Civil Akadémia indul útjára a jövő alakításáért

Pergőtűzszerűen érik a társadalmat a kormányzat által erőszakolt értelmetlen változtatások, csonkítások. Így talán sohasem volt akkora szükség az állampolgárok jobb eligazodására a tudományos, történeti összefüggések szövevényes rendszerében, mint ma. Erre a hiánypótlásra vállalkozik a Civil Akadémia, amely csütörtökön indul útjára a fővárosi Polgárok Házában. Április 5-től kéthetente hallgathatják az érdeklődők a neves hazai tudósok, szakemberek előadásait a Visi Imre utca 6.-ban este hat órától.

2007. 04. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy nagyobb tárgykörben hirdette meg a Szövetség a Nemzetért Alapítvány Civil Akadémiája az előadás-sorozatot. Az első „csomag” a magyar történelem, a vallás, az egyházak és az erkölcs témakörét öleli fel. A második vonulat alkotmányos berendezkedésünk legfontosabb elemeit taglalja, a harmadik az ország gazdasági, környezetvédelmi helyzetében való eligazodást szolgálja, míg a negyedik gondolati egység az oktatási, az egészségügyi és a szociális kérdésekben történő tisztánlátáshoz nyújt segítséget. A szervezők vállalt célja, hogy megvilágítsák azokat a társadalmi-gazdasági összefüggéseket, amelyek sokszor rejtve maradnak az emberek előtt, akik kiszolgáltatottabbakká válhatnak az agreszszív hatalmi praktikákkal szemben. Olyan tudósokat, közéleti személyiségeket hívtak meg tehát a Civil Akadémia kurzusaira, akik tudományos igénnyel és alapossággal, ám közérthetően, a történeti dimenziókat feltárva adhatnak támpontokat a mai szomorúan időszerű problémahalmaz feldolgozásához.
Az április 5-i nyitóesten Tőkéczki László történész A történelem az élet tanítómestere és Koltay Gábor filmrendező Miért fontos a történelmünk ismerete? című eszmefuttatásaival indul a sorozat. Rá két hétre, április 19-én Máthé Gábor egyetemi tanár a hazai jogállamiság kialakulásáról szóló gondolatait adja közre, majd Horváth Attila jogtörténész referátuma következik Alkotmány-e a Magna Charta és az Aranybulla? címmel. Május 3-án Csath Magdolna és Bogár László közgazdászok lépnek a katedrára. A globalizációnak a magyar gazdaság versenyképességére gyakorolt hatásáról, illetve a rendszerváltozás, az integráció és a világgazdaság kérdéseiről fejtik ki véleményüket. A negyedik nagy témakör nyitánya május 17-én lesz, amikor Pálinkás József akadémikus, volt oktatási miniszter ad elő a humán erőforrások gazdasági jelentőségéről. Ugyanezen az estén Szollár Lajos egyetemi tanár vall az egyetem és az értelmiség viszonyrendszeréről. A 2008. április 28-án záruló Civil Akadémia további előadásai is rotációs formában, felváltva járják körül a négy nagy témakört. Így május 31-én Róna-Tas András nyelvész-akadémikus és Bertényi Iván történészprofesszor, június 14-én Zlinszky János volt alkotmánybíró és Tarlós István fővárosi Fidesz-frakcióvezető, majd június 28-án Járai Zsigmond nemrég leköszönt jegybankelnök és Lóránt Károly közgazdász előadásai következnek. A nyári szünet előtti utolsó estre július 12-én kerül sor, amikor Baranyi Károly, a Nemzeti Pedagógus Műhely elnöke, valamint Hardy F. Gábor jogtanácsos lesznek a Civil Akadémia vendégelőadói.
Az augusztus 30-án induló őszi kurzuskezdettől olyan jeles tudományművelők lépnek színre a Polgárok Házában, mint Závodszky Géza, Salamon Konrád, Szerencsés Károly, Barsi Balázs történészek és Kosza Ida pszichiáter. A jogi szaktekintélyek közül Jobbágyi Gábor egyetemi tanár, Morvai Krisztina egyetemi docens, a Civil Jogász Bizottság elnöke, Völgyesi Miklós társelnök, volt legfelsőbb bírósági tanácselnök, Kabódi Csaba tanszékvezető egyetemi docens és Gaudi-Nagy Tamás európai jogi szakértő számol be a legújabb fejlemények jogi hátteréről. Az akut egészségügyi gondokról Mikola István volt miniszter, Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke nyújt körképet, míg a szociális feszültségek gyökereit Kopp Mária és Bagdy Emőke pszichológusok, Harrach Péter volt családügyi miniszter, Skrabski Árpád szociológus, Hablicsek Gábor demográfus, Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese és Bús Balázs óbudai polgármester tárja fel. A felsőoktatást Fóthi Ákos egyetemi docens, a mezőgazdaság és a környezetvédelem perspektíváit pedig Ángyán József professzor, Hantó Zsuzsa egyetemi docens, Láng István és Petz Ernő akadémikusok írják le tudományos igénnyel a Civil Akadémián. Az egy évig működő szabadegyetem természetesen ingyen látogatható a Polgárok Házában. A szervezők remélik, hogy mindazok érdeklődését felkeltik az előadások, akik nem akarnak tehetetlen szemlélői lenni a mai Magyarországon zajló folyamatoknak, hanem a maguk ereje és megerősített tudása révén alakítani is kívánják a közös jövőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.