Irodalom

Fehér Béla
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1. Hunyd be a szemed, és képzeld magad elé a költőt – akit vagy leszúrtak, vagy lelőttek, és nem tudjuk, hová földeltek el –, amint éppen a szülői ház felé szekerezik. Régen járt otthon. Vézna madárteste köpenybe burkolózva rázkódik a bakon, a mogorva kocsis mellett, s éppen azt számolgatja, vajon mikor is látta utoljára az édesanyját. De mindjárt eszébe jut egy sokkal fontosabb kérdés: miként szólítsa majd meg? Persze esze ágában sincs megbántani, figyelmes lesz, és gyöngéd, s valami olyat mond majd neki, amivel bearanyozza a drága, jóságos szívét. Hogy szó szerint mit, azt most hirtelen nem is tudja eldönteni. Csupa közhely jut az eszébe. Bosszankodik, megint kénytelen lesz rögtönözni. Miközben ezen rágódik, a lovak ugráló hátát figyeli. Később megpróbálja elképzelni az érkezés oly nagyon várt pillanatait. A drága mama bizonyára ölelésre tárja majd a karját. Mindig ezt teszi. Bizony, azok a karok vigyáztak rá gyermekkorában, azok ringatták a bölcsőt, később is azok óvták minden bajtól. Lám, milyen kegyetlen az élet, hogy engedi az embert megöregedni. Maga elé motyogva mondatokat fogalmaz, hasonlatokat talál ki a gyermeki szeretet kifejezésére. Annyira belefeledkezik a gondolataiba, hogy közben a szekér elhagyja azt a gémeskutat, ami az imént még meszsze előttük látszott. Csodálkozik is a költő, hogy ennyi idő eltelt, mert neki legfeljebb egy pillanatnak tűnt.
Egy óra múlva áll meg a szekér a ház előtt. Az udvar üres, sehol egy lélek. A költő homlokán az aggodalom felhője úszik át. Csak nincs valami baj? Beszalad a házba. A konyha is üres. Betaszítja a kis szoba ajtaját, belép, s abban a pillanatban meglátja a mamát. Könnybe lábadt szemmel, tárt karokkal siet a fia felé, aki lázasan magához öleli, s persze egy hang se jön ki a száján. Csak ölel, ölel, és egyetlen szó sem jut az eszébe.
Feladat: vegyünk elő tollat, papírt, és próbáljunk a soványka történetből verset fabrikálni!

2. Amikor Maud visszatért a szobájába, egy úr lépett ki a szekrényéből, pizsamában, fején egy ízléses zöld selyem lámpaernyővel, és barátságosan mosolygott.
– Bocsánat – mondta, és udvariasan megemelte a lámpaernyőt –, nevem Rejtő Jenő…
A leány csak most lett úrrá zsibbadt idegein. Az ajtóhoz hátrált. Az ismeretlen bizonyára őrült.
– Mit akar itt? Hogy került a szekrényembe?
– Kérem önt – mondta az őrült idegen –, ne kiáltson, mert ezzel vesztét okozná egy jólelkű, vidám embernek, aki amúgy is nyomban távozik.
– Hogy került a szekrényembe?
– A… szobából…
– Eh! Nem így értem!
– Az ablakon keresztül jöttem. Hajnalban. Egy Voronyezs környéki vendégszerető munkatáborból szöktem meg. Pedig nagyon kedvesen marasztaltak!
– Micsoda? Megszökött?
– Engedelmével, igen. Súlyos betegen feküdtem a nagykátai kórházban, oda kézbesítették a meghívót, mégpedig nyilas feljelentés alapján. Nem lehetett neki ellenállni. Rögtön csomagoltam, és irány Voronyezs!
– Ön valószínűleg hazudik – legyintett a lány.
– Csakugyan kínos látszat. Ráadásul 1943 első napján vagy lelőttek, vagy megfagytam, esetleg agyonvertek. Hirtelen nem is tudom, de egyik se kellemes. Nem emlékszem, hol kapartak el.
Mivel a nő nem felelt, Rejtő letette a fejére hullott lámpaernyőt, meghajolt és elindult az ajtó felé.
Feladat: próbáljuk meg folytatni a jelenetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.