Négy nagyobb tárgykörben hirdette meg a Szövetség a Nemzetért Alapítvány Civil Akadémiája az előadás-sorozatot. Az első „csomag” a magyar történelem, a vallás, az egyházak és az erkölcs témakörét öleli fel. A második vonulat alkotmányos berendezkedésünk legfontosabb elemeit taglalja, a harmadik az ország gazdasági, környezetvédelmi helyzetében való eligazodást szolgálja, míg a negyedik gondolati egység az oktatási, az egészségügyi és a szociális kérdésekben történő tisztánlátáshoz nyújt segítséget. A szervezők vállalt célja, hogy megvilágítsák azokat a társadalmi-gazdasági összefüggéseket, amelyek sokszor rejtve maradnak az emberek előtt, akik kiszolgáltatottabbakká válhatnak az agreszszív hatalmi praktikákkal szemben. Olyan tudósokat, közéleti személyiségeket hívtak meg tehát a Civil Akadémia kurzusaira, akik tudományos igénnyel és alapossággal, ám közérthetően, a történeti dimenziókat feltárva adhatnak támpontokat a mai szomorúan időszerű problémahalmaz feldolgozásához.
Az április 5-i nyitóesten Tőkéczki László történész A történelem az élet tanítómestere és Koltay Gábor filmrendező Miért fontos a történelmünk ismerete? című eszmefuttatásaival indul a sorozat. Rá két hétre, április 19-én Máthé Gábor egyetemi tanár a hazai jogállamiság kialakulásáról szóló gondolatait adja közre, majd Horváth Attila jogtörténész referátuma következik Alkotmány-e a Magna Charta és az Aranybulla? címmel. Május 3-án Csath Magdolna és Bogár László közgazdászok lépnek a katedrára. A globalizációnak a magyar gazdaság versenyképességére gyakorolt hatásáról, illetve a rendszerváltozás, az integráció és a világgazdaság kérdéseiről fejtik ki véleményüket. A negyedik nagy témakör nyitánya május 17-én lesz, amikor Pálinkás József akadémikus, volt oktatási miniszter ad elő a humán erőforrások gazdasági jelentőségéről. Ugyanezen az estén Szollár Lajos egyetemi tanár vall az egyetem és az értelmiség viszonyrendszeréről. A 2008. április 28-án záruló Civil Akadémia további előadásai is rotációs formában, felváltva járják körül a négy nagy témakört. Így május 31-én Róna-Tas András nyelvész-akadémikus és Bertényi Iván történészprofesszor, június 14-én Zlinszky János volt alkotmánybíró és Tarlós István fővárosi Fidesz-frakcióvezető, majd június 28-án Járai Zsigmond nemrég leköszönt jegybankelnök és Lóránt Károly közgazdász előadásai következnek. A nyári szünet előtti utolsó estre július 12-én kerül sor, amikor Baranyi Károly, a Nemzeti Pedagógus Műhely elnöke, valamint Hardy F. Gábor jogtanácsos lesznek a Civil Akadémia vendégelőadói.
Az augusztus 30-án induló őszi kurzuskezdettől olyan jeles tudományművelők lépnek színre a Polgárok Házában, mint Závodszky Géza, Salamon Konrád, Szerencsés Károly, Barsi Balázs történészek és Kosza Ida pszichiáter. A jogi szaktekintélyek közül Jobbágyi Gábor egyetemi tanár, Morvai Krisztina egyetemi docens, a Civil Jogász Bizottság elnöke, Völgyesi Miklós társelnök, volt legfelsőbb bírósági tanácselnök, Kabódi Csaba tanszékvezető egyetemi docens és Gaudi-Nagy Tamás európai jogi szakértő számol be a legújabb fejlemények jogi hátteréről. Az akut egészségügyi gondokról Mikola István volt miniszter, Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke nyújt körképet, míg a szociális feszültségek gyökereit Kopp Mária és Bagdy Emőke pszichológusok, Harrach Péter volt családügyi miniszter, Skrabski Árpád szociológus, Hablicsek Gábor demográfus, Morvayné Bajai Zsuzsanna, a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökhelyettese és Bús Balázs óbudai polgármester tárja fel. A felsőoktatást Fóthi Ákos egyetemi docens, a mezőgazdaság és a környezetvédelem perspektíváit pedig Ángyán József professzor, Hantó Zsuzsa egyetemi docens, Láng István és Petz Ernő akadémikusok írják le tudományos igénnyel a Civil Akadémián. Az egy évig működő szabadegyetem természetesen ingyen látogatható a Polgárok Házában. A szervezők remélik, hogy mindazok érdeklődését felkeltik az előadások, akik nem akarnak tehetetlen szemlélői lenni a mai Magyarországon zajló folyamatoknak, hanem a maguk ereje és megerősített tudása révén alakítani is kívánják a közös jövőt.

A részeges szegedi karatés rátámadt egy férfira, de olyat kapott, hogy padlót fogott – videó