Ismét magyar szavak az űrből

Sikeresen összekapcsolódott a Charles Simonyit szállító Szojuz TMA–10 a Nemzetközi Űrállomással. Az asztronauta magyarul köszöntötte testvérét és az első hazai űrhajóst, Farkas Bertalant, holnapután pedig a Puskás Tivadar Távközlési Technikum diákjainak a kérdéseire válaszol.

Schuminszky Nándor
2007. 04. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyar idő szerint hétfőn 21.12-kor összekapcsolódott a Szojuz TMA–10 űrhajó a Nemzetközi Űrállomással. A megközelítési manőver automatikusan zajlott, kézi irányításra nem volt szükség, az űrhajó probléma nélkül csatlakozott a Zarja modul Föld felé néző dokkolónyílásához. Miután ellenőrizték a hermetikusságot és a csatlakozási pontokat, a három űrhajós levetette úti szkafanderét. A dokkolás után nyolcvan perccel pedig könnyű ruhájukban átszálltak a Nemzetközi Űrállomásra, ahol az ISS–14 személyzete fogadta őket.
Negyedórával később az űrhajósok összegyűltek a központi egységben, hogy televízión keresztül köszöntsék a Földön várakozó ismerősöket, barátokat, vendégeket. A félórás, hivatalos ceremónia vége felé Charles Simonyi először angolul beszélt a kroljovi irányítóközpontban tartózkodó kedvesével, majd az „űretikettben” példátlan esemény következett. Simonyi lassan hátradőlt, és szép nyugodtan megfordult – fejjel lefelé. Ezzel igazolta a repülés első két napján kiadott jelentéseket, miszerint ő és társai hamar megszokták a súlytalanságot. Sőt bizonyította azt is, hogy élvezi ezt az állapotot. Majd három évtizeddel ezelőtt az első magyar űrhajós, Farkas Bertalan is hasonlóan jól érezte magát a súlytalanságban nyolcnapos űrrepülésén.
A fejjel lefelé lebegő Simonyi ezután magyarul köszöntötte testvérét, Tamást és a felkészítésében végig segédkező Farkas Bertalant, aki meleg szavakkal üdvözölte a „második magyar” űrhajóst. Huszonhét esztendő után ezek voltak az első magyar szavak, amelyek a Föld körüli pályáról érkeztek vissza. Sajnos Charles Simonyi ennek ellenére az amerikai űrhajósok számát fogja gyarapítani a hivatalos statisztikákban, és szkafanderének bal karján is az amerikai lobogó látható. Útjának azonban lesznek magyar vonatkozásai is, mivel három, a koronás címerrel díszített magyar lobogót vitt magával.
Mint lapunk megírta, Charles Simonyi megfelelően felkészült a repülésre, amelyen nem csupán űrturistaként kíván részt venni, hanem számos kísérletet is elvégez majd.
A tervek szerint tegnap éjjel Charles Simonyi magyar rádióamatőrökkel lépett kapcsolatba a világűrből. (Van rádióamatőr-vizsgája és magyar hívójele is: HA5SIK.) Ezek az összeköttetések általában csak 10-20 másodpercig tartanak, ezért csak néhány sikeres kísérletre lehetett számítani.
Április 13-án a késő éjszakai órákban rendelkezésre álló néhány perces időablakban (ekkor lehet kapcsolatot teremteni az égbolton nyolc-kilenc perc alatt átvonuló űrállomással) pedig diákok kérdéseire válaszol Simonyi. A Magyar Asztronautikai Társaság és a Természet Világa folyóirat szervezésében ugyanis különleges esemény helyszíne lesz a Magyar Telekom bázisiskolája, a Puskás Tivadar Távközlési Technikum. Simonyi útja alkalmából űrkutatási szemináriumot tartanak, és kapcsolatba lépnek a magyar származású asztronautával. Előzetes jelentkezés alapján bárki részt vehet a találkozón, de az idő rövidsége miatt csak a kiválasztott diákok tehetnek fel kérdéseket. Ezeket már előre elküldték, hogy az űrturista akkor is tudjon válaszolni, ha valamilyen zavaró hatás miatt nem értené jól a rádión érkező mondatokat. A kérdezők elsősorban az iskola jelenlegi és egykori diákjai közül kerülnek ki, és valamennyien kötődnek Charles Simonyi édesapjához, a 2001-ben elhunyt Simonyi Károly akadémikushoz. Az ő nevéhez fűződik például A fizika kultúrtörténete című mű is.
Charles Simonyi a FAI (Nemzetközi Repülőszövetség) feltételei szerint a 455. ember abban a sorban, akik legalább 100 km-es magasságra emelkedtek fel a Földtől. A magyar származású asztronautát már a start előtt kegyeibe fogadta a szerencse. Március 22-én bejelentették, hogy a leszállási pálya megváltoztatása miatt két nappal meghosszabbították a tizenegy naposra tervezett űrrepülést. Ezért április 20-án tér vissza a Földre a Szojuz TMA–9 mentőűrhajóval, fedélzetén az ISS mostani személyzetével, a Lopez-Alegria–Tyurin párossal. Elmondása szerint hazatérése után előbb akklimatizálódik, majd lassanként visszatér mindennapi életéhez, megszokott munkájához, amelyet csak élete legnagyobb kalandjáért szakított félbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.