhez legalább egyszer Magyarországra kell utaznia a kérelmezőknek.
A munkavállalási vízumok díja 30–50 euró között mozog, csaknem egynegyede-fele az ukrajnai 123 eurós, mintegy 30 ezer forintnyi átlagkeresetnek.
Egy neve elhallgatását kérő férfi szerkesztőségünknek elmondta: már több éve dolgozik Magyarországon. Bonyolultnak és rendkívül időigényesnek tartja a munkavállalási célú tartózkodási vízum és engedély megszerzését, ami sokszor két hónapig is eltart. Ismerete szerint a kárpátaljaiak főként az építőiparban helyezkednek el, ahol mindezek ellenére érdemes munkavállalási engedélyért folyamodni, nem éri meg feketén dolgozni, mert ez esetben a munkavállaló ki van téve munkáltatója kénye-kedvének, és állandó rendőrségi razziákra is számíthat. Jóval többen lehetnek azok, akik engedélyek nélkül vállalnak munkát hazánkban, szakemberek szerint a kertekben és a háztartásokban dolgozók nagy többsége nem bejelentett munkavállaló.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.