Balfácán bankrablók angol módra

Varga Klára
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jön a híres, valamiért jóképűnek tartott sztár a filmben, pisztoly a kezében, öl, rabol, zsarol, gyújtogat, mi meg drukkolunk neki. A hétköznapi izgalmak túlnőttek a kiagyalt borzongásokon, néha úgy is tűnik, egyszerűbb profi módon kirabolni egy nyugati bankot, mint lepapírozni valamit a magyar bürokrácia útvesztőiben, ahol még a legkeményebb maffiózóról is könnyen kiderülne, hogy teszetosza balfácán. Míg különféle okokból hosszú órákat tölt a magyar lakosság olyan filmek megtekintésével, amelyeknek szinopszisát öt perc után sms-ben meg tudná írni, szociálpszichológusok hada azon aggódik, hogy ugyanezek a filmek a veszélyt veszélytelennek, a halált és a szenvedést súlytalan és következmények nélküli eseménynek mutatják, a devianciát pedig azonosulásra alkalmas modellnek, s ezzel ártanak a fiatalok személyiségfejlődésének.
Ezeknek az aggodalmaknak persze van is alapjuk, csakhogy a nyíltan vagy burkoltan agresszív filmek legfőbb célja éppen a tévénézők millióinak féken tartása. Gyakran jogos, ám elérhetetlen vágyaikat elutasítandó devianciává maszatolja a filmbeli történet és nézőpontja, valamint a szimpatikus főszereplő személye, s a film végére mindenki belátja, leghelyesebb, ha marad a fenekén, és nyeli tovább a békát, amíg jól van dolga.
Az angol tévések úgynevezett reality műsora, amelyet a magyar közönség IQ-bajnok banditák címmel láthatott a Cool TV műsorán, látszólag szembemegy a trendekkel. Térfigyelő kamerák felvételeiből válogatva mutatja be, hogy a rablás és a szökés egyáltalán nem olyan problémamentes, mint az akciófilmekben. Az egyik bankrabló például elfelejtette, hogy az ajtó befelé nyílik, nem kifelé, és nem tudott rajta kijutni a zsákmánnyal. Egy másik már a bank bejáratánál kiejtette a kezéből a rablott pénzt. Két elszánt fiatal szemlyuk nélküli símaszkban próbált kirabolni egy fűszerüzletet. Egy bolti szarka pornólapok helyett három ingyenes vidéki hirdetési lapot zsákmányolt a nagy kavarodásban, amelyet ő maga idézett elő. Egy rablót egy hipermarketben tojással, babkonzervvel és két gallon tejjel, valamint a húsospult deszkájával soroztak meg a vásárlók, míg végül az életéért könyörgött. Két betörő a kéményen át akart bejutni a kifosztandó épületbe. Az egyik a kéménybe szorult, és többórás munkával tudták kivágni onnan a tűzoltók, a másik egy étterem nyitott tűzhelyében landolt. A dobogó legfelső fokára az a kollégájuk állhatott, aki egy ház tetejéről egy vezetéken lemászva akart menekülni. Mászott, mászott az utcák fölött, csak azt nem látta, hogy éppen alatta álldogálnak a zsaruk, kitartóan figyelemmel kísérve a mutatványt.
A műsor súlyos szépséghibája az volt, hogy az angolok is találtak maguknak egy Juszt Lászlót, akinek sehogysem állt jól a kitartó poénkodás a balfácánok rovására. Azért nem, mert rideg, agresszív és cinikus személye nem a békés, megbízható többséget testesítette meg szemben a bajkeverőkkel, hanem a többnyire arctalan hatalmat, amely előszeretettel irányítja el a figyelmet saját ténykedéséről, és minden alkalmat megragad, hogy fenyegető agresszivitását a kisemberrel szemben kifejezze.
(IQ-bajnok banditák, Cool TV.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.