Az előre hozott parlamenti választásokat május 27-re kitűző elnöki rendeletet semmibe véve a parlament oroszbarát többségének képviselői tegnap reggel ismét ülést tartottak. Az ukrán politika hátsó udvarába kényszerített Viktor Juscsenko államfő életének lehető legnehezebb döntését hozta meg a parlament menesztéséről szóló rendeletének aláírásával, vélik kijevi elemzők, akik szerint egyelőre lehetetlen megjósolni, hogy a továbbiakban miként is alakulnak az események.
A parlamenti többség és a Viktor Janukovics vezette kormány ugyanis alkotmányos államcsíny előkészítésével vádolta meg az államfőt és határozottan megtagadta az elnöki rendelet teljesítését. Hétfőn késő este az ukrán néphez intézett felhívásában jelentette be Viktor Juscsenko a parlament feloszlatását. Döntését az államfő azzal indokolta, hogy csakis ily módon lehet megvédeni az állam szuverenitását és területi egységét, biztosítani az alkotmány, a törvényesség és az állampolgárok szabadságjogainak a betartását. Az államfő a parlamentet tette felelőssé a politikai válság kiéleződéséért. Az ellenzéki képviselők átcsábításával ugyanis a koalíció felülértékeli a legutóbbi választáson kifejezett népakaratot, az illegitim törvények elfogadásával pedig az ország alkotmányos rendjét sodorja veszélybe.
Válaszként a Verhona Rada hétfő éjszakai rendkívüli ülésén elfogadott határozatában alkotmányellenesnek mondta ki az elnöki rendeletet, mivel a parlament feloszlatásának nincs jogalapja: a törvényhozás stabilan, az alkotmány rendelkezéseinek maradéktalan betartásával végzi munkáját. Ezzel együtt határozatot fogadott el a Központi Választási Bizottság feloszlatásáról, illetve annak a Szerhij Kivalov által vezetett testületnek a visszaállításáról, amely a legutóbbi elnökválasztás második fordulója után a Kucsma-hatalom jelöltjét, Viktor Janukovicsot hirdette ki győztesnek. A kormány ugyancsak éjszaka megtartott rendkívüli ülésén Janukovics arra szólította fel Juscsenkót, hogy vonja vissza rendeletét, amelynek beláthatatlan következményei lehetnek.
Az ellenzék vezetői viszont nem titkolt örömmel fogadták az elnöki ukázt és szerintük csupán a koalíció tehetetlenségére vall azzal fenyegetőzni, hogy a kormány nem hajlandó finanszírozni a választások költségeit. Juscsenkónak ugyanis elegendő eszköz áll a rendelkezésére ahhoz, hogy a szükséges pénzösszeget biztosítsa. A Julija Timosenko Tömb vezetője szerint a parlamenti választásokra mindenképpen sor fog kerülni, és ebbe kénytelenek lesznek belenyugodni a koalíció tagjai is. A politikus asszony megfontoltságra és mérsékletességre, a helyzet destabilizálódásának megakadályozására szólította fel a parlamentet és a kormányt.

Óriási gázrobbanás rázott meg egy lakótelepet Győrben