Késik a magyar kábítószer-stratégia

A könnyű drogok, ezen belül is a marihuána fogyasztása egyre inkább terjed, és egyre nagyobb problémát okoz a kontinensen – derült ki azon a kétnapos konferencián, amit az Európai Unió lisszaboni székhelyű Kábítószer és Kábítószer-függőség Európai Megfigyelőközpontja (EMCDDA) szervezett. Az uniós országokban a kábítószer-problémák miatt kezelésre jelentkező, illetve a bírósági eljárások miatt „átterelt” páciensek legnagyobb részét az ártalmatlannak kikiáltott „fű” élvezetével összefüggő gondok kényszerítik orvoshoz: a statisztikák szerint Magyarországon is érvényesül ez a tendencia. A kezelés alatt álló füvezők száma lassan meghaladja a más droggal élő betegek összlétszámát.

Szarka Ágota
2007. 04. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A cannabis okozta rendellenességek megelőzése és gyógykezelése Európában – ez volt a témája a száz uniós szakértő részvételével megtartott konferenciának, amelynek súlyát az is növelte, hogy éppen az unió soros elnökségét ellátó Németország fővárosában, Berlinben, a német vezetés támogatása mellett szervezték meg. Az előadásokból és a központ éves jelentéséből egyaránt az derül ki: a könnyű drogok használatának terjedése egyre gyorsul, a társadalmi, közegészségügyi következményekre pedig fel kell készülni.
– Az EMCDDA 2006. évi jelentése becslések alapján megállapítja: körülbelül 22,5 millió európai használt cannabist a múlt évben, ami a 15–64 évesek körülbelül hét százalékát jelenti. A rendszeres használat mértékét jobban tükrözik az előző havi használatra vonatkozó becslések, amelyek szerint 12 millió fő, azaz a felnőttek 4 százaléka használt cannabist a felmérést megelőző 30 napban. Igaz, az egyes országok között jelentős különbségek vannak – mondta Ujváry István vegyészmérnök, aki egy évtizede foglalkozik a kábítószerekkel összefüggő témákkal, és részt vett a konferencián is. Nyomatékosította: az EMCDDA becslései szerint az EU-ban 3 millió olyan cannabishasználó él, aki napi vagy közel napi rendszerességgel fogyasztja ezt a szert.
Miközben a különféle nemesítési, klónozási eljárások következtében a fű hatóanyagtartalma többszörösére – egyes szakértők szerint húszszorosára – nőtt, Magyarországon még csak formálódik az EU-konform drogpolitika – tudtuk meg az egészségügyi tárcától. A szakértői tanulmányt, ami arra hívta fel a figyelmet, hogy a könnyű drogok használata is beláthatatlan károkat okozhat, „szakmaiatlanság” vádjával dobták vissza. A könnyű drogok liberalizálásának kérdése politikai játszmák terepévé vált – ez nem véletlen, hiszen milliárdos üzletről van szó.
A fogyasztót nem szabad „kriminalizálni” – mondja az SZDSZ, míg a konzervatív vélekedés szerint a megelőzés, valamint a terjesztés és fogyasztás büntetőjogi szankcionálásának egyensúlya a járható út. Az uniós konferencián elhangzottak az utóbbi vélekedést látszanak alátámasztani: – A dekriminalizációról folytatott meddő vita helyett ma már a marihuánafogyasztás okozta egészségügyi és lelki problémák kezelési feltételeinek megteremtéséről kellene beszélni. Összhangban az észak-amerikai és az európai tendenciákkal, ma már Magyarországon is egyre több fogyasztó fordul kezelőintézményhez – mondja Ujváry István.
Az európai központ felmérései szerint a kezelésbe újonnan belépő cannabisfogyasztók szinte mindannyian 30 év alattiak. Az intenzív fogyasztás különösen a serdülőknél kockázatos, és a korán kezdő használók esetében lényegesen nagyobb a drogproblémák kialakulásának kockázata. A skizofrénia kialakulásának veszélye háromszorosára nő a szert használóknál.
Hogy mi az oka az marihuánafogyasztás terjedésének Európában, különösen a serdülőkorú fiatalok körében? A viszonylag igénytelen és alkalmazkodó növény, a kender szinte bárhol termeszthető. A kender fajtájától, valamint a termesztés körülményeitől függő „hatóerejű” marihuána könnyen hozzáférhető a világkereskedelem révén, de „helyi” termesztéssel is. De jelentős szerepet játszik az egyre erősebb társadalmi elfogadottság is, ami öngerjesztő módon hat a fogyasztásra. A szer káros hatásainak alábecsülése, sőt propagálása a médiában, rendezvényeken, beláthatatlan károkat okoz – fejtegeti Ujváry István. A vegyész elmondja azt is: a virágzat jellegzetes aromáját adó illóolajok valószínűleg nemcsak a szer „élvezeti értékét” növelik, hanem hozzájárulhatnak a cannabinoidok pszichés hatásaihoz. Tehát a tapasztaltabb fogyasztók segítségével, több-kevesebb próbálkozás után mindenki megtalálhatja a maga „marihuánáját” – szögezi le. És hozzáteszi azt is: rendszeres vagy intenzív cannabisfogyasztásra vonatkozó adatok csak korlátozott mértékben állnak rendelkezésre.
A marihuánahasználat egészségügyi hatásairól az EMCDDA már készített egy monográfiát, ami a közeljövőben fog megjelenni. Az EMCDDA jelentésének előszavában olvasható: a szervezet célja, hogy elősegítse az „információkon alapuló politikaformálást”. Statisztikai adataik szerint a heroinhasználat visszaszorulóban van, a könnyű drogok, stimulálószerek viszont terjednek: ettől függetlenül a kábítószerrel összefüggő halálozások száma 2004-ben megnövekedett – bár ezt nem lehet egyelőre tendenciaként értékelni. A tanulmányban az a megdöbbentő adat is olvasható, hogy a 15–49 éves korosztályban az összes elhalálozás 10–23 százalékáért az ópiáthasználat okolható. Hogy miként kapcsolódik a marihuánához az ópiát? Egyre több azon fiatalok száma, akik nem csak egyfajta droggal élnek. A tanulmány adatai szerint a kezelést nyújtó intézményekben egyre több, stimulánsokkal és polidroghasználattal kapcsolatos eset fordul elő. A 2004-ben az unióban jelentett mintegy 380 ezer kezelési igényből az esetek 15 százalékában a cannabis használata volt a kezelésre utalás legfőbb oka. Így a marihuána a heroin után a második „leggyakrabban bejelentett”, egészségügyi problémákat okozó kábítószernek számít. Ezen nem is csodálkozhatunk: az adatok szerint a cannabis változatlanul világszerte a legáltalánosabban forgalmazott kábítószer. Termelése Marokkóba koncentrálódik, főként az Ibériai-félszigeten keresztül csempészik az unióba, Hollandia is fontos másodlagos elosztó központnak tűnik – írják a tanulmány szerkesztői. A növényi cannabis világszintű termelését 2003-ban 40 ezer tonnánál is nagyobbra becsülték. A becslések szerint az európaiak 20 százaléka legalább életében már egyszer kipróbálta az anyagot, ezek az arányok Máltán, Bulgáriában, Romániában és Svédországban a legalacsonyabbak. Dániában, Franciaországban, Spanyolországban és a briteknél a legmagasabbak. 2004-ben a 15–24 évesek 20–40 százaléka nyilatkozott úgy, hogy használta már a marihuánát:
Ujváry István rámutatott arra is: ahogyan az alkohol és a cigaretta esetében, a könnyebb hozzáférés mindenképpen fogyasztásnövekedést hoz. Sajnos az alkohol és a cigaretta társadalmi elfogadottsága évszázados, de nem kéne még egy-két drogot ebbe a „panteonba” beemelni – figyelmeztet a vegyészmérnök. – Átgondolt drogstratégiára van szükség minél előbb. A megelőzés kulcsfontosságú, és az is tény: az egészségkárosodás, ha időben fordulunk orvoshoz, zömmel visszafordítható. A marihuána sem játékszer: ezzel kapcsolatban egyre több a figyelmeztető jel – összegzi a konferencia tanulságait. Szerinte már a fogalomhasználat – nevezetesen, hogy könnyű drog – sem helytálló, csak azért alkották meg három évtizede a hollandok, hogy leválasszák a drogokról a marihuánát, hogy megteremtsék a piacosítás lehetőségét. Most ott tartanak, hogy a többszörös hatóanyag-tartalmú füveket ki akarják vonni a legális forgalomból. De hogyan? – Nincs könnyű és nehéz drog: csak drog van… – állítja Ujváry István.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.