Duray ismertette a teendőket

A szlovák sajtó még mindig nem érti, miként történhetett, hogy Bugár Béla alulmaradt az elnöki csatában Csáky Pállal szemben, de a politológusok elemzése alapján már nem rémisztgeti olvasóit a „radikalizálódó” Magyar Koalíció Pártjával. Bugár Béla azonban nehezen viseli el a szavazás eredményét, továbbra is elutasít mindennemű együttműködést Csáky Pállal.

Neszméri Sándor
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Most a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) a legfontosabb feladata elemezni a párt elmúlt nyolc évének tevékenységét, de azzal párhuzamosan fel kell mérnie azt is, milyen gazdasági-szociális körülmények között élnek a szlovákiai magyarok, hogy aztán a régiók politikusaival, polgármestereivel közösen hatékony programot tudjon megfogalmazni a helyzet javítása érdekében. Duray Miklós, az MKP stratégiájáért felelős alelnök fejtette ki a párt teendőit a szlovák újságírók kérdésére válaszolva azon a pozsonyi sajtótájékoztatón, amelyen Csáky Pál elnök bemutatta legközelebbi munkatársait, vagyis a magyar párt új országos elnökségét. Duray válasza láthatóan meglepte a szlovák sajtó képviselőit, merthogy ők – korábban többszörösen prezentált előítéleteik szerint – valószínűleg az alelnök autonómiakoncepciójának ismertetését várták volna a kérdésre. Csáky Pál – érezve a szlovák sajtó némi döbbenetét – nem kis éllel meg is jegyezte: lám, ma sem kiáltottuk ki az autonómiát, s mindenkit megnyugtatok, holnap sem kell majd erről beszámolniuk.
A szlovák nyilvánosság szemében a „Duray-fóbia” újabb hullámát ezúttal leginkább Bugár Béla élteti, aki a közgyűlésen elszenvedett vereségét követően folyamatosan hazugsággal vádolja Csákyt, a szlovák sajtónak pedig arról beszél, az új elnök nehéz koloncot vett a nyakába, amikor „szövetkezett” Durayval.
Őllős László politológus szerint „érthető, hogy Bugár Béla tisztázni szeretné magát azon vádak alól, hogy Világi Oszkár és lobbi-csoportja befolyása alatt állt, de egyértelmű, hogy a sértettség beszél belőle, arra pedig nem is gondol, hogy az elnökválasztási kampányt teljesen lebecsülte. Bugár nem járta a járásokat korteskedve önmaga mellett, s a közgyűlésen is teljesen semleges szöveggel állt a küldöttek elé, víziók nélkül, pedig a pártban érezhető volt a változás iránti igény”. Csáky Pál mindezek ellenére a sajtótájékoztatón is felkínálta az együttműködést Bugárnak, aki azt – újra a szlovák sajtón keresztül üzenve – elutasította.
Bugár „vádjai” alapján az MKP-izolálást kezdeményezte Vladimie Palko egykori belügyminiszter, kereszténydemokrata politikus, javasolva, hogy Dzurindáékkal egyetemben függesszék fel az ellenzéki együttműködést a magyarokkal, „amíg ki nem derül, mit is akarnak”. Dzurindáék azonban „nevetségesnek” minősítették a kezdeményezést. Ezzel szemben Mikulás Dzurinda a „tisztesség és a politikai kultúra nevében” arra szólította fel Robert Fico kormányfőt, végre határolódjon el Ján Slotától, mert Szlovákia miniszterelnöke mégsem hagyhatja szó nélkül, hogy koalíciós partnere egy parlamenti párt elnökéről úgy nyilatkozzon, hogy „az egy szemét”, ahogy tette ezt Slota Csákyval kapcsolatban.
A pozsonyi Új Szó megszólította Világi Oszkárt is, aki „kellemetlen meglepetésnek” nevezte, hogy az MKP elnökválasztásának „kulcsfigurája” lett. Világi szerint „könnyű sugallni, hogy valaki a gazdasági lobbi befolyása alá került, nehezebb ellene védekezni”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.